Šodienas tēma – Samskāras, kas ir ļoti būtisks termins jogas filozofijā.
Kad mēs runājam par fiziskā ķermeņa stīvumu, ir jāņem vērā, ka to ietekmē arī mūsu samskāras. Samskāras ir pagātnes pieredze, traumas, kas ir noglabātas mūsu ķermenī un prātā un šī psihogarīgā modelēšana var būt iemesls mūsu fiziskā ķermeņa stīvumam.
Katrā brīdī mums ir iespēja dzīvot dzīvi ar svaigu skatu, bet visbiežāk mēs izvēlamies dzīvot savas dzīves saskaņā ar mūsu ieradumiem un uzvedības modeļiem, kurus esam radījuši pagātnē. Tiklīdz šie uzvedības modeļi ir nodrukāti mūsu apziņā, tie var būt ļoti stūrgalvīgi un grūti izmaināmi. Sanskrita vārds, kas apzīmē šos uzvedības modeļus ir samskāras. Samskāras patiesībā darbojas autopilotā un neapzināti rada tādas pašas cikliskā tipa mijiedarbības pasaulē.
Darbības, kuras mēs veicam balstoties uz pagātnes pieredzi uztur negatīvo ciklu, kas uzbūvē spēcīgu impulsu un piespiež ciklu atkārtoties atkal un atkal uz nenoteiktu laiku.
Šī darbību un reakciju sērija dažreiz ir pazīstama ar nosaukumu “karmas rats”. Kad vien tev ir dziļi iesakņojusies, ierasta atbilde uz notikumu, tas rada tieksmi radīt vairāk tāda paša veida pieredzi tagadnē un nākotnē. Pat ja apzināti tu vēlies būt brīvs no destruktīviem reakciju un uzvedību ieradumiem, uzvedību modelis var būt tik dziļi iesakņojies tavā zemapziņā, ka tas notiek pat tev to neapzinoties. Zināma analoģija negatīvo samskāru definēšanai salīdzina tās ar sēklām, ko iesēj zemapziņās laukā. Ja mēs mēslojam lauku ar pieķeršanos un nepatiku, ražas laikā iegūsim ciešanas.
Persona var radīt gan negatīvas, gan pozitīvas samskāras, un tava izvēle par domām, emocijām un darbībām, ko tu veic nosaka to, vai tava dzīve būs ciešanu vai laimes pilna. Ir vērtīgi saprast 3 lietas, kad mēs runājam par samskārām. Pirmkārt, tieši tajā brīdī, kad tu domā, ka esi brīvs no pagātnes atmiņām par kādu notikumu, tās iesper tev kā zibens. Otrkārt, jo vairāk tu cīnies ar tām, jo ļaunāk kļūst. Treškārt, visi tavi ierastie uzvedības modeļi cīnieties par vai pret tikai ievilks tevi tajā visā dziļāk. Lielu daļu mūsu dzīves patiesībā vada neapzināti uzvedības modeļi un tu vari justies tā it kā staigātu uz pirkstgaliem pa emocionālu mīnu lauku.
Joga meklē veidu kā atbrīvoties pat no miega samskārām, kas ir apslēptas dziļi iekšā ķermenī. Pretstatā psihoterapijas pieejai, joga nekad nepieprasa zināt, kāpēc un kā samskāras ir radušās, tev tikai ir jāizdzīvo tās un jāuzceļ augšup zināšanu līmenī. Ja tu domā, ka esi īpašs un tevī nav nevienas samskāras, tad pagaidi; noteikti būs kāda jogas poza vai pieredze dzīvē, kas tevi aizstums līdz pašai robežai. Tajā brīdī tavs jogas ceļš sāksies. Sper šo pirmo soli savā iekšējā ceļojumā un ieraugi pats savas samsakāras. Kad tu tās satiec, necīnies, tikai piedzīvo tās, saskati tās un paskaties uz tām ar mīlestību un līdzjūtību. Saglabā vienlīdzīgu, mierīgu prātu un atvērtu sirdi. Kad tu esi saskatījis šo uzvedības modeli skaidri, tu vēlies izlabot tās ciešanas, kuras caur šiem uzvedību modeļiem esat radījuši.
Attīrīšanās uguns jogas praksē arī ir skaidrības gaisma. Kad tu tiec ārā no savas noliegšanas un saskati negatīvās samskāras ietekmi uz savu dzīvi, sirds salūzt. Tu ieraugi kā tavas darbības ir sāpinājušas tos, kurus tu mīli un tevī rodas empātija pret viņu ciešanām. Jogas spēks sadedzinās negatīvās samskāras ar grāciju un tīrību, jo tiklīdz katra samskāra ir attīrīta, tu iesi pa dzīvi ar mazāku smagumu uz pleciem.
MĀJAS DARBS:
–Izpēti savu personību. Kurš tavas personības aspekts baro tavas samskāras? Identificēt galvenos uzvedības ieradumus, kas balstās uz pagātnes traumām un ciešanām vai dzīves pieredzi, ir būtisks solis sevis apzināšanās procesā, lai sadedzinātu samskāras. Tu vari justies ērti kādā no šīm: upura, glābēja vai nodevēja lomām.
–Paņem pauzi. Spēja aiziet prom no situācijas, kas tevi būtiski ietekmē, reizēm ir svarīga mācība darbā ar samskārām. Katru reizi, kad tu jūti vēlmi uzsprāgt no dusmām, iekrist depresijā vai būt aizkaitinātam, apstājies un iepauzē pietiekami ilgi, lai salauztu šo ieradumu ķēdi un tiktu galā ar samskārām. Uguns neuzturēšana un sevis neuzvilkšana palīdzēs iztukšot inerci, kas tiek radīta, kad tu rīkojies balstoties uz negatīviem ieradumiem.
–Iesēj jaunas sēklas. Radi jaunas samskāras, kas ir spēcīgākas par vecajām. Aizstāj vecos ieradumus ar jauniem, kas ir mazāk kaitīgi. Piemēram, ja tev ir problēmas ar dusmu kontroli, tad tā vietā, lai uzsprāgtu pie pirmajām emocijām, mēģini attīstīt ieradumu iepauzēt un veikt 10 dziļas ieelpas, izelpas pirms rīkojies.
Pūles jogā ļoti bieži koncentrējās uz veco samskāru likvidēšanu un sadedzināšanu un jaunu radīšanu.
Šodienas pozas: Parighasana, Ardha Matsyendrasana, Ubhaya Padangusthasana
PARIGHASANA
Sāc Dandāsanā. Saliec labo kāju atpakaļ un kreiso celi virzi uz priekšu vienā līnijā ar kreiso gūžas locītavu. Rotē gurnus uz iekšu un kreiso pēdu virzi atpakaļ. Labo kāju iztaisno uz sāniem, lai ar kreiso kāju veidotu 90 grādu leņķi. Ieelpā novieto rokas uz gurniem. Ievelc vēdera lejas daļu un radi vietu starp ribām un gurniem. Izelpā ar ķermeni noliecies uz priekšu starp augšstilbiem, saspiežot gurnus. Sagriez savu ķermeni atpakaļ apkārt labajam augšstilbam un velc ribu labo apakšējo daļu uz augšu. Sagriez ķermeni pa spirāli ap centrālo asi un ar rokām aizsniedz labo pēdu. Ar plaukstām satver pēdu un labo elkoni pacel no grīdas. Ja tu nevari saķert pēdu, tad vienkārši noliecies pa labi cik tālu spēj. Kreisais celis stabili pie grīdas, necel to augšā, lai ieietu pozā dziļāk. Skatiens uz labās pēdas pirkstiem. Paliec šeit 5 elpas.
Ieelpā pacelies augšup, rokas novieto uz vidukļa. Izelpā sazemē iegurni un sēžas kaulus. Rokas novieto uz grīdas, ieelpā pacelies augšup un izelpā ielec Čaturanga Dandāsanā. Ieelpā veic Urdhva Mukha Svanasana (suņa poza ar skatu augšup) un izelpā Adho Muka Svanasana (suņa poza ar skatienu lejup). Pēc tam atkārto ar otru kāju.
ARDHA MATSYENDRASANA
Sāc Dandāsanā. Labo kāju saliec zem kreisās un labo pēdu pārcel pāri. Kreisā pēda ir uz grīdas pie labā ceļgala, kreisās kājas celis veras augšup. Labā pēda nostiepta uz grīdas pie labā augšstilba ārpuses. Ieelpā pagarinies un izelpā saliec ķermeni apkārt kreisajam augšstilbam. Labo plecu laid uz leju un rotē leca locītavu iekšup. Kreiso orku virzi aiz muguras virzienā uz labo augšstilbu vai tik tālu cik iespējams. Sazemē iegurni, abi sēžas kauli pie grīdas, skatienu vērs uz labo pusi. Paliec šeit 5 elpas. Tad atgriezies Dandāsanā un atkārto uz otru pusi.
Šī poza palīdz attīstīt iekšējo rotāciju gurnos, atbrīvo no saspringuma plecos un uzlabo gremošanu.
UBHAYA PADANGUSTHASANA
Tradicionāli ieiešana šajā pozā pieprasa ierullēšanos tajā, saglabājot spēcīgu satvērienu ap īkšķiem. Sāc Dandāsanā. Izelpā norullējies lejup guļus pozīcijā. Ieelpā kājas virzi sev pāri galvai kā Halāsanā. Ar rādītājpirkstu un vidējo pirkstu satver kāju īkšķus. Izelpo šeit un lēni rullējies pāri galvai uz aizmuguri, kājas maksimāli izstiepjot. Ieelpā uzrullējies augša ieņemot Ubhaya Padangusthasana. Iztaisno rokas un kājas, skatienu vērs augšup un galvu vai nu turi taisni vai mazliet atgāz. Ja ir problēmas ar sprandu, turi galvu taisni. Kad rullējies uz muguras, neizmanto rokas, lai paceltu sevi augšup, tā vietā sasprindzini centra muskuļus, lai kontrolētu kustību. Paliec šajā pozā 5 elpas.
Ja pēc 3 rullēšanās mēģinājumiem, tu nespēj ieiet pozā, tad atlaid pēdas, apsēdies un ieej šajā pozā no sēdus pozīcijas. Dandāsanā saliec ceļus un nedaudz atliecies atpakaļ, lai paceltu kājas. Saķer īkšķus un lēnām iztaisno kājas. Paliec 5 elpas. Izelpā atgriezies Dandāsanā, sakrusto pēdas un ielec Čaturanga Dandāsanā. Ieelpā suņa poza ar skatienu augšup, izelpā suņa poza ar skatienu lejup.