IMG_1073
1. diena – Klusums (Nirodah)
02/10/2017
IMG_1262
3.diena – Jogas tīrības stāvoklis (Saucha)
04/10/2017

2. diena – Ievainojamība (Arakshitah)

IMG_1165

Jebkura traumatiska pieredze atstāj nospiedumus mūsu sirdī, prātā, ķermenī.  Ar laiku mēs izveidojam emocionālas  bruņas, lai pasargātu sevi no sāpīgiem pārdzīvojumiem, ciešanām, nepatīkamām izjūtām, noslēpjot visas šīs emocijas dziļi sevī, mēģinot padarīt sevi neievainojamu. Taču tas ir tikai īslaicīgs risinājums, jo dusmas, sāpes un citas emocijas nepazūd tikai tāpēc, ka mēs tās ignorējam. Katra emocija, ko mēs sevī noglabājam, dzīvo mūsu ķermenī un tiek noglabāta mūsu zemapziņā.  Tās nepārstrādātās emocijas vēl joprojām paliek ar tevi un dažreiz tās uzpeldēs virspusē un rada bojājumus tai aizsargsienai, kas sargā mūsu iekšējo pasauli.

”Daudzi cilvēki pievēršas jogai, lai aizbēgtu n ciešanām, taču joga nav glābiņš, jo miers, kas nāk no jogas rodas vien tad, ka tu esi sevi pilnībā pieņēmis un iemīlējis. Joga “strādā” tad, kad tava sirds ir tik liela, ka spēj saturēt gan labo, gan slikto, gan laimi, gan ciešanas”.

Šodienas tēma ir ievainojamība jeb Arakshitah. Arakshitah nozīmē “neaizsargātais” un to vislabāk var ilustrēt ar Sanskrita dzejnieka Kalidasa stāstu par karali Dusjantu. Kāds izstumtais no Rishi Kanva āšrama apstādināja karali Dusjantu brīdī, kad viņš medībās grasījās nogalināt briedi. Atstumtais izskaidro, ka briedis ir neaizskarams, jo pieder pie garīgās svētnīcas un, ka karaļa ieroči ir jāizmanto, lai pasargātu neaizsargātos nevis, lai nogalinātu nevainīgos.  Karalis un briedis ir kā salīdzinājums starp spēku un ievainojamību. Izstumtais paskaidro karalim, ka spēks ir jāizmanto, lai cienītu ievainojamību nevis, lai darītu pāri. Pakļaujoties izstumtajam karalis izturēja pārbaudījumu ar briedi un ieguva lielu cieņu citu acīs. Pēc tam Dusjanta saskaras ar galējo ievainojamību – viņš iemīlas. Viņš satiek Shakuntalu un iedod viņai karalisko gredzeno kā savas mīlestības zīmi.  Tajā brīdī Dusjanta kļūst garīgi drosmīgs.  Jogas kontekstā mēs visi esam gan karaļi, gan brieži un mūsu lielākā atbildība ir spēt vadīt savu dzīvi starp šīm divām lomām.

Kino raksta: “Daudzas no jogas pozām ir radītas ar īpašu mērķi, likt sajust visas tās emocijas, kuras tu esi apslēpis sevī dziļi iekšā.  Joga ir tā drošā vieta, kur tu vari būt ievainojams uz izdzīvot visas šīs emocijas,  lai pēc tam atbrīvotos no tām. Radot atbildi, kas balstās uz elpošanu, pozu un koncentrēšanās punktu, tu iemācies,  ka esi kaut kas lielāks un spēcīgāks par savām emocijām vai pagātnes pieredzēm. Asaras nav nekas pārsteidzošs praktizējot jogu, īpaši, ja mēs veicam dziļus atliecienus atmuguriski. Svarīgākais, kas jāatceras, ka visi mūsu pārdzīvojumi,  sāpes un salauztās sirdis ir daļa no Dievišķā plāna. Tu esi tieši tur, kur tevi ir jābūt un ar tevi notiek tieši tas, kam ir jānotiek. Šodienas uzdevums ir pieņemt un akceptēt savu ievainojamību, pat, ja tas liek mums raudāt.

MĀJAS DARBS

  • Esi atklāts un ievainojams pats ar sevi. Uz papīra lapas uzraksti kādu sāpīgi atgadījumu no savs dzīves, neko neslēpjot dalies ar savām emocijām, ļauj sevi piedzīvot un izdzīvot katru emociju.
  • Dod iespēju kādam citam būt atklātam. Jautā un klausies ar atvērtu sirdi, bez nosodījuma. Ļauj personai iziet ārpus emocionālās aizsardzības zonas.
  • Esi atklāts un ievainojams ar kādu citu personu. Dalies kādā savā noslēpumā ar savu draugu vai ieraksti sociālajā tīklā kaut ko, kas atklāj tavu ievainojamību, nebaidies atklāties.  Dalies ar šo informāciju negaidot neko pretī, nepieķeroties iespējamām atbildēm uz to. Tu dalies ar šo informāciju, lai atbrīvotu sevi, nevis , lai iegūtu kāda labvēlību, piekrišanu vai akceptu.

Kā sākās mana otrā jogas izaicinājuma diena? Tāpat kā parasti ar Tibetas jogu un krūzi karsta ūdens, taču pirms ķerties pie otrās dienas jogas pozām, es vispirms stundu strādāju pie centra muskuļu nostiprināšanas, jo vakardienas pozas lika saprast, ka tā ir mana vājā vieta, :) Līdz šim darīju to neregulāri, bet nu šķiet būs jāievieš šie vingrinājumi ikdienas vingrošanas režīmā.

Šodienas āsanas man personīgi šķiet vieglākas par vakardienas pozām, taču, protams, tas ir individuāls rādītājs, tieši tāpēc  ir svarīgi sev ik pa laikam atgādināt, ka nav svarīgi, ko var izdarīt citi, svarīgi ir ko tu pats vari izdarīt. Kāda jēga salīdzināt sevi ar citiem? Iedvesmojies, ņem piemēru, bet nesalīdzini! Vai tas, ka kāds cits var izpildīt sarežģīta āsanas padara viņu labāku par tevi? Protams, ka ne! Dziļa ieelpa, izelpa un turpini savu jogas ceļojumu tajā drošajā līmenī, kurā tu šobrīd esi, nav jēgas lēkt augstāk pašam par savu pēcpusi.

Šodienas jogas asanas:  Garbha Pindāsana/Kukkutāsana, Trikonāsana B, Anuvittasana.

IMG_1092

IMG_1093

GARBHA PINDASANA/ KUKUTĀSANA

Galvenais, ko iemāca šīs pozas, ir pāreja no ievainojamības uz spēku. Ja sākumā mēs jūtamies nedroši un baidāmies no kritiena atmuguriski, tad vēlāk mēs uztrenējam spēku. Šīs divas pozas ir visspilgtākie piemēri, kurā varam saskatīt šo nepieciešamo līdzsvaru starp ievainojamību un spēku.

Sākam ar pirmo pozu GARBHA PINDASANA. Vispirms apsēdies lotosa pozīcijā, pievelc ceļus pie krūtīm un balansē uz tās vietas starp sēžas kauliem un astes kaulu. Izvelc rokas cauri kājām. Sāc ar labo roku. Virzi roku virzienā uz ķermeņa centru, kad elkonis ir ārpusē saliec roku virzienā uz augšu, virzienā uz seju.  Atkārto ar kreiso roku. Kino raksta: “ Ja nepieciešams saslapini nedaudz savu ķermeni, lai padarītu šo procesu vieglāku un iespējams šī poza ir vieglāk pieejama, ja to izpilda šortos.”

Novieto zodu plaukstās un paliec šajā pozā 5 elpas, skatiens uz degungalu. Ja tu nespēj rokas dabūt cauri kājām, vienkārši pievelc ceļus sev klāt pie krūtīm.

IMG_1165

IMG_1170

  • Ja tu nespēj apsēsties Lotosa pozā, tad apsēdies ar sakrustotām kājām un ar rokām satver pretējās potītes, lai paceltu kājas augšup.

Pēc tam, noliec galvu uz leju, noapaļo muguru un rullējies uz priekšu un atpakaļ pa apli. Izelpā atpakaļ, ieelpā uz priekšu. Neuztraucies, ja rullējieties atpakaļ nokrīti uz muguras un ir nepieciešama citu palīdzība tikta atpakaļ augšā. Rullē savu ķermeni no sava gravitātes centra un mācies sevi uzcelt atpakaļ augšā.   Pēc tam galvu novieto normālā stāvoklī un ieņem KUKKUTĀSANU.  Ļauj gurniem noslīdēt zem elkoņiem. Ieelpā spied plaukstas grīdā, stabilizē lāpstiņas,  iegurņa pamatni ievelc iekšup un sasprindzini vēdera muskuļus, lai paceltu sevi augšup.

IMG_1163

  • Ja nepieciešama modifikācija, vienkārši novieto plaukstas sev blakus pie gurniem. Paliec šajā pozā 5 elpas. Tad nolaidies atpakaļ lejā un atbrīvo rokas un izej no pozas.

TRIKONĀSANA B

Sagriešanās varbūt emocionāls ceļojums uz ķermeņa centru.  Trikonāsana B paplašina sirds centru, detoksificē ķermeņa vidus daļu un stabilizē kājas.

IMG_1166

Ja nav problēmas ar kaklu un sprandu, skatienu mēģini vērst uz augšējās rokas pirkstiem.

IMG_1169

Sāc Samathiti. Ieelpā sper soli pa labi, starp kājām atstājot distanci, kas ir īsāka par vienas kājas garumu. Šo distanci parasti nosaka balstoties uz tavu augumu, kāju garumu un lokanības līmeni. Novieto labo papēdi vienā līnijā ar kreisās pēdas vidus daļu, izlīdzini gurnus un noliecies uz priekšu. Ievelc vēdera lejas daļu uz iekšu un kreiso roku virzi lejup un novieto pie labās pēdas ārējās malas. Ja tu nespēj aizsniegties līdz grīdai, tad novieto plauktu uz jogas bloka, kuru noliec pie labās pēdas ārējas malas, vai sev uz augšstilba, vai apakšstilba. Kreisās rokas mazo pirkstiņu novieto pie labās pēdas mazā pirkstiņa. Ieelpā labo roku virzi augšup, ribas virzi prom no gurniem, paplašini krūšu kurvi un sagriezies ap savu asi, lai ieņemtu pilnu Trikonāsanas B pozu. Paliec šajā pozā 5 elpas. Ieelpā atgriezies sākumstāvoklī un atkārto pozu uz otru pusi. Pēc tam atgriezies Samasthiti.

ANUVITTĀSANA

Atliecieni atpakaļ iespējams ir vislielākais izaicinājums starp mūsu spēku un ievainojamību. Nostājies taisni, pēdas gurnu platumā, rokas lūgšanas pozīcijā, pēdas spēcīgi spied grīdā. Sasprindzini kvadricepsus, iegurni virzi augšup un iekšup un vēdera apakšējos muskuļus sasprindzini. Izplet krūšukurvi un paplašini vietu starp ribām un gurniem un starp katru mugurkaula skriemeli.  Izelpā gurnus virzi uz priekšu, galvu un muguru atpakaļ.  Rokas turi pie sirds centra, ja juties ērti, tad rokas iztaisno pāri galvai. Skatiens augšup vai uz grīdas. Paliec šajā pozā 5 elpas. Pēc tam lēnām atgriezies augšup, sekojot tām pašam instrukcijām pozu ieņemot, tikai apgrieztā secībā.  Virzi gurnus uz priekšu, ribas novieto virs gurniem un rokas sirds centrā, ieelpā atgriezies sākuma stāvoklī.

IMG_1167

Novēro savas sajūtas. Atliecieni bieži vien nes dusmas, bailes, paniku un citas emocijas. Pieņem šīs emocijas – paliec mierīgs un izmaini savu neiroloģisko atbildi uz tām.

Pārdomas pēc otrās dienas:

  • Ir pozas, kas mums sanāk un ir pozas pie kurām mums vēl jāpiestrādā. Nekas (gandrīz nekas) nenotiek tāpat vien, viegli un bez piepūles. Esi gatavs pasvīst, ja vajadzīgs, bet nepārdzīvo, ja ar pirmo reizi nekas neizdodas. Jogas prakse ir prakse mūža garumā, tev veļ ir daudz laika.
  • Regulāri praktizējot ne tikai ķermenis, bet arī prāts kļūst elastīgāks veicot dažādas pozas. Prāts bieži vien ir pirmais, kas ierobežo mūs, nosakot konkrētus limitus jogas pozai, neļaujot mums iet tālāk. Pakāpeniski, regulāri praktizējot gan ķermenis, gan prāts kļūst atvērtāks pret pozām –īpaši pret sagriezieniem, apgrieztajām pozām un atliecieniem.
  • Jaunas pozas vislabāk apgūt pieredzējuša skolotāja/ jogotāja vadībā, tāpēc vienmēr izmanto iespēju neskaidros jautājumus uzdot zinošākiem jogiem. Nav jākaunas no jautājumu uzdošanas, daudz lielāka skāde būs tad, ja pildīsi pozu nepareizi un sevi satraumēsi.
  • Jaunas pozas apgūšana var būt jautra padarīšana, ja to dara kopā ar domubiedriem, tāpēc iesaisti jogas izaicinājumā arī citus.
  • Pirmā diena patiešām ir visgrūtākā! :)

Bilžu taisīšana noteikti bija jautrākā šīs dienas daļa, :)

Gatavojamies jogas izaicinājuma trešajai dienai!

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>