Šodienas tēma –tīrība (sanskritā soucha) ir galvenais jogas filosofijas princips. Joga ir attīroša prakse, kas atklāj patiesā Es gaismu caur sistemātisku ķermeņa, prāta un emociju attīrīšanu.
Daudzos veidos, attīrīšanās šodien ir kļuvusi par modes kliedzienu, taču saskaņā ar jogas tradīcija attīrīšanās praksēm nav fiziska, bet garīga nodoma. Patandžali Jogas sutrās raksta, ka jogas tīrības praktizēšana noved pie stāvokļa , ko dēvē par džugupsa, ko bieži vien tulko kā “pretīgums pret iemiesojuma materiālo formu”. Daži cilvēki to kļūdaini uztver, kā sava ķermeņa noliegšanu, taču tas ir ļoti tālu no realitātes. Saucha ir garīgs tīrības princips, kas māca kā mīlēt un cienīt savu ķermeni, prātu un apkārtējo pasauli. Džugupsu var labāk izrast kā skaidrojumu, ka mēs nekad nevaram pilnībā kontrolēt vai ietekmēt materiālo pasauli. Reizēm tīrības praktizēšana var šķist pārāk sarežģīta, jo ar paša mājas tīrīšanu jau neiet viegli, kur nu vēl apkārtējo pasauli vai vidi, kurā dzīvojam, taču fiziskā pasaule ir tikai daļa no tā, kas jāattīra. Arī tavs ķermenis ir daļa no materiālās pasaules un tam ir nepieciešama gan ārēja, gan iekšēja tīrība un tas ir gandrīz kā pilnas slodzes darbs. Arī prātam ir nepieciešama attīrīšanās, jo tā doma lielākoties sakņojas materiālajā nevis garīgajā pasaulē. Lai arī ķermeņa, prāta un pasaules attīrīšana var šķist biedējoša, Džugupsa pozitīvais efekts palīdz mums dziļāk novērtēt un identificēt jogas garīgos meklējumus.
Kad mēs pievēršamies tīrības procesam, mums piemīt tendence pārspīlēt, mēs vienā dienā strauji nomainām ēdienkarti un ķermenim tas nav veselīgi, tā vietā, lai mīlētu sevi, mēs mokām ķermeni. Drastiskas diētas, gavēņi, atteikšanās no noteiktiem pārtikas produktiem, tam ir jābūt rūpīgi pārdomātam solim. Pats galvenais, ir jābūt iekšējai pārliecībai un vēlmei, ja no kaut kā atteiksies piespiedu kārtā, radīsies sajūta, ka sevi ierobežo un tad tas nenesīs labumu ne tavam ķermenim, ne prātam. Ir svarīgi atcerēties, ka tīrība neaprobežojas tikai ar fizisko ķermeni (ēšanas paradumi, deguna skalošana, mēles tīrīšana utt.), bet ietver sevī ar emocionālo un mentālo tīrību.
Jogiskā tīrība attiecas uz visām izvēlēm un darbībām, ko savā dzīvē veicam. Tāpēc teikt, ka mēs varam ēst, ko gribam , jo esam iekšēji tīri, būtu maldi, tāpat kā domāt, ka ēdiens, ko mēs ēdam padarīs mūs tīrus un svētus. Tā vietā, ēdiena izvēle ir jāuztver kā mūsu iekšējā stāvokļa atspoguļojums. Uzņemoties tīrības saistības, mēs apzināmies arī to, kā mūsu izvēle un darbības ietekmē apkārtējo vidi. Tīrība ir gan personiskās higiēnas, gan sociālās atbildības rituāls. Nav jēgas attīrīt sevi caur jogas praksi, ja ikdienā mēs veicam darbības, kas piesārņo apkārtējo vidi. Un tomēr, jāsaprot, ka saucha nav domāta, lai pilnveidotu garu caur noteikumiem un dogmām. Lai arī vieglāk tīrības aspektam ir pieiet caur striktiem noteikumiem un dogmām, saucha vairāk ir iekšējs beznosacījumu mīlestības stāvoklis nevis noteikumi, kuriem būtu jāseko. Katram pašam ir jāatrod savs ceļš pa kuru iet. Garīgā sirds vienmēr ir tīra.
Mājas darbs
- Praktizē domu tīrību. Tas, ko tu domā, atspoguļojas tavā dzīves motivācijā. Lielisks veids kā attīrīt savas domas ir vērot, ko tu saki un runāt tikai iedvesmojošus/motivējošus vārdus, kas piepilda dzīvi ar mieru un mīlestību gan citiem, gan sev. Ievēro jebkuru negatīvu komentāru, ko tu velti pats sev, nekad nesodi, nenopel sevi. Pajautā sev, vai tu tici, ka visas tavas domas ir patiesībā? Un, ja tā, tad padomā, kas no tā visa var būt tikai viedoklis, nevis absolūta patiesība? Attīri savu prātu no nevajadzīgām domām.
- Praktizē ķermeņa tīrību. Regulāra jogas prakse attīra mūsu ķermeni. Izmēģini kādu no jogas pozu sekvencēm. Ēd veselīgu un barojošu pārtiku šodien. Ja jūti nepieciešamību pēc papildus attīrīšanās, uztaisi kādu sulu kūri vai vienkārši izslēdz kādu produktu grupu šodien no uztura, piemēram piena produktus, baltos miltus vai gaļu. Eksperimentē. Pasver iespēju pamēģināt veģetāru vai vegānisku diētu vienu dienu nedēļā veselu gadu. Pieraksti domas un sajūtas.
- Praktizē pasaules tīrību. Mums visiem mājās ir kāda vieta, kuru būtu nepieciešams mazliet uzkopu vai savest kārtībā. Atrodi šo vietu un ieved tur kārtību. Iztīri ledusskapi un pieliekamos, vai drēbju skapi. Kad tu izej ārpus mājas, paskaties apkārt, iespējams tev pa ceļam ir kāda tukša plastmasas pudele, ko vari pacelt un iemest atkritumu urnā. Izdari kaut ko labu pasaulei.
Šodienas pozas: Marichyasana C, Padangusthasana, Bakasana, Mayurasana
MARICHYASANA C
Sagriezieni ir vieni no spēcīgākajiem iekšējās attīrīšanās aģentiem un šī poza ir lieliska ar to, ka tajā var apgūt pamatus, kas jāzina veicot sagriezienus. Sagrieztās pozas izmazgā ķermeni no iekšpuses un iedrošina dziļāku iekšēju ķermeņa apzinātību.
Sāc Dandāsanā (mieta pozā) un pievelc kreiso celi sev pie krūtīm. Atļauj notikt vieglai iekšējai rotācijai kreisajā gurnu locītavā, lai kreisais celis slīdētu virzienā uz kreiso padusi. Kreiso pēdu stabili novieto uz zemes. Abi sēžas kauli ir stabili uz zemes. Vēdera apakšējo daļu sasprindzini un sāc griezties uz kreiso pusi. Saliec ķermeni apkārt kreisajam augšstilbam un ievelc ribas uz iekšu, lai sagrieziens sāktos ķermeņa centrā. Izelpā labo elkoni apvij ap kreiso celi un apakšstilbu. Pabeidz šo pozu ar kreiso roku sniedzoties sev aiz muguras un saķerot labo roku.
Ja tu nevari savienot rokas, tad labo plecu novieto pie kreisā augšstilba, labo plauktu novieto uz zemes papildus atbalstam un koncentrējies uz sagriezienu. Skatiens vērts pāri kreisajam plecam. Noturi pozu vismaz 5 elpas un atgriezies Dandāsanā. Atkārto uz otru pusi.
PADANGUSTHASANA
Noliecieni uz priekšu iedrošina gremošanas sistēmas attīrīšanos un rada tukšuma sajūtu iegurņa bļodiņā. Padangusthāsana ir dziļš nolieciens uz priekšu, kas noved tevi aci pret aci ar nepieciešamību attīrīt savu ķermeni.
Sāc Samasthiti un kreiso pēdu virzi uz malu, lai pēdas būtu gurnu platumā. Kaunuma kaulu virzi atpakaļ un uz augšu, lai veicinātu noliekšanos gūžas locītavās. Izvairies noapaļot muguru. Noliecies uz priekšu un plaukstu pirkstus apvij ap pēdu īkšķiem. Ieelpā pacel krūtis un pagarini mugurkaulu. Izelpā noliecies vēl dziļāk pie kājām telpā, kuru tu radi iekšējā ķermenī. Ja tu nevari aizsniegties līdz īkšķiem, tad nedaudz saliec kājas ceļos, lai ar rokām vari brīvi aizsniegties līdz īkšķiem un tad mēģini iztaisnot kājas. Mēģini saglabāt tukšuma sajūtu iegurņa bļodiņā. Paliec šajā pozā 5 elpas. Ieelpā iztaisno rokas un vērs skatienu uz priekšu. Izelpo, saspridzini vēdera apakšējo daļu un iztaisnojies atpakaļ Samasthiti.
BAKĀSANA
Spēks ir liela attīrīšanās daļa. Bieži vien tieši līdzsvara pozas uz rokām ir tās, kas rada iekšējo uguni un attīrīšanās karstumu. Bakasana balstās uz tukšumu, kas tiek radīts dziļa nolieciena uz priekšu laikā ar iekšējās uguns aktivāciju kombinācijā.
Sāc pietupiena pozīcijā un novieto ceļus sev padusēs. Turi rokas maksimāli taisnas. Ja tev ir nepieciešams saliekt rokas elkoņos, izvairies no roku izvirzīšanas uz ārpusi, turi tās vienā līnijā. Sasprindzini vēdera apakšējos muskuļus, apakšējās ribas ievelc uz iekšu un virzi savu svaru uz priekšu, noturot līdzsvaru plecos. Gurnus virzi augšup un atpakaļ. Skatiens vērts uz degungalu. Ceļus virzi uz priekšu, pēdas virzi uz augšu virzienā uz gurniem, plaukstu pirkstus spied grīdā, un ieņem BAKĀSANU.
Ja tu nevari ieņemt pilno pozu, tad virzi ķermeņa svaru uz priekšu un pacel no zemes vispirms vienu kāju, tad otru un vēlāk mēģini pacelt jau abas kājas no zemes. Paliec šajā pozā 5 elpas. Izelpo un atgriezies pietupiena pozīcijā. Atkārto 3 reizes.
MAYURĀSANA
Šī spēcīga roku līdzsvara poza iespējams ir vistradicionālākā attīrīšanās poza jogas praksē. Saka, ka Mayurāsana nostiprina kuņģi un gremošanas sistēmu, padarot to imūnu pret toksīniem. Pāvi ir zināmi ar savām spējām regulāri apēst indīgus dzīvniekus, bez kaitējuma savai veselībai un dzīvībai.
Sāc uz ceļiem. Plaukstas sagriez uz iekšu, lai pirkstu būtu virzienā uz pēdu pirkstiem. Novienādo elkoņus ar plauktu mazajiem pirkstiņiem. Saliec elkoņus un novieto tos vēdera vidusdaļā pie saules pinuma. Stabilizē lāpstiņas, sasprindzini vēdera muskuļus un virzi ķermeni nedaudz uz priekšu, kad tu pacel kājas augšup un ieņem Mayurāsanu. Muguru turi taisni, izmanto ķermeņa priekšējās daļas spēku, lai ieietu pozā un noturētos. Ja tu nevari pacelt uzreiz abas kājas, dari to pamīšus, vispirms vienu, tad otru, līdz vari pacelt abas kājas. Paliec šajā pozā 5 elpas. Atkārto 3 reizes. Lai izietu no šīs pozas, novieto pēdas uz grīdas, saliec ceļus un atbrīvo rokas.