image
Vastu (vēdiskā arhitektūra) jogas zālei jeb kurā stūrī novietot savu jogas paklājiņu un kā pareizi iekārtot jogas studiju
17/08/2016
image
Kokosriekstu, banānu un melleņu kūka, vegāniska
01/09/2016

9 galvenie iemesli, kāpēc senioriem ir vērts apmeklēt jogas nodarbības

Yoga is for any age

Kad pienāk brīdis, kad jūtamies veci, ir vērts pārskatīt savus ikdienas paradumus, lai saprastu, ko varam darīt lietas labā, lai justos labāk, enerģiskāk un iegūtu ne tikai spēku, bet arī prieku izdzīvot katru dienu. Jogā, manuprāt, nav tāda termina kā vecums, jo jogot var ikviens, kas spēj elpot, respektīvi, pilnīgi visi. Lai arī joga mums, lielākoties, asociējas ar lokanu, spēcīgu un jaunu ķermeni, nebūt nav tā, ka uzsākt jogas praksi var tikai agrā jaunībā. Jebkurš vecums ir piemērots, ja vien visu darām apzinīgi, ar iejūtību pret sevi, savām spējām un apzināšanos, ka “nekur nav jāsteidzas”, un svarīgākais ir nevis tiekties uz kādu mistisku mērķi, bet gan izbaudīt un līdz mielēm izgaršot pašu procesu.

Jogā tiek runāts par 5 Prānas jeb dzīvības enerģijas avotiem, un viens no tiem ir pareizas kustības, tieši tāpēc ir svarīgi jebkurā vecumā kustēties, lai uzturētu formā ķermeni un prāts būtu pie pilnas apziņas.

Sasniedzot pensijas gadus, un bieži vien jau ilgi pirms tam, par mūsu prioritāti kļūst veselība. Ne velti ir teiciens, ka pirmo dzīves pusi mēs bojājam veselību, bet otro mēģinām to uzlabot. Lielākoties mēs to darām ar zāļu palīdzību, aizmirstot par veselīgu uzturu, regulārām kustībām un prāta praksēm. Veselības problēmas – augsts asinsspiediens, artrīts, miega traucējumi, muguras sāpes, ierobežota spēja kustēties, palielināts ķermeņa svars, samazināta locītavu mobilitāte, osteoporoze, sāpes muguras lejas daļā, problēmas ar asinsriti, redzes problēmas, stresa izraisītas kaites utt., ir galvenie iemesli, kas traucē pilnvērtīgi izbaudīt dzīvi, jo liek mums justies vecākiem, slimākiem un nevarīgākiem nekā patiesībā esam. Joga ir lielisks pretlīdzeklis tam visam. Taču atcerieties, ka, ja līdz šim neko tamlīdzīgu neesat darījuši, ir vērts izvēlēties tieši senioriem piedāvātās jogas nodarbības, un, protams,  pirms tam pārrunāt ar instruktoru savas veselības problēmas. Pilnīgai drošībai,  pirms uzsākt jebkādas fiziskās aktivitātes, kas ir ārpus jūsu ikdienas rutīnas, vispirms  ir vēlams konsultēties ar jūsu ģimenes ārstu.

Joga senioriem var būt gan ļoti lēna un stiepjoša, gan vidēji aktīva. Aktīvā nodarbībā pasniedzējs iepazīstinās ar sekojošām pozām: plank poza, kobras poza, kaķa – govs poza, kareivja pozas I un II, trijsūra poza, balozā poza, sagriezienu sēdus, koka poza, plecu stāja, sagriezienu guļus, laimīgā mazuļa poza, suņa poza ar skatienu lejup un citas.

image

GALVENIE IEMESLI, KĀPĒC ARĪ SENIORIEM IR VĒRTS NODARBOTIES AR JOGU

  • KVALITATĪVĀKS MIEGS

Traucēts miegs ir viena no izplatītākajām sūdzībām senioriem, kas var izpausties arī kā kādas citas slimības vai kaites blakus efekts. Kā, piemēram, artrīta gadījumā, kad locītavu sāpes kļūst arī par bezmiega iemeslu. Kvalitatīvs miegs ir laba noskaņojuma, un dzīvības enerģijas avots, kas ļauj mums justies labi, tāpēc miega traucējumi, lai kāds būtu to iemesls, spēj būtiski ietekmēt ne tikai mūsu pašsajūtu, bet arī veselību. Joga palīdz tikt galā gan ar bezmiega cēloņiem, gan sekām, tāpēc pirms ķerties pie kārtējās miega zāļu devas, ir vērts apsvērt iespēju apgūt elpošanas vingrinājumus un relaksējošās jogas pozas, kas palīdzēs iemigt un izgulēties.

  • STABILIZĒ ASINSSPIEDIENU

Augsts asinsspiediens diemžēl vairs nav tikai izplatīta problēma senioriem, bet arī jauniem cilvēkiem. Medikamenti asinsspiediena normalizēšanai var negatīvi ietekmēt mūsu veselību, taču ir pierādīts, ka regulāra jogas prakse palīdz samazināt asinsspiedienu. Galvenokārt tas ir relaksācijas un apzināšanās rezultāts, kad mēs spējam atbrīvoties no stresa un citiem augsta asinsspiediena izraisītājiem.

  • ATBRĪVO NO HRONISKĀM SĀPĒM

Muskuļu sāpes, sāpes locītavās, kaulos un citur ķermenī ir ļoti izplatītas senioru vidū. Jogas fiziskā puse palīdz cīnīties ar šīm sāpēm, un reizēm pat atbrīvo no tām pavisam. Pētījumi apliecina, ka regulāra jogas prakse jau mēneša laikā ievērojami samazina hroniskas sāpes un palīdz izvairīties  no pretsāpju medikamenti lietošanas.

  • DZIĻĀKA , APZINĀTĀKA UN BRĪVĀKA ELPOŠANA

Kad mēs novecojam, mēs pārtraucam dziļi elpot. Mūsu elpa paliek seklāka un īsāka. Joga atgādina mums, cik svarīgs ir elpošanas process, un ne tikai ieelpa, bet arī izelpa. Joga iemāca mums elpot apzinātāk, koncentrējoties gan uz ieelpu, gan izelpu, gan elpas aizturi. Joga iemāca mums sajust 3 elpas uzdevumus – attīrīt, sasildīt, piepildīt. Apzināta elpa arī palīdz samazināt sirds ritmu, kas uzlabo mūsu spēju koncentrēties uz notiekošo šeit un tagad, kā arī ikvienā darbībā ārpus jogas nodarbībām. Īpaši ieteicama joga un elpošanas vingrinājumi ir tiem, kas cieš no astmas un citām elpošanas problēmām.

  • IZTURĪBA/ LOCĪTAVU VESELĪBA

Gadiem ejot, mūsu ķermeņa izturība un spēks samazinās, tas ir saistīts arī ar to, ka samazinās mūsu kustīgums un slodze ķermenim. Pētījumi pierāda, ka joga būtiski uzlabo roku (plaukstu) satvēriena spēku arī tiem, kas cieš no artrīta.

  • SAMAZINA DIABĒTA SIMPOTOMUS

Indijā tika veikts 40 dienu pētījums diabēta slimniekiem. Katru dienu viņi 40 minūtes nodarbojās ar jogu un elpošanas vingrinājumiem.  Pēc noteiktā laika atkārtoti veiktie pētījumi rādīja nozīmīgu cukura līmeņa pazemināšanos, un arī vispārēju plaušu darbības uzlabošanos par 10%. Tādējādi pētījuma veicēji apgalvo, ka nodarbojoties ar jogu ikdienā ilgstoši, ir iespējams kontrolēt cukura līmeni asinīs un samazināt medikamentu daudzumu.

  • ATBRĪVO NO LIEKĀ SVARA

Pētījumi liecina, ka nodarbojoties ar jogu pat tikai 30 minūtes nedēļā, varam samazināt savu svaru. Pētījumi pierāda, ka sākot no 45 gadu vecuma cilvēka svars katru gadu nedaudz palielinās, taču tiem, kas jogu praktizē vismaz reizi nedēļā,  vismaz 4 gadus, svars samazinās vai paliek nemainīgs.

  • UZLABO NOSKAŅOJUMU

Pētījumi pierāda, ka joga palīdz uzlabot ne tikai veselību, bet arī mūsu noskaņojumu, pateicoties tam, ka atbrīvo mūs no stresa un aizkaitinājuma. Joga palīdz paskatīties uz mūsu problēmām no cita skatupunkta, un tā vietā, lai nevajadzīgi pārdzīvotu, ļauj atrast labākos nu nekaitīgākos risinājumus, kā arī zaudējuma gadījumā pieņemt radušos situāciju un samierināties ar to.

  • SOCIALIZĒŠANĀS

Joga, tāpat kā jebkura cita fiziska nodarbe grupā, palīdz cilvēkiem atrast domubiedrus un draugus. Īpaši svarīgi tas ir pensijas vecuma cilvēkiem, kad bieži pārņem sajūta, ka nevienam neesi vajadzīgs un svarīgs. Jogas nodarbības iemāca cilvēkam būt pašpietiekamam un arī sniedz jaunu platformu komunikācijai ar citiem vienaudžiem.

Jogas prakse ir lieliski piemērota arī tiem, kam ir ierobežotas kustību iespējas, jo nodarbībās tiek izmantoti krēsli, lielās vingrošanas bumbas un citi palīglīdzekļi. Turklāt pozas tiek turētas salīdzinoši neilgu laiku, un īpaša uzmanība tiek pievērsta arī pārejai no vienas pozas uz otru. Pasniedzējs īpašu uzmanību pievērsīs arī dažādām pozu modifikācijām un parādīs vingrojumus, ko varat veikt mājās.

 

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>