Rudens ir sezona, kad spēkā pieņemas Vāta doša –smalkā enerģija, kas kontrolē visuma vadošos spēkus. Vāta tulkojumā nozīmē vējš un pēc savām īpašībām ir sausa, bieži vien auksta un kustīga. Vātas tipa cilvēki ir izteikti salīgi. Rudenī Vātas enerģijas līmenis pieaug, un kad tas notiek, organisms nogurst, mēs kļūstam viegli aizkaitināmi, paaugstinās jūtīguma līmenis un mēs kļūstam uzņēmīgāki pret slimībām.
Palielināta Vāta izpaužas šādos simptomos:
- Sausa āda
- Sāpes un smaguma sajūta locītavās
- Nemierīgs, saraustīts miegs
- Neregulāra vēdera izeja
- Aizcietējumi
- Gāzu veidošanās
- Sāpes krustos
- Grūtības koncentrēties
- Briesmu un nestabilitātes sajūta
- Sāpes ausīs
- Trauksme
- Vientulības sajūta
Lai tiktu galā ar šiem simptomiem, Ājūrvēda iesaka sekojošas procedūras ar eļļām. Uzklājot eļļas uz ķermeņa, mēs nomierinām kaprīzo, paaugstināto Vātas enerģiju. Eļļa mitrina ādu, audus, locītavas un palīdz ķermenim sazemēties. Regulāri rūpējoties par savu ādu ar Ājūrvēdas līdzekļiem, jūs varēsiet pārliecināties par šo procedūru iedarbīgumu.
1.PILNA ĶERMEŅA MASĀŽA AR EĻĻU
Sauss, vēss laiks, kas mūs piemeklē rudenī, iesūcas organismā caur mūsu porām, ausīm, deguna nāsīm, lūpām, nabiņu, ģenitālijām un ānusu. Ieeļļojot šīs atveres, tu pasargā sevi no aukstuma. Pirms miega ierīvē visu savu ķermeni ar siltu sezama eļļu, īpašu uzmanību pievēršot ausīm, degunam un citām atverēm. Ja tev ir problēmas ar miegu, ierīvē eļļu pēdās un skalpā. Tad ej karstā vannā un noskrubē visu ķermeni. Tavi muskuļi atslābs un tu gulēsi kā mazs bērns.
2. MUTE UN SMAGANAS
Katru nakti pirms gulētiešanas, izskalo muti ar sezama eļļu. Iedzer vienu malku un paturi mutē aptuveni 1-2 minūtes, lai eļļa izplatās pa visu muti un smaganām. Pēc tam izspļauj to. Uzlej nedaudz eļļas uz rādītājpirksta un maigi izmasē smaganas. Šo procedūru sauc par Kavala. Tā palīdz, ja ir problēmas ar gudrības zobu, jūtīgām smaganām un zobiem, kā arī kariesa un zobu bojājumu novēršanā.
3. ĶIPLOKU EĻĻA AUSĪM
Charaka, Ājūrvēdas tēvs, rekomendē reizi divās nedēļās uz nakti ausīs iepilināt dažus pilienus svaigi pagatavotas ķiploku eļļas. Uzvāri 1 ēdamkaroti sezama eļļas un ½ daiviņu svaiga ķiploka. Vāri kamēr ķiploks kļūst brūns. Tad izspied eļļu no ķiploka un nokās. Sasildi eļļu līdz ķermeņa temperatūrai. Apgulies uz kreisā sāna un iepilini 5-10 pilienus labajā ausī. Pāris minūtes atpūties. Tad apgulies uz otriem sāniem un atkārto procedūru kreisajā ausī. Ja vēlies pasargāt spilvenu no eļļas traipiem, uzklāj uz tā dvielīti. Pēc procedūras atpūties un izbaudi labu naktsmieru. Ķiploku eļļai ir brīnišķīgs aromāts, kas nomierina prātu un ieeļļo ķermeni. Nepiliniet eļļu ausīs, ja ir aizdomas par infekciju vai izdalījumiem no auss. Šī procedūra palīdzēs atbrīvoties no sēra ausīs, ja ir problēmas ar dzirdi un trokšņi ausīs.
4.RĪCINEĻĻA ACĪM
Ja jūs nomoka sausums acīs, tad šis ir labākais risinājums. Pirms gulētiešanas, guļot uz muguras, iepiliniet katrā acī vienu pilienu rīcineļļas. No rīta acis būs skaistas, skaidras un bez sausuma sajūtas.
5. NASYA DEGUNAM
Iespējams tev šķitīs dīvaini ieeļot degunu, bet šī Nasya procedūra nomierinās Vātas došu, uzlabos redzi un samazinās krākšanu. Tāpat tā palīdz, ja ir sausums acīs, stīvums kaklā, galvassāpes, migrēna, pat spondilartrīts. Šo procedūru tu vari veikt 2 reizes dienā, tukšā dūšā un vismaz 1 stundu pirms vai pēc dušas. Kā to veikt: apgulies uz muguras, spilvens zem pleciem un galva nedaudz atgāzta atpakaļ tā, lai deguna nāsis būtu virzienā pret griestiem. Katrā nāsī iepilini 3-5 pilienus izkausēta silta gī vai medicīnisko deguna eļļu. Pēc procedūras atpūties šajā pozā vēl vienu minūti.
6. BASTI ZARNĀM
Lai izvairītos no aizcietējumiem rudenī, veic klizmu ar aptuveni 1 krūzi siltas sezama eļļas, kuru ievadi taisnajā zarnā. Mēģini to tur noturēt cik ilgi vien vari. Pamēģini vismaz 10 minūtes, ideālā variantā visu nakti. Pēc tam iztukšo zarnas. Procedūras laikā un pēc lieto higiēniskos ieliktnīšus, jo noteikti būs kādi izdalījumi. Šo Ājūrvēdas eļļas procedūru sauc par anuvasa basti. Tā ieeļļo zarnas, dziedina no hemoroīdiem un samazina sāpes muguras lejasdaļā. Sievietēm palīdz arī sāpīgu menstruāciju gadījumos. Izvairies no klizmas, ja uz tavas mēles ir biezs, balts aplikuma slānis un ja tev ir noslīdējusi taisnā zarna. Tāpat to nevajadzētu veikt grūtniecēm, sievietēm mēnešreižu laikā un sievietēm ar noslīdējušu vagīnu.
Avots: https://yogainternational.com/article/view/5-ways-to-balance-vata-in-autumn
Foto: freegreatpicture.com