Tiem, kas seko līdzi savam uzturam, rūpējas par savu veselību un fizisko ķermeni, nav noslēpums, ka gluteīna produktus uzskata par vieniem no neveselīgākajiem. Tiek uzskatīts, ka šie produkti pat rada atkarību un ir galvenie, kas rada apaļu vēderiņu. Esam izveidojuši gardo veselīgo produktu topu, lai zinātu, kurus produktus varam iekļaut savā ikdienas ēdienkartē un ēst bez drastiska ierobežojuma. Tie ne tikai sniegs tev enerģiju, bet arī palīdzēs justies labi.
Brūnie rīsi, kvinoja, zaļie griķi, auzu pārslas
šie produkti ir ļoti veselīgi un gardi, un tie obligāti būtu jāiekļauj veselīga uztura ēdienkartē. Tu vari ēst tos siltus vai aukstus, pievienot zupām vai gatavot ar tiem salātus. Tie sniedz sāta sajūtu, kas palīdzēs izvairieties no nevajadzīgas našķošanās. Uzglabā tos istabas temperatūrā, bet pēc pagatavošanas ledusskapī. Noslēpums šo produktu pagatavošanā ir sekojošs, visas garšvielas un piedevas ir jāpievieno gatavošanas sākumā, tad produktu garša būs izteiksmīgāka un spilgtāka. Vislabāk garšu paspilgtinās citrona vai laima sula, tamaris mērce, dārzeņu sāls. Ja meklē miltus bez gluteīna, tad zini, ka vislabākie ir kvinojas, griķu un brūno rīsu milti.
KVINOJA
Ir 3 veidi kvinojas; baltā, sarkanā un melnā. Ir pieejami arī kvinojas milti, kuri pēc garšas vairāk piemēroti būs sāļiem ēdieniem, nevis saldām kūciņām. Kvinoja ir lielisks proteīna avots, kas satur daudz vitamīnus un minerālvielas, palīdz regulēt cukura līmeni asinīs un uzlabo imūnsistēmas darbību. Dzelzs, magnijs un kalcijs palīdz uzturēt kaulu un muskuļu veselību, kā arī vielmaiņu.
Kvinojas priekšrocība ir tā, ka to ir ļoti viegli un ātri pagatavot, tāpēc to var izvēlēties brīžos, kad nav laika ilgi stāvēt pie plīts. To nav nepieciešams mērcēt, pirms lietošanas ieber sietiņā, noskalo ar aukstu, tekošu ūdeni, ieber katliņā, pārlej vārītu ūdeni un pavāri 2 minūtes. Pēc tam ļauj vēl 10-15 minūtes sautēties uz mazas uguns. Vislabāk tie garšo kopā ar dārzeņiem un salātiem, jo pēc savas konsistences ir ļoti viegli. Ledusskapi to var uzglabāt aptuveni nedēļu.
ZAĻIE GRIĶI
Zaļie griķi ir īsts superprodukts. Tajā ir daudz dzelzs, dažādu vitamīnu, kalcijs, magnijs un citas vērtīgas vielas, kas nodrošina mums veselību un možumu. Griķi ir lielisks rīsu aizvietotājs un lieliski garšo dažādos risoto, kā arī tos vari ēst kā saldo. Arī griķu putra ir lieliska alternatīva, ja apnikušas auzu pārslas. Turklāt zaļos griķus nemaz nevajag gatavot, tieši tāpēc tos iecienījuši svaigēdāji. Griķu milti ir vieno no populārākajiem miltiem, ja uzturā nelieto gluteīnu saturošus produktus.
Pagatavošana: ieber sietiņā, noskalo ar aukstu, tekošu ūdeni. Liec katliņā un pavāri 1 minūti, tad nogriez uguni un atstāj uz 15 minūtēm.
BRŪNIE RĪSI
Garšas ziņā citādāki kā basmati vai parastie rīsi, taču daudz veselīgāki. Atšķirība starp baltajiem un brūnajiem rīsiem ir tikai apstrādē, brūnie rīsi ir minimāli apstrādāti, kamēr baltie rīsi ir tik ļoti nopulēti, ka visas labās vielas ir pazudušas. Apmēram 60-80% no visiem vitamīniem baltajos rīsos pēc apstrādes ir iznīcināti, kamēr brūnajos rīsos visas labās lietas ir saglabājušās. Brūnie rīsi satur vitamīnu B, magniju, selēnu un dzelzi.
Pagatavošana: Ieber rīsus katliņā, pārlej ūdeni un ļauj uzvārīties. Pēc 5 minūtēm nogriez uguni uz minimālo un atstāj uz 45 minūtēm. Ik pa laikam pārbaudi vai viss ūdens nav iztvaikojis un ja nepieciešams, pievieno nedaudz klāt. Kad rīsi gatavi un viss ūdens iztvaikojis, pievieno tiem mazliet olīveļļas. Tas palīdz tiem nesalipt kopā.
AUZU PĀRSLAS
Viens no populārākajiem veidiem, kā mēs ēdam auzu pārslas, protams, ir brokastu putra. Bet arī putras var būt tik dažādas, atkarībā no izejvielām un piedevām. No auzu pārslām var pagatavot arī pienu un miltus, izcept cepumus un tās var pat pievienot smūtijiem. Auzu pārslas pēc būtības nesatur gluteīnu, taču tā kā visbiežāk tās ražo fabrikās, kurās ražo arī gluteīna saturošus produktus, ne vienmēr ir iespējams nodēvēt tās par 100% brīvām no gluteīna, tāpēc, ja Jūs nedrīkstat lietot gluteīnu, izvēlaties auzu pārslas ar marķējumu –bez gluteīna.
Foto:Depositphotos.com