Uzsākot skolas gaitas, vecāku prātus nodarbina jautājums, kādus pulciņus vai sporta aktivitātes izvēlēties saviem bērniem. Šobrīd arī Latvijā ir pieejama joga bērniem, gan individuālās, gan grupu nodarbības.Visā pasaulē, pateicoties straujai tehnoloģiju attīstībai, bērni arvien vairāk laika pavada istabā, pie datoriem un televizoriem, kas noved pie aptaukošanās, nepareizas stājas un fiziska vājuma. Uztura speciālisti norāda, ka svarīgs ir ne tikai bērna uzturs, bet arī fiziskās aktivitātes. Laiks, kas bērnam būtu jāpavada fiziskās aktivitātes ikdienu ir sekojošs, pirmskolas vecuma bērniem 2 stundas, skolas vecuma bērniem – vismaz stunda. Lai šo laiku palielinātu, ir jāsamazina laiks, ko bērns pavada sēžot – skatoties TV vai spēlējot video spēles. Bērniem līdz 2 gadu vecumam vispār nevajadzētu atļaut šādas nodarbes, bet pēc 2 gadiem šis laiks būtu jāsamazina līdz 1-2 h dienā.
KĀDU LABUMU SNIEDZ JOGA BĒRNIEM?
Bērniem joga padodas ļoti dabiski. Viņi lieliski spēj izpildīt pozas, turklāt spēja elpot ir mums visiem iedzimta. Joga ir lielisks veida kā atgādināt bērniem par kustību prieku.
1.PALIELINA APZINĀŠANOS
Joga paspilgtina mūsu apzināšanos, un to kā mēs uztveram pasauli sev visapkārt. Tas arī ir galvenais jogas mērķis – atvērt mūs mūsu augstākai iekšējai dabai, ļaujot svinēt dievišķo sevī. Joga sniedz bērniem iespēju atklāt savu iekšējo pasauli, lai daudz vairāk uztvertu sava ķermeņa un prāta raidītos signālus.
2. UZLABO FIZISKO IZTURĪBU
Joga ir ne tikai viena no vecākajām sistēmām, kas ietver sevī fiziskos vingrinājumus, bet arī vienīgā, kas ir pieejama visiem vecumiem un fiziskās sagatavotības līmeņiem. Pēdējos gados ir daudz pētīta jogas ietekme uz bērna veselību un attīstību, un rezultāti rāda, ka regulāra jogas prakse uzlabo bērna vispārējo veselības stāvokli. Nostiprinās imūnsistēmas darbība, kā arī optimizējas iekšējo orgāno, dziedzeru un muskuļu darbība. Joga palīdz bērniem attīstīt spēcīgu fizisko ķermeni, uzlabo lokanību, koncentrēšanās spējas un līdzsvara izjūtu. Tāpat joga palīdz bērniem justies pārliecinātākiem par sevi, drošākiem un piešķir grāciju viņu kustībām. Joga iedrošina bērnus izpētīt un atklāt viņu dabisko ķermeņa lokanību un kļūt spēcīgākiem caur kustību, izmantojot sava ķermeņa svaru.
3.UZLABO STĀJU
Joga iemāca bērniem pareizu stāju. Mūsdienās bērniem uz skolu ir jānēsā smagas, lielas somas, un stundām ilgi jāsēž skolas solā. Šie divi faktori, var vēlāk dzīvē radīt dažādas mugurkaula problēmas. Zīmīgi, ka Indijā, kopš cilvēki sāka sēdēt nevis uz grīdas, bet uz krēsliem, muguras traumu un problēmu skaits ir ievērojami palielinājies. Vislabākais veids kā novērst muguras un stājas problēmas, ir sākt par to domāt jau agrā bērnībā. Joga ir lielisks veids kā to izdarīt. Tiek nostiprināti muguras muskuļi, viss mugurkauls, kā arī bērni iemācās „nest ” savu ķermeni, sēdēt un stāvēt pareizi.
4. PAREIZA ELPOŠANA
Joga iemāca bērniem pareizi elpot. Bērni iemācās elpot caur degunu un vispirms ieelpot plaušu apakšējā daļā, lai diafragma noslīdētu lejā ieelpas brīdī un izelpas brīdī atbrīvotos. Joga arī iemāca bērniem kā ieelpot dziļas, lēnas, mierīgas elpas; kā nomierināties un koncentrēties.
5. ATBRĪVOŠANĀS NO STRESA
Nomierināt nervu sistēmu ir ļoti svarīgs, reizēm pat kritiski svarīgs jogas uzdevums, kas palīdz uzlabot bērna veselību. Bieži vien bērni ir emocionāli pārblīvēti ar dažādiem kairinājumiem no TV, video spēlēm, elektroniskām, muzikālām rotaļlietām un pārāk aktīva dzīvesveida. Reizēm bērni, kuri ir hroniski pārstimulēti, nespēj ilgstoši koncentrēties uz vienu lietu. Jogai ir ļoti nomierinoša ietekme uz bērna prātu un nervu sistēmu. Kolīdz bērni iemācās kā kļūt mierīgiem un klusiem, viņi sāk izbaudīt to stāvokli, un bieži vien paši meklē šo sajūtu sevī. Mūsdienu bērniem ir ļoti daudz dažādu stresa situāciju, mājās, skolās, pulciņos, lai ar to tiktu galā, jāņem palīgā joga.
6.PAŠVĒRTĒJUMA CELŠANA
Jogā nav ne nosodījumu, ne apbalvojumu, nav uzvarētāju un nav arī zaudētāju, nav ne labāko, ne sliktāko. Joga ir pilnīgā pretrunā ar to spiedienu, ko bērni var izjust savā ikdienas dzīvē citās sfērās, kur ļoti liels uzsvars tiek likts uz būšanu pirmajam. Vienalga vai tas ir sports vai skolas aktivitātes. Joga ir brīnišķīga pati par sevi, un šī jogas prakse arī ir tas lielākais apbalvojums. Kad bērni saprot, ka viņiem vairs nav jāsacenšas savā starpā, viņi jūtas ļoti brīvi un spēj drošāk izteikt sevi, nebaidoties no nosodījuma un kritikas. Šī brīvība palīdz bērniem attīstīt pārliecības sajūtu par sevi, kas viņiem pieaugot dzīvē noder. Iekšējā pārliecība par sevi, ko attīsta joga, ir lielisks pretlīdzeklis tam spiedienam, ko bērni izjūt savā ikdienas dzīvē, gan skolā, gan mājās.
7. ATTĪSTA KONCENTRĒŠANOS UN APZINĀTĪBU
Regulāra jogas prakse māca būt apzinātākam. Tā ir spēja iegrimt pašreizējā momentā un būt klātesošam, nepakļaujoties dažādiem traucējumiem no malas. Tas nozīmē, ka tu esi iekšā tajā lietā, ko tu dari. Šī ir tā spēja, kas atšķir jogas praksi no citām disciplīnām. Šī apzināšanās palīdz bērniem apzināties gan sevi, gan savu apkārtējo pasauli. Viņi spēj koncentrēties un noteiktu lietu, viņu prāti nomierinās, un viņus vairs nevar izsist no līdzsvara.
Foto:Dollarphotoclub.com