Spinach smoothie
Kas ir zaļais kokteilis? Kā to gatavo? Jeb kas jāzina iesācējiem…
10/08/2015
Page
JOGAS INVENTĀRS –modes kaprīze, veiksmīgs bizness vai nepieciešamība?
10/08/2015

Veģetārietis un detox, kurš kuru?

Detox text letters including fruit, vegetables and a smoothie beverage

Līdz šim mana pieredze ar detoxu bija tikai „”izlasīju – iegaumēju – kaut kad realizēšu” līmenī. Vēl joprojām neesmu sadūšojusies uz kādu konkrētu sulu kūri vai detoxa plānu vairāku dienu garumā. Tā vietā mēģinu ievērot veselīgus ēšanas paradumus katru dienu. Turklāt man vienmēr šķita „nu kam gan veģetārietim nepieciešams detoks?” Cik sevi atceros, vienmēr esmu interesējusies par veselīgu dzīvesveidu, galvenokārt, tāpēc, lai izvairītos no aptaukošanās. Jā, jā, drošvien arī mani pusaudža gados bija ietekmējusi masu mediju kultivētā skaistuma etalona propoganda, 90-60-90,  kas lika man mūžīgi šaustīties sirdsapziņas pārmetumos par neveselīga ēdiena baudīšanu.  Neesmu gan mēģinājusi drastiskās diētas vai badošanos,  ( ja neskaita apzinātu neēšanu un nedzeršanu Budisma garīgo prakšu laikā), taču vienmēr esmu centusies piedomāt pie tā, ko ēdu. Kādreiz to darīju, lai nepaliktu resna, tagad lai būtu vesela. Neesmu no tiem, kas skaita kalorijas, taču noteikti veikalā izpētu sastāvu un nepērku produktus tikai tāpēc, kas tas ir lētāks vai tam ir akcija. Šī iemesla dēļ es mīlu iepirkties eko veikalos, jo tad es jūtos brīva. Zinu, ka varu groziņā likt visu, nepētot etiķetes. Taču, lai kā gribētos, ne vienmēr sanāk iepirkties tikai eko bodēs un, manuprāt,  pilnībā pasargāt sevi no visiem kaitīgiem produktiem un procesiem apkārtējā vidē ir neiespējami.

Līdz šim mana pieredze ar detoxu bija tikai „”izlasīju – iegaumēju – kaut kad realizēšu” līmenī. Vēl joprojām neesmu sadūšojusies uz kādu konkrētu sulu kūri vai detoxa plānu vairāku dienu garumā. Tā vietā mēģinu ievērot veselīgus ēšanas paradumus katru dienu. Turklāt man vienmēr šķita „nu kam gan veģetārietim nepieciešams detoks?”. Taču jāatzīst, ka reizēm, it īpaši pašā sākumā uzsākot atsacīšanos no dzīvnieku produktiem,  kad vēl īsti nemācēju aizvietot dzīvnieku produktus, sāku ēst vairāk miltu izstrādājumus un citus neveselīgus produktus. Man ļoti sāka „garšot” šokolāde un tamlīdzīgas lietas.( Citiem sviestmaize ar sieru un cepti kartupeļi kļūst par galveno ēdienkartes sastāvdaļu)Tagad saprotu, ka organisms centās tādējādi ātri iegūt enerģiju un kaut kā kompensēt gaļas trūkumu. Tāpēc ir ļoti būtiski apzināties, ka, ja mēs kaut ko noņemam nost, tā vietā ir jāliek kas cits, respektīvi, gaļa ar kaut ko ir jāaizstāj.

Man ļoti palīdzēja kādreiz izlasītais raksts par apzinātu ēšanu un to kā ieklausīties savā ķermenī un viņa reakcijās uz konkrētiem ēdieniem un produktiem. Izpratne par to, ka ēdiens ir mūsu dzinējspēks un veselības avots, mainīja daudz ko un apzinātā pašsajūtu piefiksēšana pēc ēšanas atklāja jaunas nianses. Es sāku ieklausīties savās sajūtās ne tikai uzreiz pēc maltītes, bet arī nākamajā rītā. Ar laiku cenšos izskaust no ēdienkartes tos produktus, kuri liek man justies slikti, apātiski vai miegaini, rada smaguma sajūtu vēderā vai izsūc enerģiju.

Mans galvenais uztura pamatprincips, kuru varētu dēvēt arī par detoxa pamatlikumu ir sākt dienu ar krūzi karsta vārīta ūdens. Šo gudrību esmu aizguvusi Tibetas Medicīnas ārstiem, tāpat kā to, ka ēšanas laikā un vismaz stundu pēc tās no jāatturas no šķidruma lietošanas. Atteikšanās no tukšo kaloriju ēdieniem, kofeīna, alkohola un pusfabrikātiem, kas ir detoxa pamatlikums,  ir notikusi pilnīgi dabiski caur patstāvīgu jogas praksi, tāpēc es sevi visu laiku mierinu ar domu, ka mūžīgā detoxa kūres „atlikšana” ir tikai kritisks un nevajadzīgs perfekcionistes pašpārmetums sev. Taču, lai sevi mazliet motivētu beidzot saņemties, iegādājos Zvaigznes ABC izdoto „Efektīvs Detoxa plāns”, kas nudien iedvesmo jau sākot ar pirmajām lapām. Pirmkārt, īpaši iedvesmo detoksikācijas plāni – 24 stundām, 3 dienām un nedēļai. Smalki, līdz niansēm izstrādāts dienas plāns un ēdienkarte ar visām receptēm, (tiesa gan šķiet to vislabāk veikt atvaļinājumā, jo izplānota ir katra dienas minūte, tāpēc ar aktīvu darba dienu to savienot nebūs iespējams). Vēl lielāks prieks pārņem mani ieraugot smūtiju receptes, jo saprotu, ka katru rītu dzeru „detoksa kokteili” (tad jau tik slikti ar mani nemaz nav). Tādējādi šī grāmata tikai apstiprina manu pārliecību, ka detox nav kūre , kuru veikt reizi gadā, bet ēšanas paradumi, kurus jāievēro katru dienu. Lai būtu vesels, laimīgs un enerģijas pilns. Nākamais solis ceļā uz šo mērķi – pilnīga atteikšanās no cukura. Vienmēr atceros Viņa Svētības Dalai Lamas piemēru par laimi un šokolādes kūku. Biežu vien mēs iekārojam šokolādes kūku un kad apēdam vienu gabaliņu, gribam nākamo. Tajā brīdī ir jāpajautā sev –kāpēc es gribu vēl vienu gabaliņu? Vai tas ir tāpēc, ka tajā brīdī jutīšos laimīgs? Jā, varbūt uz mirkli būsi guvis piepildījumu, bet ne īstu noturīgu laimi. Jo, ja kūka tiešām spētu sniegt laimi, tad , jo vairāk mēs ēstu, jo laimīgāki būtu, taču ir pilnīgi otrādi. Vai būsim laimīgi, ja apēdīsim vienu kūku? Varbūt? Bet ja divas? Vai trīs? Vai laime, tad nepārvērtīsies nelaimē?  Tieši tāpēc es vienmēr cenšos ieklausīties sava „izsalkuma” motivācijā. Vai tā ir fiziska vai emocionāla?  Tas arī ir mans galvenais detox pirms ķeros klāt speciālistu ieteiktam dienas plānam.

Foto: Dollarphotoclub.com

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>