Mūsu orgānu veselība ir nozīmīga mūsu ķermeņa labsajūtai un veselībai. Ja mēs izpratīsim tā svarīgumu un ietekmi uz mūsu fizisko, enerģētisko un psiholoģisko līmeni, mūsu motivācija attīstīt jogas praksi, kas baro, aizsargā un pat palīdz dziedināt mūsu iekšējos orgānus daudzkārt palielināsies. Ja mēs saprotam mūsu konstitūciju/ stāvokli un tās potenciālo vājumu, mēs varam iemācīties savirknēt jogas pozas tā, lai palīdzētu savam ķermeni saglabāt līdzsvaru.
Ķīnas medicīnā, orgānu funkcijas netiek noteiktas balstoties tikai uz to anatomiskām funkcijām, bet arī uz to enerģētisko konstitūciju. Lai arī visi orgāni darbojas kā savstarpēji ietekmējoša un atkarīga matrica, katram ir fiziska, enerģētiska un emocionāla funkcija, kas tieši ietekmē mūsu psihosomatisko veselību.
Ķīnas Medicīnā orgāni ir nesaraujami saistīti ar to meridiānu veselību, kas plūst tiem cauri. Katram yin orgānam un meridiānam ir tiešas brāļa – māsas attiecības ar kādu papildinošu yang meridiānu un orgānu. Tas nozīmē, ka, ja mēs iedarbojamies uz vienu, mēs automātiski ietekmējam arī otru. Lai arī yin/ yang orgānu pāriem ir atšķirīgas anatomiskas funkcijas, to enerģētiskās, emocionālās un mentālās īpašības ir ļoti cieši savijušās.
Eksistē 14 galvenie meridiāni, no kuriem 12 mēs varam pozitīvi ietekmēt veicot konkrētas jogas pozas. Šie 12 yin un yang meridiāni ir īpaši savienoti ar 6 yin/yang orgānu pāriem.
- Nieres (yin) – urīnpūslis (yang)
- Aknas (yin) – žultspūslis (yang)
- Liesa/ aizkuņģa dziedzeris (yin) – kuņģis (yang)
- Plaušas (yin) – resnā zarna (yang)
- Sirds (yin) – tievā zarna (yang)
- Perikards/asinsrite (yin) – trīs sildītāji (yang)
Divi meridiāni, kas tiek raksturoti kā galvenie kanāli, nav saistīti ar kādiem konkrētiem orgāniem un ir novietoti ķermeņa centrā. Kopā tie kontrolē visa ķermeņa yin un yang.
Ir 5 yin meridiānu orgānu pāri ( nieres, aknas, liesa, plaušas un sirds), kas ir saitīti ar piecām pamatemocijām, kuras tiešā veidā ietekmē to, kā mēs redzam un uztveram pasauli. Katra no šīm spēcīgām emocijām tieši ietekmē mūsu meridiānus un orgānus, ietekmējot arī to darbību. Līdzsvara trūkums nierēs, tiek saistīts ar bailēm , aknās ar dusmām un naidu, liesā ar uztraukumu un apsēstību, plaušās ar skumjām un sērām, bet sirdī ar naidu un depresiju.
Nelīdzsvarotas un pārmērīgas emocijas rada slimības un kaites, tāpat kā vāji orgāni un samazināta či enerģija rada traucējošas emocijas.
Regulāra yin/ yang prakse spēj stimulēt či plūsmu šajos elektromagnētiskajos ceļos (meridiānos), atdzīvinot funkcijas orgānos, atbrīvojot no enerģētiskiem un emocionāliem blokiem meridiānos un ienesot svaigu dzīvību tajā kā mēs domājam un jūtam. Pateicoties yin jogas maigajai un klusajai atmosfērai mēs spējam vieglāk sagremot emocijas, kuras sevī uzņemam, bet nezinām kā pārstrādāt.