Jums vajadzētu ēst vieglus, svaigi gatavotus, siltus ēdienus mazās porcijās. Ēdiet daudzveidīgāk, lai uzņemtu pēc iespējas vairāk uzturvielu.
- Kaphas tipa cilvēkiem nav nepieciešami dzīvnieku izcelsmes proteīni, jo tie ir smagi un grūti pārstrādājami. Vista un tītara gaļa, kā arī dažas baltās zivis ir salīdzinoši vieglas, tāpēc nelielā daudzumā tās var ēst. Izvēlieties augu izcelsmes proteīnus, piemēram, pupas, lēcas un tofu.
- Palieliniet rūgtu, savelkošu un sīvu produktu patēriņu, bet mazāk ēdiet saldus, skābus un sāļus ēdienus.
- Ēdiet svaigi pagatavotu, siltu un vieglu pārtiku, kas ir nedaudz sausa un ar zemu taukvielu saturu.
- Termiski neapstrādātus salātus ir grūti sagremot, tāpēc tos var ēst tikai vasarā un pusdienas laikā.
- Izvairieties no produktiem, kuros ir rafinēts cukurs, no raudzētas maizes, alkohola un stipri apceptiem ēdieniem. Piesardzīgi lietojiet produktus, kuriem samazināts tauku saturs, jo parasti tajos ir daudz cukura.
- Piena produkti ir auksti un smagi, tādēļ tie nav piemēroti kaphai. Labāk lietojiet rīsu, sojas vai pat kazas pienu, kas ir vieglāks. Dažkārt var ēst mājas sieru un kazas sieru, bet vērojiet kāda pēc tam ir pašsajūta.
- Ēdiet mazas porcijas, neēdiet starp ēdienreizēm un nesāciet nākamo maltīti, pirms iepriekšējā nav sagremota. Pusdienām ir jābūt galvenai ēdienreizei.
- Izvairieties no aukstiem un gāzētiem dzērieniem. Dzeriet tēju ar dažādām garšvielām, bet vasarā, ali attīrītu audus un uzlabotu gremošanu, dzeriet lassi ar garšvielām
- Neēdiet veselus riekstus, saberziet tos vai riekstu vietā izvēlieties ķirbju vai saulespuķu sēklas.
- Neēdiet katru reizi, kad esiet uztraukts.
KAPHU LĪDZSVAROJOŠS DZĪVESVEIDS
Tiem, kuriem raksturīga kaphas nelīdzsvarotība, parasti nepieciešams kāds dramatisks notikums, lai izkļūtu no komforta zonas un mainītu savu dzīvesveidu.
- Kļūstiet fiziski aktīvāks – jums piemīt spēks un izturība, lai veiktu daudzus kardiovaskulāros vingrojumus. Tie palīdzēs saglabāt nemainīgu svaru un stiprinās agni. Ļoti piemērots ir viegls skrējiens, aerobika vai sporta spēles, bet palīdzēs arī enerģiska pastaiga. Darbā izvairieties no ilgas sēdēšanas, lifta vietā izmantojiet kāpnes un kustieties, kad vien iespējams. Aštanga joga ir ļoti piemērota kaphai.
- Kaphas ķermeņa tipam īpaši noder saule, kā arī tvaika pirts un sauna. Pavadiet laiku brīvā dabā, bet ilgi neuzturieties telpā ar gaisa kondicionieri. Ejiet karstā vannā vai izmantojiet kontrastdušu, lai atvērtu aizliktos deguna blakusdobums. Cits variants: uzklājiet uz galvas dvieli, noliecieties pār trauku ar karstu ūdeni un elpojiet – tas ir lēts un efektīvs paņēmiens.
- Cilvēkiem ar kaphas nelīdzsvarotību var būt tendence pieķerties cilvēkiem, lietām vai ieradumiem. Tas var jūs kavēt aiziet no netīkamas darba vietas vai izbeigt attiecības. Regulāra meditācija un elpošanas vingrinājumi palīdzēs izmainīt stagnējošo enerģiju. sakārtojiet māju un atrodiet sev kādu jaunu hobiju,
- Miegs palielina kaphu tāpēc neguliet diendusu; celieties agri no rīta un sāciet darba un prieka pilnu dienu.
- Atslodzes diena, kurā lietosiet vienīgi šķidrumu, reizi nedēļā palīdzēs no jauna atmodināt kūtro agni.
- Elpošanas vingrinājumi vecina vielmaiņu, atbloķē ķermeņa kanālus, atbrīvo stagnējošo enerģiju un liek justies mundrākam. Sēžot nekustīgi vai guļot un dziļi elpojot ar vēdera lejas daļu pat tikai 5 minūtes, jūs jutīsiet uzlabojumus.
Lai stabilizētu kaphu r nepieciešamas pārmaiņas. Atmetiet vecos paradumus un aizaiciniet sevi ar jaunām aktivitātēm. Veiciet labus darbus, esiet atvērts jaunai pieredzei, ļaujieties piedzīvojumiem, iepazīstiet jaunus cilvēkus, meklējiet daudzveidību, uzņemieties risku un kļūstiet spontānāks. Atbrīvojiet sevi no visa, ko krājat sevī un kam esat pieķēries – emocionālās bagāžas un sentimentālām lietām. Ceļojiet, cik bieži vien iespējams, un pilnībā izbaudiet dzīvi.
Galvenie produkti kaphas ēdienkartē: rudzu maize, griķu nūdeles, stikla nūdeles, grūbas, stingrs un maigs tofu, kaltētas lēcas un pupas, kaltētas šitakes, kukurūzas milti, polenta, kukurūzas vai kviešu tortiljas, medus, kvinoja, prosa, garšvielas.
Foto: http://kaboompics.com/
Avots: Raksta tapšanā izmantota grāmata: Anjum Anand, „Pareizs uzturs tavam ķermeņa tipam. Ājūrvēdas iedvesmota īpaši veselīga diēta.”, Zvaigzne ABC.