Panīrs ir siers, kas gatavots no svaiga piena, un tas ir ļoti iecienīts Indijas virtuvē. Tieši Indijā es to iemīlēju, jo redzēju, cik lielas variācijas ēdiena pagatavošanā tas sniedz. Tikai vēlāk, jau esot atpakaļ Latvijā, es iemācījos šo gardumu pagatavot pati. Pirmā reize bija kulinārijas kursos, pēc tam pēc dažādām pavārgrāmatām. Ne uzreiz man tas izdevās. Te pārāk ātri pielieta citronu sula, te pārāk maz citronu sulas, te pārāk daudz citronu sulas. Esmu mēģinājusi panīru pagatavot arī ar jogurtu un ar sūkalām no iepriekšējā panīra, taču vislabāk man tas sanāk tieši ar svaigi spiestu citrona sulu. Ir svarīgi pieliet citrona sulu vajadzīgajā daudzumā, jo, ja būs par maz, tad piens nesarausies, ja par daudz, būs skābs. Ja pienu pieliesiet par ātru, tad arī nesarausies. Pašā sākumā man tā gadījās diezgan bieži, jo notrāpīt īsto brīdi traucē nepacietība. Tādos brīžos es ļāvu vienkārši visam mazliet pavārīties. Citrona sulas pievienošans īstais brīdis ir tad, kad piens jau sāk kāpt augšup, nevis uzmet pirmo burbuli, tāpēc ir svarīgi nepalaist šo brīdi garām.
Man tas garšo gan svaigā veidā, gan apcepts gī sviesta kopā ar kurkumu un citām garšvielām. Tas ir ideāli piemērots dažādiem dārzeņu sautējumiem, kā arī veģetārajiem barbekjū. Tam, gatavošanas procesā, var pievienot ķimenes, kā arī citas garšvielas pēc vēlēšanās.
SASTĀVDAĻAS
- 3l svaiga nepasterizēta piena
- 1-2 citroni, tikai sula (atkarībā no citrona lieluma, reizēm pietiek ar 1 citronu, reizēm vajag pusotru, reizēm divus)
PAGATAVOŠANA
- Lej pienu lielā katlā un ļauj uzvārīties.
- Pa to laiku sagatavo citrona sulu, to izspiežot no citrona.
- Sagatavo marli, otru katlu un palielu sietiņu.
- Kad piens gandrīz sāk vārīties, respektīvi, celties augšup gar katla maliņām, lej klāt citrona sulu un ar koka karoti maisi. Neizlej uzreiz visu sulu, lej lēnām, pakāpeniski.
- Kad sūkalas atdalās, (šķidrums paliek dzeltenīgi zaļgans) siers ir gatavs.
- Ņem katlu nost no plīts.
- Liec otru katliņu izlietnē, pār to novieto sietiņu.
- Lej pienu ar biezumiem caur sietiņu ar kausiņu vai uzreiz no katliņa. Atkarībā no tā, cik liels un izturīgs ir sietiņš.
- Sagatavo palielu šķīvi un marles gabaliņu, kur ietīt sieru.
- Kad viss mīkstums ir sietiņā,ņem sietiņu nost no katliņa un uzgāz sieru uz šķīvja, kurā izklāta marle.
- Pateicoties sietiņam siers jau būs ieņēmis formu.
- Sasien marli kopā un liec sieru zem krāna ūdens noskaloties.
- Pēc tam notecini lieko šķidrumu un liec sieru zem sloga un pāris studām.
- Pēc tam ar visu marli liec ledusskapī.
Foto: Kristīne Somere