IMG_2364
25.diena – Tu esi cienīgs (Purusa)
26/10/2017
IMG_2490
29.diena – Būt spēcīgam (Sthira)
28/10/2017

27.diena – Atlaist un ielaist Dievu (Vairagya)

IMG_2443

Šodienas tēma ir nepieķeršanās (vairagya). Patandžali Jogas sutrā 1.12 raksta, ka prakse (abhyasa)  ir jābalansē ar nepieķeršanos, lai sasniegtu tās mērķi – mierīgu prātu.  Bez līdzsvara starp praksi un nepieķeršanos, prātam būs tendence būt pārņemtam ar ķermeņa estētisko formu un tas var kļūt pārlieku pieķēries fiziskajam ķermenim. Tas var beigties ar to, ka tu vērtē sevi pēc tā vai spēj izpildīt konkrēto āsanu un piespied ķermeni ieiet konkrētajā pozā kaut viņš tam nav gatavs.  Joga meklē veidus kā atbrīvot prātu no pieķeršanās fiziskai formai un iesakņot identitāti garīgajā līmenī.  Tikai caur nepieķeršanās praksi tu sasniegsi mierīgu prāta stāvokli, kas ir jogas galvenais mērķis.

Bhagavadgītā ir attēlota saruna starp princi Ardžūnu un Krišnu pirms izšķirošas kaujas starp divām naidīgām pusēm. Vairagya literāli nozīmē “bez emocijām vai intereses”, taču jogiskā kontekstā tas parasti nozīmē “bez pieķeršanās sava darba rezultātiem”. Krišna paskaidro Ardžūnam, ka tikai ar ahyasa un vairagya prāts varēs nomierināties.  Tādējādi tikai neieķeroties rezultātam, mēs varam kaut ko sasniegt savā jogas praksē.

Vienīgais veids kā tu vari atlaist savas individuālās vēlmes ir ticēt, ka pastāv Dievišķā griba, kas strādā tevis labā. Citiem vārdiem sakot, tev ir jābūt ticībai un spējai atlaist visu un nodot sevi Dievišķā rokās. Nepieķeršanās prakse ir vajadzīga arī tāpēc, lai mēs nepastiprinātu savu Ego, kas notiek tajos brīžos, kad mēs kļūstam lepni par sava fiziskā ķermeņa spējām veikt konkrētas āsanas. Tajā brīdī mēs esam sasnieguši pilnīgi pretēju rezultātu. Tas novedīs mūs tikai pie papildus ciešanām, nevis atbrīvos no tām.

Spēja atlaist ir svarīga ne tikai ikdienā, bet arī jogas praksē. Tāpat kā uztraukumu par rītdienu sabojā šodienu, tāpat arī lepnums var sabojāt mūsu prakses augļus. Necenties kontrolēt praksi.  Ļauj prātam būt klāt esošam un sirdij atvērtai. Lai kas arī notiktu tavā dzīvē, šķiršanās, darba zaudējums, bankrots, slimība – neuztver to pārāk nopietni, nekrīti panikā un nestreso par to visu, jo galu galā viss vienmēr beidzas labi. Tu vari izvēlēties raizes un uztraukumus, bet tu vari arī izvēlēties atlaist un paļauties. Tas, kas šodien mums liekas traģisks pēc kāda laika būs vienaldzīgs. Atlaid emocijas un ļaujies.

MĀJAS DARBS

Atlaid un ielai Dievu. Vai ir kāda situācija tavā dzīvē, kur tu jūties iesprūdis? Vai tu centies uzspiest savu gribu kādā situācijā? Vai ir kaut kas, kas liet tev raizēties un tu nevari pārstāt uztraukties par to? Meditē par to vismaz 5 minūtes.  Pieraksti savas vēlmes un savus vēlamos rezultātus.  Nodod šo vēlmi Dievišķā rokās.  Tici, ka ja tam būs lemts notikt, tas notiks.  Taču, ja tam nav lemts būt, tad tu būsi svētīts ar to, ka šīs vēlme nepiepildīsies.

Koncentrējies uz īstiem mērķiem. Katru dienu atceries par vienkāršām lietām. Saule, jūra, debesis, daba. Tā ir dzīves elpa. Elpo dziļi. Nekam nav nozīmes, jo viss jau ir tavā sirdī. Tu esi pilnīgs un pabeigts.

Veic empīrisku testu. Vienu diennakti neko neplāno. Pamosties u skaties, kur tevi nes.  Vienu dienu neseko darāmo darbu sarakstam un skaties, vai tas tev neliek justies brīvākam?  Tev var rasties sajūta, ka bez plānošanas tu kaut ko palaidīsi garām vai nebūsi pietiekami produktīvs, taču pamēģini vismaz vienu dienu.   Vai pasaule sabruka tikai tāpēc, ka tu nepieturējies pie sava plāna?  Tu nevari ieplānot mīlestību, prieku un laimi, tev tikai ir jāatlaiž kontrole un jāielaiž tas viss tavā dzīvē.

IMG_2387

IMG_2389

Šodienas pozas: Utthan Pristhasana, Svarga Dvijasana, Astavakrasana

UTTHAN PRISTHASANA

IMG_2443

Sāc Adho Mukha Svanāsanā.  Ieelpā ar kreiso kāju sper soli uz priekšu. Labo celi izelpā nolaid lejā pie grīdas.  Labo gurnu laid lejā un kreiso augšstilbu sev pie krūtīm.  Izelpā izstiep kreiso roku uz augšu un labo plaukstu atbalsti uz zemes. Skatiens vērsts uz kreisās rokas pirkstiem.  Paliec šeit 5 elpas. Izelpā abas plaukstas novieto uz grīdas un ieiej Čaturanga Dandāsanā. Ieelpā ieņem Urdhva Mukha Svanāsana. Izelpā rullējies atpakaļ un ieņem Adho Mukha Svanāsana. Atkārto uz otru pusi.

SVARGA DVIJASANA

Pirms tu mēģini ieņemt šo pozu, pārliecinies, ka esi kārtīgi iesildījis ķermeni, īpaši hamstringus, plecus un muguras lejas daļu.

Sāc Samasthiti.  Ieelpā kreiso celi pievelc sev pie krūtīm.  Rullē kreiso plecu uz priekšu un paliec kreiso plecu zem kreisā ceļgala. Kreiso plecu rotē uz iekšu un kreiso plaukstu novieto sev uz muguras krustu daļā. Labo  plecu laid lejā, rotējot to uz iekšu un ar labo plaukstu saķer kreiso roku. Nemēģini iztaisnot kreiso kāju, ja tu nevari savienot rokas vai hamstringi nav pārāk elastīgi.  Ja tavas rokas ir cieši kopā, mēģini lēnām iztaisnot kreiso kāju.  Sasprindzini kvadricepsus un nostiep kreiso pēdu.  Stabilizē labo kāju, ievelc nabiņu un skatienu  vērs vienā punktā sev priekšā. Paliec šeit 5 elpas. Atgriezies Samasthiti un atkārto ar otru kāju.

IMG_2444 IMG_2445

ASTAVAKRASANA

Sāc Dandāsanā.  Ieelpā pacel kreiso kāju un saliec celi.  Mērķē kreiso apakšstilbu apkārt kreisajam plecam, kreisais celis aiz ķermeņa. Saliec kreiso elkoni zem kreisā ceļa  un roku izvirzi nedaudz uz sāniem, lai noturētu pozīciju.  Rokas novieto sev priekšā tieši pirms gurniem. Paliecies uz priekšu un pacel gurnus augšup.  Kad esi atradis līdzsvaru, pacel kājas un sakrusto pēdas.  Izelpā sagatavojies pacelties augšup  izelpā saliec elkoņus un krutis laid lejā zem elkoņiem, lai ieņemtu pinu pozīciju.  Paliec šeit 5 elpas. Ieelpā krūtis virzi uz priekšu un nolaid  gurnus lejā. Atgriezies Dandāsanā. Atkārto uz otru pusi. ja nespēj izpildīt pilnu pozu, tad paliec tur, kur esi, nespied ķermeni ar varu ieņemt šo vai citas pozas.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>