Ieguvumi no pozas:
- Paplašina gurnus, cirksni un augšstilbu aizmuguri;
- Nodrošina maigu stimulāciju ceļgalu iekšmalās;
- Stimulē olnīcas;
Kontrindikācijas:
- Var saasināt išiasu, pie šādām sūdzībām paceliet gurnus augstāk, apsēžoties uz bolstera, spilvena, bloka vai salocītas segas. Izvairieties no gurnu reklinācijas, jeb gāšanās atpakaļ, mūsu mērķis ir rotēt iegurni uz priekšu.
- Ja jums ir kādi traucējumi muguras lejasdaļā, kas neļauj izliekties mugurkaulam, tad mugurkaulu turiet cik vien iespējams taisnu, nenoapaļojiet to.
- Ja jums ir kāda iekšējā ceļgala trauma vai problēmas celī, savirziet kājas tuvāk vai sasprindziniet augšstilbu priekšpusi (kvadricepsus), lai nofiksētu ceļa locītavas.
Ieiešana pozā:
No sēdus stāvokļa virziet kājas uz sāniem tik tālu cik iespējams. Sēdēšana uz spilvena palīdzēs pacelt gurnus augstāk un veicinās noliekšanos uz priekšu. Noliecieties uz priekšu, noturot svaru rokās ar taisnām fiksētām rokām vai salieciet rokas elkoņos un atbalstieties uz bloka.
Alternatīvas un variācijas:
- Izmantojiet bolsteri vai spilvenu, lai paaugstinātu gurnus.
- Rokas var turēt aiz muguras vai elkoņus atbalstīt sev priekšā uz paaugstinājuma -bolstera, bloka utt
- Noliecoties pāri vienai kājai, palielinās izstiepums mugurkaulā un hamstringos.
- Ja jūtat saspringumu vai sāpes ceļgalos, sasprindziniet kvadricepsus, lai aizvērtu ceļa locītavu vai pavirziet kājas tuvāk.
- Ja jūtat, ka hamstringi ir pārāk savilkti, salieciet ceļgalu (-us) un zem augšstilba (-iem) novietojiet atbalstu – bolsteri, bloku, salocītu segu.
- Kājas var būt no 90 līdz 120 grādiem (pieredzējušiem studentiem). Pilns 180 grādu attālums nav nepieciešams, bet, ja jūs varat to izdarīt, dariet to!
- Ja spējat un vēlaties ieiet pozā dziļāk, noliecieties pilnībā apguļoties ar vēderu un krūtīm uz grīdas, rokas brīvi gar sāniem uz priekšu.
- Ja nepieciešams, izmantojiet atbalstu – bolsteri, spilvenu zem krūtīm.
- Ja galva ir pārāk smaga un tās noturēšana rada saspringumu kaklā sprandas daļā, atbalstiet galvu rokās.
- Ja esat stīvs, salieciet ceļus, novietojot pēdas plakaniski uz grīdas. Kad ceļi ir saliekti, un Jūs sēžat uz spilvena, ir vieglāk noliekties uz priekšu un ļaut visu darbu paveikt gravitātei.
- Var šajā pozā arī savērpties, noliecoties ar sānu pār vienu kāju un pagriežot krūškurvi pret griestiem.
- Varat veikt vērpi šajā pozā arī sēdus, tas palīdz stimulēt ķermeņa augšdaļas meridiānus zem lāpstiņas.
Izmantojiet rokas, lai atstumtos no grīdas un lēnām uzrullētos atpakaļ. Kad esat augšā, atbalstieties uz rokām sev aiz muguras, lai atbrīvotu gurnus, savelciet kājas kopā, ja nepieciešams palīdziet ar rokām. Izpuriniet kājas.
Ietekmētie orgāni un meridiāni:
- Urīnpūšļa meridiāns kāju aizmugurē un mugurā, kā arī aknu un nieru meridiāni, kas iet caur cirksni un liesas meridiāns, kas iet caur ceļgalu iekšpusi.
- Vērpes versija stimulēs žultspūšļa meridiānu.
Locītavas: gurni, gūžas, muguras lejasdaļa un ceļgali.
Ieteicamais laiks pozā: trīs līdz desmit minūtes.
Jogini; Inga Ķerzuma
Foto: Andrejs Komarovs
Izmantotie informācijas avoti:
- “Brightening our inner skies. Yin and yoga.”, Norman Blair, 2016, UK.
- www.yinyoga.com