Vai jūs zināt, kas ir joga? Lai atbildētu uz šo jautājumu, pievērsīsimies Patandžali Joga-sutrām.
„Joga ir spēja prātu virzīt uz kādu objektu un noturēt šo uzmanību, nenovirzoties no objekta.”- raksta Patandžali. No šī apgalvojuma mēs varam izdarīt secinājumu, ka jogas nodarbību mērķis ir prāta treniņš. Ja jūs jau ilgi nodarbojaties, tad esat paguvuši ievērot, ka kļūstat daudz uzmanīgāki un mierīgāki. Jogā šo spēju mēs saucam par uzmanības koncentrēšanu uz objektu. Objekts var būt jebkas iekšējs, piemēram, elpošana, vai ārējs, piemēram sveces liesma. Šādu spēju attīstīšana padara prātu spēcīgāku, bet cilvēku daudz produktīvāku. Diemžēl šādas spējas ir grūti iegūt, ja ir slikta pašsajūta. Un šeit Patandžali brīdina mūs par to, ka problēmas ar veselību ir šķērslis jogā.
KO GAN DARĪT, JA ŠĶĒRŠĻI TOMĒR PASTĀV?
Tad palīgā nāk jogas terapija. No nosaukuma mēs varam nojaust, ka šāda nodarbība ir ārstēšana, un kā zāles šeit darbojas tieši joga. Jogas terapijas mērķis ir āsanu un jogas tehnikas atlase, kas būs piemērotas tieši konkrētai personai, un nebūs pretrunā ar viņa veselības stāvokli. Tā var būt nodarbība grupā, taču tai ir jāorientējas uz kādu konkrētu veselības problēmu. Lai praksi varētu saukt par terapeitisku, tai ir jāatbilst sekojošiem atzītiem noteikumiem:
- DROŠĪBA. No prakses ir jāizslēdz visas tehnikas un vingrinājumi, kas var pasliktināt veselības stāvokli. Piemēram, ja ir varikozas vēnas, nav vēlama ilgstoša fiksācija stāvus stāvoklī. Reta šādu pozu izpilde visdrīzāk neradīs nekādas jūtamas sekas, taču regulāra šādu darbību veikšana var negatīvi atsaukties uz venozās sistēmas darbu. Tāpēc jogas terapeita uzdevums ir noskaidrot, kādas veselības problēmas ir cilvēkam un kā minimums, nepasliktināt situāciju ar nepiemērotiem elementiem.
- EFEKTIVITĀTE. Rekomendējas nodarbībā iekļaut tikai tos elementus, kas būs noderīgi pie konkrētām saslimšanām, problēmām, kaitēm. Piemēram, ja ir varikoza vēnu paplašināšanās mazajā iegurnī, ir nepieciešams iekļaut nodarbībā apgrieztās pozas, kad iegurnis ir augstāk par sirds līmeni. Pasniedzējs sastāda nodarbības programmu, izejot no visām veselības stāvokļa problēmām. Reizēm gadās tā, ka viena un tā pati tehnika, kuru iesaka pie konkrētām kaitēm, būs pilnīgi nederīga citām problēmām. Tādā gadījumā nodarbību veidojiet pēc izslēgšanas principa, kad paliek tikai tas, kas dos pozitīvu rezultātu.
- KOMFORTS. Nodarbībai ir jābūt komforta režīmā. Sāpes, nepatīkamas sajūtas, reiboņi – tas viss ir signāls, ka ir jāapstājas. Nekādā gadījumā nevajag turpināt izpildīt vingrinājumus, ja parādās diskomforta sajūtas. Svarīgi ir visu darīt pakāpeniski un regulāri.
- PIEEJAMĪBA. Visām darbībām ir jābūt pieejamām. Jāizpilda ir tikai tie vingrinājumi un prānājāmas, kuras ir viegli atkārtot. Īpaši jāņem vērā tas, vai cilvēks ir iesācējs jogas praksē vai ar pieredzi. Praksei ir jābūt pieejamai un viegli izpildāmai jebkurā vietā.
Ja pieturēsieties pie šiem noteikumiem, tad jogas terapija palīdzēs tikt galā ar daudzām slimībām, kļūs par labu profilaksi slimību apkarošanā un ievērojami uzlabos dzīves kvalitāti sarežģītu slimību gadījumā.
Iesācējiem rekomendējas sākt jogas nodarbības tieši ar jogas terapiju, un pēc tam pakāpeniski tuvoties pilnvērtīgai jogas praksei. Pareizs un regulārs darbs ar ķermeni palīdzēs atbrīvoties no šķēršļiem un tuvinās jogas galvenajam mērķim. Vēlu jums veiksmi šajā svarīgajā ceļā.
Avots: http://yogajournal.ru/blogs/anna-kharkovskaya/v-chem-otlichie-yogaterapii-ot-yogi/
Foto: facebook.com/TinaClarke.InspiredWellbeing/