pexels-photo-299843
Kāpēc ir svarīgi ķermeņa vidi uzturēt sārmainu?
13/08/2015
1-20151006_114020
Vegāns “olu kultenis” no turku zirņiem
20/08/2015

Diennakts cikls pēc Ājūrvēdas

pexels-photo-258112

Laiks, līdzīgi kā matērija, ir izmērāms. Laiks rit, un tam ir savas mērvienības: sekundes, minūtes, stundas, dienas, nedēļas, mēneši un gadi. Arī diennakts sadalās laika vienībās. Ir rīts, pusdiena, pēcpusdiena, vakars, pusnakts un rītausma. Gads sadalās gadalaikos. Arī došas, tāpat kā laiks, ir pastāvīgā kustībā.

Pastāv sakarība starp trim došām un laika kustību. Trīs došu kāpums un kritums notiek noteiktā laika periodā.

Rīts no saullēkta līdz desmitiem ir kaphas laiks. Kaphas dominēšanas dēļ ikviens jūtas enerģisks un svaigs, tomēr arī nedaudz smagnējs. Rīta vidū kapha lēni ieplūst pītā. No desmitiem līdz diviem pēcpusdienā iznirst pīta un palielinās ēstgriba. Ikviens jūtas izsalcis, viegls un silts.

Pēcpusdiena no diviem līdz saulrietam ir vātas laiks, kad visi jūtas aktīvi, viegli un lokani.

No sešiem pievakarē līdz desmitiem vakarā atkal ir kaphas laiks – gaiss ir vēss, ir inerce un enerģijas maz. No desmitiem līdz diviem naktī ir pītas maksimums, kad pārstrādājas uzņemtā barība.

Agri no rīta pirms saullēkta ir atkal vātas laiks. Vāta rosina kustību, cilvēki pamostas un atvieglojas. Brokastot vajadzētu agri no rīta laikā starp septiņiem un astoņiem. Brokastis vajadzētu ēst vātas un pītas cilvēkiem. Tā kā ēšana kaphas laikā palielina ķermenī kaphu, kaphas konstitūcijas cilvēkiem nevajadzētu brokastot. Labākais laiks pusdienām ir pītas sākums no desmitiem un vienpadsmitiem no rīta. Vislabāk ir ēst tad, kad spīd saule, jo saule ir cilvēka labākais draugs. Ēšana vēlu vakarā pilnīgi izmaina ķermeņa ķīmiskās norises, rada traucētu miegu, nemierīgus sapņus,un pēc pamošanās cilvēks nejūtas atpūties.  Ja vakariņas ēd no pulksten sešiem līdz deviņiem, tad kuņģis ir tukšs un miegs ir veselīgs. Ja saskaņosiet maltīšu laikus ar trīs došu ritmu, jūsu ieradumos būs krasas izmaiņas.

Ar trīs došu kustību ir saistīts ne tikai diennakts laiks, bet arī gadalaiki.

Rudenī – septembrī, oktobrī un novembrī – nobirst lapas, ir vējains un kļūst vēsāks. Šajā gadalaikā dominē vāta.

Ziema ilgst no decembra līdz februārim. Tas ir mākoņu, sniega un zemas temperatūras laiks. Šāds laiks palielina kaphu, tādēļ bieži ir saaukstēšanās, aizcietējums, klepus, bronhīts un faringīts.

Pavasaris – no marta līdz maijam – ir saikne starp ziemu un vasaru. Agrā pavasarī ir traucēta kapha, bet pavasara otrajā pusē – pīta. Pavasara sākumā ziemā uzkrājusies kapha šķīst un pamazām kalst. Pavasara beigās pieaugošais siltums palielina pītas siltumu ķermenī, veicinot tādas pītas slimības kā vasaras caureja, dedzināšana acīs, saules apdegumi, izsitumi, dermatīts un pēdu dedzināšana.

Tātad diennakts laiks un gadalaiks rada izmaiņas ķermeņa došās – vātā, pītā un kaphā. Ja to apzinās, var pieskaņoties enerģijas plūsmai sevī un apkārtējā vidē.

SAULE UN MĒNESS

Laika jēdziens ietver ne tikai pulksteņa un kalendāra laiku, bet arī mēness fāzes un saules enerģijas plūsmu. Visas izmaiņas ir saistītas ar ķermeņa došām. Saulei ir sakars ar cilvēka apziņu, bet mēnesim – ar prātu, un tas savukārt rada emociju un mentālo īpašību izmaiņas. Mēness ir ūdens dievība, kas valda pār kaphu. Mēness ir vēss, balts, lēns un biezs. Šādas īpašības raksturo arī kaphu. Pilnmēness laikā kapha ķermenī  ir traucēta, bet ūdens elements ārējā vidē ir stimulēts. Šajā laikā okeānā ir stiprs paisums un visās dzīvības formās ir pārāk daudz ūdens.

ASTROLOĢIJA

Laiks sevī ietver arī planētu kustības. Planētas ir cieši saistītas ar ķermeņa orgāniem. No visiem laika aspektiem astroloģiskais laiks ir nozīmīgākais cilvēka nervu sistēmai, jo planētas stipri ietekmē prātu, ķermeni un apziņu.

Katrai planētai ir sakars ar noteiktiem ķermeņa audiem. Marss jeb sarkanā planēta ir saistīta ar asinīm un aknām. Aknas ir žults vieta, kas ir atkarīga no uguns un pītas. Marss ietekmē aknu darbību un to traucējumus. Šī planēta var izraisīt arī citas pītas slimības, piemēram, toksīnu satura paaugstināšanos asinīs, kā arī izsitumus un akni. Marsa ietekmē pastiprinās kuņģa čūla un čūlainais kolīts. Arī  Saturna efekts ir spēcīgs. Tas, piemēram, mazina muskuļu spēku un veicina novājēšanu. Venera ir atbildīga par spermas, priekšdziedzera, sēklinieku un olnīcu darbības traucējumiem, bet Merkurs valda pār spriešanas spējām.

TRĪS DOŠU MANDALA

Cilvēkiem, kuriem ir ar kaphu saistīta astma vai epilepsija, pilnmēness laikā pieaug lēkmju skaits. Sievietēm Sievietēm biežāk ir menstruālās spazmas. Jauna mēness fāzē intensīvāka kļūst solārā enerģija. Tā kā saules enerģija ir saistīta ar pītas cilvēkiem, biežākas ir no pītas atkarīgās epilepsijas lēkmes.

CILVĒKA VECUMPOSMI

Laiks valda ne tikai pār planētu kustību, bet arī pār cilvēka dzīves posmiem. Cilvēka dzīves laiks ir saistīts ar vātas, pītas un kaphas ciklu. Ājurvēda māca, ka cilvēka dzīvē ir trīs nozīmīgi posmi: bērnība, pieaugušā stāvoklis un vecums. Bērnība ir kaphas laiks, un bērniem bieži var būt kaphas veselības traucējumi, kā sastrēgums plaušās, klepus, saaukstēšanās, gļotu izdalīšanās. Maza bērna vienīgais uzturs ir mātes vai govs piens, kas var bojāt kaphu. Kaphas periods ir no dzimšanas līdz sešpadsmit gadiem. Pieauguša cilvēka stāvoklis ir no sešpadsmit līdz piecdesmit gadiem. Tas ir pītas laiks, kad cilvēks ir aktīvs un vitāls. Šajā laikā ir raksturīgas pītas slimības. Vecums ir vātas laiks ar vātas slimībām – trīci, novājēšanu, elpas trūkumu, artrītu, atmiņas zudumu un grumbām.

Fragments no grāmatas : Ājūrvēda -Māksla dziedināt sevi. Zvaigzne ABC

Foto:Freegreatpictures.com

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>