image
Angela Liddon “Oh She Glows Cookbook”
22/05/2016
image
36 jautājumi, lai (atkal) iemīlētos!!!!
24/05/2016

Garšaugu dārziņš mājās + piemērotākie garšaugi audzēšanai telpās un padomi labākai ražai

image

Kad esi iesprostots dzīvoklī bez pieejas mazdārziņam var šķist, ka iespēju tikt pie pašaudzētiem zaļumiem nav. Tiem, kam ir balkons ir ļoti paveicies, jo uz tā var paveikt brīnumlietas, bet tādas ir iespējamas arī tiem, kuriem balkona nav, un dzīvojamā platība, it īpaši virtuvē ir ļoti maza.  Ļoti aktuāli tas ir dzīvojot lielspilsētā, kur reizēm svaigi garšaugi izmaksā ļoti dārgi un nevienmēr visu nopirkto paspēj apēst pirms tie sabojājas, tāpēc vislabākais variants ir audzēt pašiem podiņos. Esmu apkopojusi dažādas, manuprāt, interesantas un noderīgas idejas, kā mazdārziņu ienest telpās. Pati šai tēmai sekoju līdzi jau apmēram gadu, meklējot dažādus interesantus variantus, un nolēmu ar atradumiem un idejām padalīties, lai iedvesmotu arī citus padomāt par šādu iespēju.

image

image

image

image

image

image

Patiesībā iespēju ir ļoti daudz, varam stādīt garšaugus gan puķupodos, gan burciņās, gan kastītēs un konservu bundžās, atliek vien padomāt, kas mums mājas ir, iespējams, kaut kas, ko gatavojamies nodot otrreizējai pārstrādei, ko varam šim mērķim izmantot. Daudz dažādu risinājumu varat iegūt izmantojot IKEA piedāvāto produkciju, gan stieņus, gan konteinerus, bet ja galīgi nekā cita nav, varat iestādīt baziliku arī tējas tasītēs. Neaizmirstiet arī par paletēm un īpašiem traukiem, kurus varat iekārt palodzē no ārpuses. Galvenais ir atcerēties, ka, lai kuru trauku mēs izvēlētos ir jāpadomā par ūdens izvadi, lai augi nenoslīktu.

image image image

Plašu popularitāti pasaulē iekarojušas arī IKEA radītās mini siltumnīcas, kurā varat augus stādīt cauru gadu.

image image image image image

Garšaugi, kas ir piemēroti dzīvei telpās

image

Baziliks, lauru lapas, lociņi, dilles, pētersīlis, kinza, oregāno, piparmētra, rozmarīns, timiāns ir tikai daži no garšaugiem, ko varat mēģināt audzēt mājas. Lūk, mans top 4.

Timiāns 

Timiāns ir plaši izmantojams garšaugs, kam piemīt antibakteriālas īpašības, un to bieži lieto elpceļu saslimšanu un saaukstēšanās gadījumos, kā arī plaušu infekciju gadījumos.

Timiānam patīk saulaina un sausa vieta, ja laistīsiet pārāk daudz, tā sakne var sākt pūt un augs neizdzīvos.  Tas neaug pārāk garš, tāpēc stādot to kopā ar citiem augiem, to var likt pirmajās rindās.  Timiānu var audzēt gan no seklām, gan paņemot zariņu jau no izaugušais auga. Pirms ievākt ražu, ļaujiet augam padzīvoties zemē vispirms pāris mēnešus, lai tas kārtīgi nostiprina savas saknes.

Baziliks

Baziliks ir ne tikai viena no galvenajām sastāvdaļām Itālijas virtuvē, bet to plaši pielieto arī medicīniskos nolūkos, asins attīrīšanai un kā pretiekaisuma līdzekli. Vienalga, vai izmantosiet to medicīniskos vai kulināros nolūkos, tas ir viegli audzējams mājas apstākļos.  Bazilikam ir nepieciešama saule, vismaz 6h dienā, un pretēji timiānam, bazilikam patīk mitra augsne, tāpēc to vajag laistīt ik pēc pāris dienām, taču nepārcentieties, jo zemei jābūt nevis slapjai, bet mitrai. Plūciet sānu lapiņas, lai baziliks izplešas uz sāniem, pretējā gadījumā tas stiepsies garumā, ziedēs un dos sēklas.  Ja stāstīsiet baziliku ārā, rēķinieties ar to, kas tas ļoti patīk arī kaitēkļiem, lai no tiem izvairītos uz zemes, tiem apkārt nokaisiet kajenas piparus vai sasmalcinātas olu čaumalas.

image

Rozmarīns

Tam piemīt antiseptiskas, antibakteriālas, un ļoti daudz citu labu īpašību, kuru dēļ to lieto gan kulinārijā, gan medicīnā.  To lieto arī saaukstēšanās gadījumos. Lielākoties to audzē paņemot zariņu no auga, jo to ir samērā grūti izaudzēt no sēklas. Tiem ir nepieciešama saule vismaz 6-8 stundas dienā. Laistiet tā, lai virsējā kārta vienmēr būtu mazliet mitra, bet ne slapja.

Piparmētras 

Piparmētra ir plaši zināma tieši savu atvēsinošo īpašību dēļ un to bieži lieto, lai atvieglotu gremošanas problēmas, aknu slimības un dažādas sāpes ķermenī, kā piemēram, menstruālās sāpes. Piparmētrai patīk būt ēnā, un to labāk ir stādīt atsevišķā podiņā, citādi tā aizņems visu vietu, neļaujot augt citiem augiem.  Piparmētrām patīk bagātīga, mitra un nedaudz skāba zeme. Kad augs zemē jau ir kārtīgi ieaudzies, ik pa laikam apgrieziet augšup ejošos zarus, tas veidos to krūmveidīgu.

image

image

image

image

Populārākās kļūdas veidojot mazdārziņu mājās jeb iekštelpās

Pati galvenā kļūda ir visus augus uztver vienādi, un arī laistīt un apkopt vienādi. Atcerieties, ka katrs augs ir atšķirīgs, un tam nepieciešami citādāki apstākli, vienam patiks saule, vienam ēna, cits labāk jutīsies sausumā, kamēr citam patiks mitra augsne. Lai mazdārziņš būtu veiksmīgs, pirms tam ir svarīgi zināt, ko un kāpēc jūs stādīties un attiecīgi par augiem arī rūpēties.

Vēl dažas no populārākajām kļūdām ir saistītas ar laistīšanu, vai nu ūdens ir par daudz vai par maz. Katram augam nepieciešamais mitruma daudzums ir atšķirīgs, tāpēc ir svarīgi visiem neliet virsū vienādu ūdens daudzumu, bet skatīties individuāli pēc auga vajadzībām. Svarīgi ir pārliecināties, ka podam apakšā ir caurumi, pa kuriem liekajam ūdenim notecēt nost, ja tā nebūs, tad augi vienkārši noslīks. Ja stādīsiet garšaugus burciņās, apakšā jāsaber akmeņi, lai radītu telpu, kur ūdenim notecēt. Mazos traukos iestadītiem augiem ir lielākas izredzes tik pārlaistītiem, tāpēc vienmēr pārbaudiet vai ūdens tiešām ir nepieciešams. Speciālisti iesaka zemē iedurt pirkstu, un ja pašā pirksta galā zeme ir sausa, tad ir jāaplaista, ja nē, tad ūdens vēl nav vajadzīgs.

Augiem ir nepieciešamas arī barības vielas, tāpēc neaizmirstiet ik palaikam tos pabarot vai nu ar kompostu, ko veidojat pats,  vai speciāliem līdzekļiem, ko var nopirkt veikalā, taču pirms to darāt pārliecinieties, ka tie ir dabīgi un nesatur kaitīgas vielas. Neviens taču negrib savā mazdārzniņā audzēt nitrātiem bagātus zaļumus.

Nepietiekams gaismas daudzums ir viena no lielākajām problēmam, kas skar augus iekštelpās, tāpēc ja augs katru dienu vismaz 4 stundas nav dabīgā gaismā, apdomājiet vai ir vērts to stādīt, un vai nav iepsējams atrast citu vietu, kur to novietot.

image

3 vislabākie zemes uzlabotāji, kas ir atrodami gandrīz ikvienā virtuvē

Nevienmēr mums ir iespēja veidot kompostu pašiem, vai tikt pie dabīga mēslotāja, taču ir kaut kas, ko mēs varam darīt lietas labā, lai zemi uzlabotu un pabarotu. Šie trīs produktu atlikumu, kurus parasti metam miskastē,  ir atrodami gandrīz ikvienā mājā.

Olu čaumalas

Šeit derēs tikai svaigas olu čaumalas, nelietojiet vārītas.  Olu čaumalas izskalo un pāris dienas ļauj saulē izkaltēties. Ziemas laikā var izlīdzēties ar radiatoriem. Kad čaumalas ir pilnībā sausas, tās ir vieglāk sasmalcināt un pievienot zemei. Olu čaumalas piešķirs zemei papildus kalciju, kas sekmēs augšanas ātrumu. Īpaši to iesaka arī ķirbjiem un tomātiem. Tāpat tas palīdz cīnīties ar gliemežiem un citiem kaitēkļiem, vienkārši apberiet apkārt olu čaumalas tiem augiem, kurus vēlaties pasargāt, un lieta darīta.

Kafijas biezumi

Kafijas biezumus varat pievienot tieši zemei, tie darbojas kā fertilaizeri, uzlabojot un irdināt augsni, veicinot ūdens uzsūkšanos un izvadi, kā arī daudzus citus svarīgus procesus. Sadaloties tie izdalīs nitrogēnu, kas labvēlīgi ietekmē augšanu. Kafijas biezumi neietekmēs augsnes  PH līmeni, ja vien nelietosiet to ļoti lielos un koncentrētos apmēros. Lietojiet to augiem, kuriem patīk skāba vide. Sliekas būs ļoti laimīgas, jo šķiet arī tās ir mazliet atkarīgas no kofeīna.

Banānu mizas

Banānu mizas ir vēl viens lielisks veids, kā uzlabot augsni. Turklāt tās uzreiz varat ierakt zemē, ja vien pirms tam sasmalcināt tās gana mazos gabaliņos.  Tas palīdzēs mizām ātrāk sadalīties, un uzlabos augsni. Banānus pievienojiet augsnei vietās, kur ir daudz gaismas un siltuma, kur zeme nav visu laiku mitra. Kad banānu miza sadalīsies zemē, augi uzņems visus tos pašus vitamīnus, ko mēs apēdot banānu. Rezultātā tie augs labāk un būs izturīgāki pret kaitēkļiem un laika apstākļiem.

Papildus idejas apskatiet galerijā. Lai iegūtu pilnu attēlu uzklikšķiniet uz tā divas reizes.

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>