_MG_2543
Cik vērta ir tava jogas prakse?
20/02/2017
aj1
Sagaidām pavasari: vienkāršas un efektīvas Ājūrvēdas speciālistu rekomendācijas
03/03/2017

Kā atbrīvoties no muskuļu un mentālajiem “blokiem”?

pexels-photo-196640

Spriedze muskuļos ir hronisks sasprindzinājums konkrētā muskuļu daļā, kur „iekonservējas” pārdzīvotā stresa un negatīvo emociju pēdas. To komplekss veido „muskuļu apvalku”, kas atspoguļo cilvēka rakstura īpatnības, viņa ierasto psiholoģisko aizsardzības mehānismu kopumu, tā teikt „rakstura apvalku”.  Turklāt tas veidojas spontāni, ārējo apstākļu ietekmē, ļoti bieži jau no bērnības.  Kad ar bērnu notiek traumējošas situācijas, notiek psihomotorās attīstības traucējumi, tā daļēja aizture noteiktā vecuma etapā. No sākuma tā spēlē aizsargājošu lomu, taču vēlāk kļūst par „bremzes pedāli” attīstībā, par nepilnības kompleksa pamatu.

Šīs traumējošās atmiņas, kā likums, apspiež psihiska. Taču šāda aizsardzība nav absolūta, rodas „Ahileja papēdis”: saasinājums paaugstinātā psiholoģiskā ievainojamībā personības struktūrā.  Paralēli, ķermeņa līmenī, kinētiskās sajūtas, kas saistītas ar „problemātiskiem” muskuļiem  bieži tiek apspiestas un tiek zaudēts jūtīgums šajā ķermeņa daļā.

Notiek arī pretējais: atbrīvošanās no spriedzes muskuļos palīdz atrisināt arī psiholoģiskās problēmas, ja tas notiek mierīgā, vadāmā režīmā. Individuālo muskuļu diagnostika  var tikt izmantota arī psiholoģisko problēmu diagnosticēšanā. Tas atklāj lielas iespējas,  kā palielināt rezultativitāti jogas praksei gan ķermeniskā (fiziskā), gan psihoemocionālā līmenī.

Viss notiek ļoti vienkārši. Ķermeniskā līmenī ir nepieciešams atklāt un atbrīvot muskuļu „blokus”, pēc tam –noņemt psihoemocionālās traumas un atjaunot no dabas dotās iespējas psihei.  Un ar šo uzdevumu, ne vienmēr pēc nokāpšanas no jogas paklājiņa, ir jādodas pie psihoterapeita. Labs jogas skolotājs, vai pats praktizētājs, ja tam ir liela pieredze, var šo uzdevumu atrisināt, iekļaujot zinātniskās psihosomatiskās tehnikas jogas praksē.

Kā tas strādā? Instruments, ar ko noņem spriedzi un blokus ir īpašas, emocionāli izteiktas kustības, kas ir kā tiltiņš starp esošo psihofizisko stāvokli, ķermeņa un emocionālo atmiņu. Prakses mērķis ir radīt atkārtotus ķermeņa stāvokļus, kas atgādina tos, kuros notika stresa reakcijas fiksācija emocionālajā atmiņā un ķermeņa atmiņā. Un tā rodas iespēja svarīgāka uzdevuma veikšanai – atmiņas „pārtaisīšanai” (ja paskatāmies plašāk, tad arī dzīves scenārija).

Tieši ierasto stresa stāvokļu „pārizdzīvošana” pa jaunam mierīgos apstākļos ļauj pārstrukturizēt neironu savienojumus galvas smadzeņu garozā. Tam ir nepieciešams, lai kustības būtu apzinātas un tiktu izpildītas, balstoties uz rūpīgu pašanalīzi.  Taču, papildus tam, vēl notiek apspiesto emociju atmodināšana. Tam ir nepieciešams, lai darbību pavada domas par pārdzīvojuma avotu, par konkrētiem vaininiekiem.  Šīs kustības ir jāatkārto tik ilgi, kamēr domas un atmiņas pārstāj būt nepatīkamas,  kamēr tās pārtrauks izsaukt neērtu ķermeņa atbildi. Šīs kustības var apgūt jogas skolotāju apmācībās un īpašos semināros.  Patstāvīgi var veikt sekojošu vingrinājumu, lai profilaktiski pasargātu sevi no spazmām žokļu apvidū. Kā likums, šīs spazmas vairumam cilvēku rodas apspiestas agresijas dēļ.

Gatavi? Mēs enerģētiski saspiedīsim žokļus, taču izdarīsim to īpašā veidā – pārvarot speciāli radītu ārēju pretestību un pēc tam relaksāciju (tā saucamā postizometriskā relaksācija). Ar šo atbrīvošanos ierobežotā kustībā notiek emocionālā „izkraušana” un atbrīvošanās no „iesaldētiem” pārdzīvojumiem.

Un tā, veiciet dziļi ieelpu (komforta robežās), aizturiet elpu un sāciet enerģiski saspiest žokli, starp zobiem ieliekot kādu piemērotu „instrumentu” (tam var izmantot bērniem domātās graužamās mantiņas).

Skaitam pie sevis 5-7 sekundes, pēc tam atslābinām žokļus ar ilgi gaidītu ātru izelpu. Šajā procesā atceramies arī izdzīvot tās traumējošās situācijas, kuram pašas mums ienāk galvā.

Ieklausieties uzmanīgi savā organismā, vērojiet kas ir izmainījies jūsu ķermeņa sajūtās, gan žokļos, gan citās ķermeņa daļās.

Atkārtojiet šo ciklu 5-7 reizes, pakāpeniski atzīmējot vēl lielāku emocionālās brīvības skaidro sajūtu. Paskatieties spogulī vai nofotografējiet sevi ar telefonu, un pacentieties atcerēties patīkamo relaksācijas stāvokli.

Marks Sandomirskijs, psiholoģijas doktors, grāmatas «Психосоматика и телесная психотерапия» autors,  kursa «Психосоматика в йоге» vadītājs. https://www.facebook.com/groups/YogaPsyPt/

Avots: http://yogajournal.ru/blogs/mark-sandomirskiy/kak-osvoboditsya-ot-myshechnykh-i-mentalnykh-blokov/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>