Es esmu par bio produktiem ar visām četrām, bet nevienmēr ekoloģiskie augļi un dārzeņi mums ir pieejami vai nav pa kabatai. Ko iesākt? Patiesībā bija periods, kad es neēdu ļoti daudz augļu un dārzeņu (piemēram, spinātus, salātus, vīnogas utt.) tikai tāpēc, ka baidījos no pesticīdiem, jo šie produkti bio variantā nebija pieejami. Tagad esot ASV saskaros ar to, ka bio produkti salīdzinoši ir daudz dārgāki, kas vienam cilvēkam problēmas nesagādā, bet lielai ģimenei liek pārdomāt iepirkumu sarakstu, ja nav vēlmes strādāt vien, lai atļautos bio pārtiku. Otra problēma ir lielais pesticīdu vairums, kas te tiek lietots, jo pat auzu pārslās nesen atklāja ķimikālijas, ko lieto nezāļu iznīdēšanai. Daudzi saldētie augļi (arī bio) tiek atsaukti, jo ir aizdomas par baktēriju klātbūtni, pakasot ābolu ar nazi, varam ieraudzīt vaska kārtiņu…tās ir tikai dažas no niansēm, kas liek rūpīgaķ pārdomāt savu ēdienkarti un izvērtēt, kurus produktus varam atļauties pirkt bio, kurus varam attīrīt savādāk. Arī cenu atšķirības dažādos lielveikalos vienam un tam pašam produktam ir pārsteidzošas. Rezultātā ir produkti, kurus es pērku tikai un vienīgi bio, bet ir tādi, kurus pērku lielveikalā un mājās attīru. Viens no veidiem, kā attīrīt augli vai dārzeni no pesticīdiem, ir to nomizot, bet ko darīt ar tiem, kurus nomizot nav iespējams? Ir dažādi veidi, gan tādi, kas pieprasa augļus un dārzeņus izmērcēt 10-15 minūtes, kā arī tādi, kas ļauj vien tos apmazgāt, noskalot un ēst uzreiz. Pamēģini visus, un izvēlies sev un atbilstoši dārzeņiem un auģļiem piemērotāko.
4 VEIDI KĀ ATTĪRĪT AUGĻUS UN DĀRZEŅUS NO ĶIMIKĀLIJĀM MĀJAS APSTĀKĻOS
1. AR SĀLI
Himalaju vai akmens sāls būs vislabākais risinājums. Lielā bļodā vai izlietnē ielej ūdeni. Ieber glāzi sāls un izšķīdina, liek iekšā dārzeņus mērcēties. Pēc 10 minūtēm ūdeni nomaina, un dārzeņus nomazgā tīrā ūdenī. Gatavi lietošanai.
2. AR BALTO ETIĶI
Baltais etiķis ir viens no spēcīgākajiem līdzekļiem, ar ko notīrīt augļus un dārzeņus. Piepildi izlietni ar ūdeni, pievieno 1 krūzi baltā etiķa. Nomazgā šajā ūdenī augļus un dārzeņus. Pēc tam liec tos žāvēties, vai noslauki un liec bļodā. Tie ir gatavi ēšanai.
3. AR KURKUMU
Kurkuma ir viena no garšvielām, kas spēj nogalināt baktērijas. Bļodā lej verdošu ūdeni, un pievieno 5 tējkarotes kurkumas pulvera. Liek iekšā dārzeņus un augļus. (Šis veids nebūs īpaši piemērots mīkstiem augļiem un ogām, jo karstais ūdens var tos sabojāt). Noskalo kurkumas ūdenī dārzeņus, un ieliek citā bļodā ar ūdeni. Apmazgā un ņem ārā, noslauka un liek citā bļodā.
4. AR DZERAMO SODU
Viens no populārākajiem veidiem, ko mūsdienās pielieto ir dzeramās sodas izmantošana. Uz 5 glāzēm ūdens vajadzēs 4 ēdamkarotes sodas. Liec augļus un dārzeņus uz 15 minūtēm šajā šķidrumā, pēc tam ņem laukā, noslauki un ēd.
Ja ne vienmēr varam atļauties bio, ir veidi kā parūpēties par to, lai neuzņemtu lielu daudzumu pesticīdu. Šie piedāvātie varianti palīdzēs atbrīvoties apmēram no 90% ķimikāliju, kas ir vairāk nekā nemaz, vai ne? Un, protams, kad varam izvēlamies bio un vietējo zemnieku produkciju.
2 Comments
Paldies par ieteikumiem! Esmu dzirdējusi, ka arī ar ūdeņraža pārskābi (piepilina bļodā ar ūdeni) var samazināt vai pat neitralizēt ķimikālijas dārzeņos, augļos utt.
Paldies! Ar ūdeņraža pārskabi man pašai nav pieredzes, tāpēc nemācēšu komentēt, :), bet pieļauju, ka tā varētu būt.