image
Yin jogas pozu sekvence vielmaiņas uzlabošanai un dzīvības enerģijas atjaunošanai
20/07/2016
image
Kā izvairīties no traumām jogā? 6 padomi no traumataloga – ortopēda.
08/08/2016

Kā sabalansēt Pītas došu vasarā

A sign in the garden of Ayurveda in Sri Lanka

Pieturieties pie veseslīga uztura principiem, dzīvojiet harmonisku dzīvi un pat vasaras karstumā jūs būsiet tik pat skaisti kā lotosa zieds.

Ir pagājuši daudzi gadi kopš Ājūrvēdu praktizējoši dziednieki karstās Indijas naktīs pilnmēness laikā vāca rasas pilītes no baltā un zilā lotosa ziedu lapiņām. Viņi glabāja šo brīnumaino šķidrumu, lai vēlāk ar to dziedinātu savus pacientus. Saskaņā ar seno mācību, ja novietosim uz mēles gala pilienu mēness šķidruma, mūsu ķermeni tulīt pārņems aukstums. “Mēness rasa” nomierina pītas došu, smalko enerģiju, kas kontrolē vielmaiņu cilvēka organismā. Ja uz ielas ir karsts, palielināts pītas līmenis var būt par cēloni vispārējai ķermeņa uzkaršanai.

Paaugstināts jūtīgums, aizkaitināmība, palielināta svīšana, slāpes liecina par pītas palielināšanos. Citi, ne mazāk daiļrunīgi fakti, kas liecina par pītas palielināšanos ir ādas iekaisums, acs apsārtums, karstums un dedzināšana dažādās ķermeņa daļās, un pat ļoti nesavaldīgs un uzliesmojošs raksturs cilvēkam.

Kad pītas elements ir sabalansēts, dzīve ir lieliska. Ir sajūtams ārkārtīgi liels enerģijas un spēka pieplūdums, ir priecīgi ap sirdi, prāts strādā skaidri un precīzi. Šīs vienkāršās rekomendācijas palīdzēs sabalansēt pītas došu vasaras sezonā.

1. Ievērojiet pretējus principus  

Viens no Ājūrvēdas pamatiem skan tā “līdzīgs paaugstina līdzīgu”. Paņemsim piemēru. Ja vasaras karstumā temperamentīgs uzņēmējs pusdienās panašķosies ar karstu ēdienu, kas bagātināts ar sildošām garšvielām, tad sajutīsies kā apsēdies uz nokarsētas pannas. Un viņš kļūs vēl nesavaldīgāks. Tieši šī iemesla dēļ, Ājūrvēda piedāvā ieviest korekcijas disbalansa došā ar pretējas iedarbības līdzekļiem.  Lai samazinātu iekšējās uguns līmeni, Ājūrvēdas dziednieks ieteiks tādam “karstam” vīrietim uzturā lietot svaigus, atvēsinošus produktus, piemēram, gurķus, ieteiks peldēt, kā arī veltīt laiku relaksācijai un atpūtai. Princips ir ļoti vienkārš, un tam ir viegli sekot. Sākot to pielietot dzīvē, var vien pabrīnīties, cik ātri sanāk iegūt mieru un harmoniju ķermenī.

2.Ēdiet pareizā dienas laikā 

Brokastojiet un pusdienojiet pirms saule sasniedz zenītu. Vasarā Agni jeb gremošanas uguns, ir vāja, tāpēc apetīte nav tik spēcīga kā aukstā gada laikā. Dienas laikā vissvājākā Agni ir tieši karstajā dienas laikā. Pamēģiniet brokastot un pusdienot līdz 11, un ieplānojiet vieglas vakariņas pirms saule sāk rietēt.

3.Dzeriet pietiekamu daudzumu ūdens

Ikdienas norma pītai ir 4-6 glāzes ūdens. Te ietilpst tādi avēsinošie dzērieni kā svaigs kokosa ūdens vai arbūza sula. Pamēģiniet pagatavot sev “gurķu pienu”. Samaisiet blenderī 1/2 krūzes nomizota gurķa, 1 glāzi piena un mazliet cukura. Dekorējiet ar pāris rožu ziedlapiņām. Vai arī pagatavojiet sev minerālu dzērienu. Lai to pagatavotu, vienā glāzē auksta ūdens pievienojiet 1 tēkaroti laima sulas un cukura, šķipsniņu akmens sāls.

4. Izvairieties no karsta, asa un sāļa ēdiena 

Tas palielina pitas došu. Stipri alkoholiskie dzērieni, sarkanvīns, sarkanā gaļā arī ir “karsti” produkti. To vietā lietojiet ēdienus ar saldu, rūgtu un savelkošu garšu, jo tie nomierina pītu. Vispiemērotākie produkti ķermenim vasaras sezonā ir gurķi, āboli, bumbieri, arbūzi, svaiga kinza, sparģeļi, artišoki, brokoļi, basmati rīsi. Var pamēģināt no rīta mannā biezputru ar pienu, pievienojot šķipsniņu kardamona un cukura. Pusdienās un vakariņās neaizmirstiet par svaigiem zaļumiem. Ideāli būs zaļie salāti ar olīveļļu vai “tūkstošs salu” mērci. Ko saldajā? Pamēģiniet pagatavot pudiņu no topiakas vai panašķojaties ar saldo jogurtu (1/2 tējkarotes cukura).

5. Izvairieties no tiešo saules staru ietekmes un iedraudzējaties ar mēness gaismu

Mērenās devās saules gaisma ir mūsu veselības un labklājības avots. Labvēlīgi cilvēka organismu ietekmē mēness gaisma. Lūk, pāris padomu kā to izmantot:

  • Izvairieties no tiešiem saules stariem laika posmā no 10:00-15:00. Ja dienas tveicē lielāko daļu laika pavadāt ārā, velciet brīvu, ērtu apģērbu no kokvilnas vai zīda, lai āda varētu elpot. Vislabāk, ja apģērbs būs baltā, gaiši zilā, gaiši zaļā vai pelēkā krāsā, jo šīs krāsas atgrūž saules starus.  Kā rotājumus varat izvēlēties juvelierizstrādājumus no sandalkoka, nefrīta, pērlēm, ametista, mēness akmens, malahīta un sudraba. Noteikti aizsargājiet galvu nēsājot platmali.
  • Nenodarbojaties ar sportu karstumā. Dažādi peldēšanas veidi, ūdens polo ir ideāli piemēroti fiziskām ativitātēm vasarā. Tikai ieplānojiet treniņus agri no rīta vai vēlu vakarā.
  • Palīdziet ādai atjaunoties, ja esat pārkarsuši. Piemēram, pagatavojiet šādu sajaukumu: samaisiet vienādos daudzumos sandalkoka pulveri un kurkumu, ar nelielu daudzuma auksta ūdens un uzklājiet to uzsakarsušās ādas. Tāpat ādai palīdzēs aloe vera gēls un kokosriekstu eļļa.
  • “Sildieties” mēness gaismā. Vakarā ejiet pastaigāties gar jūru vai aukstā zālē. Uzvelciet baltas krāsas aģērbu, izrotājiet matus ar baltiem ziediem. Tā organisms spēs “uzsūkt” atvēsinošo saules gaismu, kas nomierina pītas došu.

Un vēl, ja praktizējot jogu, tad veiciet āsanās,  kas labi atvēsina ķermeni. Pamēģiniet zivs, kamieļa, govs un koka pozu, tāpat kā Sitali Prānājāmu. Un neaizmirstiet par meditāciju. Tā samazinās prāta un emocionālo pārslodzi.

Avots: http://organicwoman.ru/detoks-yoga-v-chem-osobennost-praktik/

Slow Life
Slow Life
Jogiska dzīvesveida žurnāls, kas raksta par jogu, uzturu, attiecībām un dzīvi caur citu prizmu. Lai iedvesmotu tevi apstādināt ikdienas skrējienu, elpot un dzīvot ar pilnu krūti un izbaudīt dzīvi šeit un tagad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>