Šī poza ir lieliska, lai līdzsvarotu Chi plūsmu un sagatavotu ķermeni meditācijai. Pretēji klasiskai pieejai jogā, kur šīs pozas laikā mēs stiepjam muguras muskuļus un pagarinām mugurkaulu, un galvu cenšamies virzīt pie pēdām, yin jogas versijā, šajā pozā mēs galvu virzām pie ceļiem, muguru noapaļojot. Kāju muskuļiem jābūt pilnīgi brīviem, jāseko līdzi iegurņa stāvoklim, nedrīkst pieļaut tā reklināciju jeb virzību atpakaļ, (šī iemesla dēļ šajā pozā sēž uz spilvena, nevis uz grīdas).
Ieguvumi no pozas:
- Ietekmē saites mugurkaulāja aizmugurē;
- Saspiež vēdera orgānus, tādējādi palīdz stiprināt gremošanas sistēmas orgānus;
- Stimulē nieres;
- Tā kā sirds atrodas zem mugurkaula, tā tiek masēta;
- Palīdz ārstēt impotenci;
Kontrindikācijas:
- Var saasināt išiasu. Ja jums ir išiass, paceliet gurnus augstāk, apsēžoties uz spilvena, bolstera vai salocītas segas, dvielīša, līdz ceļgali ir zemāk par gurniem, vai pilnībā izvairieties no šīs pozas.
- Sekojiet līdzi iegurņa rotācijai, jāizvairās no iegurņa reklinācijas jeb virzīšanās atpakaļ.
- Ja jums ir jebkādi traucējumi muguras lejasdaļā, kas nepieļauj fleksiju mugurkaulā, tad izvairieties no muguras noapaļošanas un turiet muguru tik taisni, cik vien iespējams.
- Ja hamstringi (augšstilba mugurpuses muskuļi) ir ļoti saspringti, ceļgaliem jābūt saliektiem un atbalstītiem uz bolstera vai bloka, tādējādi ļaujot mugurkaulam noapaļoties.
Ieiešana pozā:
Sēdiet ar abām kājām taisni priekšā. Ja nepieciešams sēdiet uz spilvena vai bolstera. Noliecieties uz priekšu pāri kājām, ļaujot mugurai noapaļoties.
Alternatīvas un modifikācijas:
- Ja hamstringi ir patiešām saspringti, jūs nevarēsiet pietiekami noliekties uz priekšu, lai gravitāte jūs varētu vilkt pie zemes. Tādā gadījumā zem gurniem novietojiet bolsteri vai spilvenu, salieciet kājas ceļos un zem ceļiem novietojiet atbalstu -bolsteri, bloku, salocītu segu vai salociet rokas un virziet zem ceļiem apakšdelmus. Ļaujiet mugurai pilnībā noapaļoties. Ja nepieciešams, palieliniet atbalstu zem gurniem.
- Ja jūtat sasprindzinājumu kaklā, kas rodas mēģinot noturēt galvas svaru, atbalstiet galvu rokās, balstot elkoņus uz kājām vai kāda atbalsta.
- Jūs varat uz kājām novietot bolsteri vertikāli un ar krūtīm atbalstīties uz tā.
- Šo pozu var veikt pie sienas, guļot uz muguras un paceļot kājas augšā (ļoti patīkami cilvēkiem, kuri visu dienu stāv).
- Ja jūtat saspringumu ceļos, aktivizējiet priekšējos augšstilba muskuļus (bet ne visu laiku!), vai arī salieciet nedaudz ceļgalus, ja nepieciešams palieciet zem tiem salocītu segu.
- Eksperimentējiet ar roku pozīcijām. Atbalstiet elkoņus uz augšstilbiem vai grīdas vai ar rokām brīvi turiet kāju pirkstus – nevajag aiz tiem vilkt, jo gravitācija ir tas, kas izdarīs galvano darbu.
- Ja esat ļoti lokans, kājas virziet uz sāniem tik daudz, lai krūtis ietilptu starp kājām un ejiet noliecienā uz priekšu ar krūtīm pieskaroties grīdai.
- Grūtniecības laikā šo ponzu veiciet nevis ar kājām kopā, bet virziet kājas uz sāniem, ļaujot vēderam ieslīdēt starp ceļiem, izvairieties no spiediena vēderā.
Iznākšana no pozas:
Lai izietu no pozas, izmantojiet rokas, lai atstumtos no grīdas un lēnām atgrieztos sākumstāvoklī. Kad esat augšā, atbalstieties uz rokām sev aiz muguras, lai atbrīvotu gurnus un izspuriniet kājas.
Ietekmētie meridiāni un orgāni: urīnpūšļa, nieru, liesas, kuņģa meridiāni.
Ietekmētās locītavas: mugurkauls.
Ieteicamais laiks pozā: trīs līdz piecas minūtes vai vairāk.
Izmantotie informācijas avoti:
- “Brightening our inner skies. Yin and yoga.”, Norman Blair, 2016, UK.
- www.yinyoga.com
Foto: Andrejs Komarovs
Jogini: Inga Ķerzuma