1-IMG_aa8d922d8bb28d455a604ed54d50e868
Vegāniskā griķu maize ar olīvām un saulē kaltētiem tomātiem
18/10/2015
IMG_d8e29a27945347708e1095c67cefd56f
Siltā ķirbja un ābolu kūka
20/10/2015

Kokosriekstu sviests

IMG_e1ef0002affeb9ae32b00bc792c15f64

Kokosriekstu eļļa nu jau ir kļuvusi par manu ikdienu, arī kokosriekstu manna tajā ir ienākusi pavisam nesen, bet tā kā šie produkti bieži ir pieejami tikai galvaspilsētas veikalos,  man radās vēlme pamēģināt pagatavot ko tam līdzīgu mājās.  Nolēmu sākt ar kokosrieksta sviestu, jo tam neieciešamās sastāvdaļas – kokosriekstu skaidiņas un inventārs –  virtuves kombains, man ir pieejami ik dienu.  Meklējot receptes internetā un grāmatās sapratu, ka tam jābūt ļoti vienkāršam procesam, kur galvenais atslēgas vārds ir pacietība, un tā arī bija. Lai pagatavotu kokosriekstu sviestu vajag vien kokosriekstu skaidiņas.  Un pacietību!  Neko vairāk.

Kokosa skaidiņas liek virtuves kombainā un maļ tik ilgi, kamēr izveidojas sviests. Šajā procesā ik pa laikam mašīna ir jāapstādina un no malām jānoņem sastājušies biezumi, lai palīdzētu sviestam ātrāk sakulties.  Patiesībā process ir tāds pats kā gatavojot jebkuru riekstu sviestu. Kopumā visa gatavošana ar pārtraukumiem aizņem aptuveni 30 minūtes.  Ja jums nav ļoti spēcīgs virtuves kombains, tad apstāšanās ik pa laikam ir nepieciešama arī lai virtuves kombains nesadegtu no pārslodzes.  Pats sviests ar laiku diezgan sacietē,tāpēc, ja vēlies to mīkstāku, uzglabā istabas temperatūrā.

Kā to lietot?

  • Uz maizes, pankūkām, vafelēm;
  •  Pie putras;
  •  Uz/ ar augļiem;
  • Pie karstiem dzērieniem – kafijas un zelta piena (piena ar kurkumu un garšvielām;
  • Gatavojot ēdienus;

kk kkk

Veikalā pirktam kokosriekstu sviestam tekstūra būs daudz krēmīgāka, mājās gatavot būs daudz graudaināks, taču, manuprāt, garša ir daudz izteiktāka un saldāka.

Kāda ir atšķirība starp kokosriekstu eļļu un kokosriekstu sviestu? Kokosriekstu sviests satur arī pašu kokosriekstu mīkstumu, kamēr kokosriekstu eļļa nē. Tāpat kā jebkura rieksta eļļa un sviests.  Kokosriekstu eļļu izmanto vairāk kā jebkuru citu eļļu, cepot un gatavojot, kamēr kokosriekstu sviestu vairāk lieto svaigu uz maizes vai kā dip mērcīti. Un protams, tāpat kā jebkuru riekstu to var lietot arī gatavojot dažādus kārumus. Kokosrieksta sviesta priekšrocība ir tā, ka tajā ir saglabājušās visas labās kokosrieksta īpašības, kas nav kokosa pienā,krēmā un citos izstrādājumos.

Papildus kokosrieksta sviestam varat pievienot:

  • Šķipsniņu jūras sāls;
  • Kokosriekstu eļļu;
  • Saldinātāju pēc savas izvēles: kokosriekstu cukuru, kļavu sīrupu, agaves nektāru;
  • Riekstus  vai riekstu sviestu;
  • Vaniļas pāksti vai vaniļas ekstraktu;
  • Neapstrādātu kakao;
  • Neapstrādātas kakao pupiņas (kad kokos sviests jau gatavs);
  • Garšvielas  – kanēli, muskatriekstu, zaļo kardamonu utt.

Izcila garšas kombinācija ir kokosa un mandeļu sviests, kuru noteikti pagatavošu kādā no nākamajām reizēm.

Kokosriekstu sviestu var uzglabāt vairākus mēnešus, gan istabas temperatūrā (tad tas būs daudz šķidrāks), gan ledusskapī.

Foto: Kristīne Somere

Kristine Somere
Kristine Somere
Portāla Slow Life dibinātāja. Sertificēta Tibetas Jogas un Yin Yogas skolotāja, kas aizraujas ar dažādiem jogas veidiem, Tibetas Budismu , veselīgu dzīvesveidu un uzturu. Latvijas Jogas Biedrības valdes locekle. Dzīvojusi un mācījusies Londonā, Indijā, Nepālā, ASV un citās pasaules valstīs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TheYogaShop. //]]>