Ir cilvēki, kuriem patīk citus kontrolēt un ir tādi, kuriem patīk būt kontrolētiem, bet ir vēl tādi, kuri paši nemana ka kāds cits nosaka, ko tiem darīt, ēst vai vilkt mugurā. Bieži vien mēs pakļaujamies apkārtējo spieidenam un mīļā miera labad klausam visam, ko mums saka un liek darīt, bet vai tā vajag? Iegaumē šos 11 likumus, lai neviens tevi vairs nekontrolētu!
1. TEV VAJAG?– TU ARĪ DARI!
Katru reizi, kad sarunā ir dzirdams vārds „vajag”, kad runa ir par pienākumu, der uzdot jautājumu: „Kam to vajag?” Manipulatori mīl noklusēt to, ka tas „vajag” ir vajadzīgs tieši viņiem. Piemēram, vecāku bieži lietotā frāze: „Tev vajag atrast darbu…” bez manipulācijas skanēs šādi: „Man vajag, lai tu beidz sēdēt man uz kakla un ej strādāt.” Bet pagaidām ir tik ērti sēdēt mammai uz kakla…
2. NEKO NESOLI! JA APSOLĪJI – IZPILDI!
Atcerieties, cik bieži citu cilvēku iespaidā esat devis neapdomīgus solījumus. Manipulators speciāli izdarīs uz jums spiedienu, lai saņemtu šo solījumu, un pēc tam apelētu pie jūsu vainas sajūtas un sirdsapziņas. Vienkārši neapsolāt, ja neesat 100% pārliecināts, ka izpildīsiet. Bet, ja apsolījāt, tad noteikti izpildiet! Tas jums liks kārtīgi apdomāt visus nākamos solījumus.
3. TAVU PALĪDZĪBU NELŪDZ – TAD NELIEN KUR NEVAJAG!
Bieži gadās, ka mēs labu motīvu vadīti, padarām situāciju tikai sliktāku. Mums palīdzību nelūdza. Turklāt mūsu palīdzība tiek uztverta kā pienākums. Palīdzot šādā situācijā, mēs pārkāpjam arī noteikumu –tev vajag – tu arī dari!
Ja palīdzība cilvēkam ir vajadzīga, un jums tas šķiet acīmredzami, tad vispirms pārliecinieties, vai viņš šo palīdzību ir gatavs saņemt no Jums. Iespējams, ka meitene, kura iekļuvusi ķibelē, to ir izstrādājusi ar nolūku, lai iepazītos ar kādu simpātisku jaunekli, bet jūs, gatavais āzis, viņai visu izjaucāt. Tāpēc vienmēr vispirms noskaidro, vai palīdzība ir vajadzīga un, ja ir, vai tieši no tevis.
4. JA LŪDZ – NEATSAKI!
Jebkurš līgums piedāvā pateicību. Manipulatoriem ir raksturīgi dot tukšus solījumus un pēc tam par tiem aizmirst. Izpildiet lūgumu, bet nekautrējieties arī palūgt pretpakalpojumu. Iespējams jau ātrāk.
5. NEDZĪVO PAGĀTNĒ, NEDZĪVO NĀKOTNĒ – DZĪVO ŠODIENĀ !
Viens no svarīgākajiem likumiem, kas palīdz viegli izjaukt manipulācijas sevis salīdzināšanā ar sevi pašu pagātnē. Mums nekad negribas būs sliktākam par sevi pašu, jo to bieži izmanto citi cilvēki. Piemēram, citu cilvēku: „Agrāk, tu tāds nebiji” viegli var izdzēst ar „Agrāk bija agrāk!”
Saldās nākotnes apsolīšana jeb vēl nenomedīta lāča ādas apsolīšana tūlīt pat izbeidzas ar jautājumu: „Tas būs pēc tam, bet ko jūs piedāvājat tieši tagad?”
6. NEPIEĶERIES!
Cik bieži mēs pieķeramies cilvēkam, lietai vai nodarbei? Un cik bieži šī pieķeršanās var būt tik spēcīga, ka apdraud mūsu emocionālo līdzsvaru? Katram sava atbilde uz šo jautājumu. Tikai atcerieties, ar šī emocionālām saitēm, jūs ir ļoti vienkārši un viegli šantažēt. Neļaujiet mājiniekiem kļūt par jūsu teroristiem.
7. NEIZVIRZIET MĒRĶI, KAS NAV JŪSU!
Ir svarīgi būt mērķtiecīgam. Ja mērķis ir noteikts nepareizi, tad pēc tā sasniegšanas iestājas tukšuma sajūta. Visticamāk, šo mērķi jums kāds ir piespēlējis. Tāpēc vienmēr uzdodiet jautājumu sev vai citiem cilvēkiem, kas iedvesmo jūs uz pārmaiņām: „Bet ko pēc tam?” Kā piemēru minēsim visu vecāku mīļāko frāzi: „Tev jāiegūst augstākā izglītība!” Un ko pēc tam? Būt par nekustamā īpašuma mākleri, pārdevēju vai uzsākt savu biznesu var arī bez augstākās izglītības.
8. NETRAUCĒ!
Visģeniālākais no visiem likumiem. Un to var un vajag arī attiecināt pret sevi un attiecībās ar citiem cilvēkiem. Frāze: „Netraucē, lūdzu!” spēj radīt īstus brīnumus. Galvenais ir pateikt to pirms sākat just aizkaitinājumu.
9. DABĀ NAV SLIKTU LAIKA APSTĀKĻU.
Likums ar vislielāko filozofisko potenciālu. Tas māca izmantot jebkuru iespēju, to skaitā arī savas kļūdas. Dažādās sistēmās to formulē atšķirīgi. NLP tas skan tā: „Nav sakāves, ir tikai atgriezeniskā saite.” Daudziem apkārtējiem būs prieks atgādināt jums par jūsu neveiksmēm vai arī pažēloties par to, cik viss ir slikti. Tādējādi ir ļoti viegli ietekmēt mūsu noskaņojumu. Šādos brīžos atcerieties: nav ne labā, ne sliktā, ir tikai jūsu attieksme.
10. NENOSODI UN NEKRITIZĒ.
Reizēm ir ļoti grūti noturēties un nekritizēt citus. Tikai kritika nevienam nav vajadzīga, ne jums, ne apkārtējiem. Atcerieties par to. Kad jūs kārtējo reizi kritizēs, tad uzklausiet, bet nekritizējiet pretī. Lūk, jums daži jautājumi, kurus uzdot šādās situācijās : „Un, kas no tā izriet? Kā tu iesaki pamainīt šo situāciju? Kāpēc tu domā, ka tikai tavs situācijas novērtējums ir pareizs?” Taču vislabākais padoms, kas jums jāatceras, neņemiet dumjo galvā, bet smago rokās.
11. NEDALIES AR INFORMĀCIJU, JA TĀ NEBALSTĀS UZ TAVU PIEREDZI, ZINĀŠANĀM, PRASMĒM.
Ja jūs nepārbaudiet to informāciju, kuru nododat tālāk, tad pārvēršaties par baumotāju. Jūsu vārdiem pārstāj ticēt. Un par to ļoti priecāsies jūsu nelabvēļi. Kontaktējoties ar citiem cilvēkiem, noskaidrojiet, kā viņi ir pārbaudījuši to informāciju, kuru jums pasniedz. Vairums, to vispār nekā nepārbauda un kļūst par politiskās propagandas vai baumu upuri.
teksts:top.thepo.st
Foto:freegreatpictures.com