Jogā mēs bieži dzirdam vārdu – prānājāma jeb elpošana, arī jogas skolotājs uzsver to, cik svarīgi ir elpošanu sinhronizēt ar mūsu ķermeņa kustībām, bet kāpēc pareiza elpošana ir tik svarīga?
ELPA UN DZĪVES GARUMS
Swami Sivananda ir teicis: Jogs mēra dzīves garumu izejot no elpu skaita nevis no gadu skaita.
Tiek uzskatīts, ka, ja cilvēks elpo 15 reizes minūtē, tad viņš dzīvos 75-80 gadus. Ja elpos 10 reizes, tad dzīvos 100 gadus. Ātrums , kādā mēs elpojam, nosaka mūsu dzīves ilgumu. Ja tu elpo ātri, tad saīsini savu dzīvi. Tas ir viens no iemesliem , kāpēc suņiem ir tik īsa dzīve.
APZINĀTA ELPOŠANA
Jogas nodarbībā mums nepārtraukti atgādina, lai elpojam apzināti. Apzināta elpošana ir jogas būtība, jo tā mums palīdz savienoties ar smalko enerģiju mūsos. Pateicoties elpai, mēs spējam virzīties cauri atšķirīgiem mūsu apziņas līmeņiem. Vēl vairāk, elpošanai nepārtraukti ir bioloģisks efekts uz mūsu mentālo, emocionālu un fizisko stāvokli.
Pirmkārt, savienošanās ar elpu ir veids kā būt šeit un tagad. Kad tu koncentrējies uz katru elpas aspektu, tu esi šeit un tagad. Tu atlaid pagātni un nākotni, un koncentrējies uz tagadni caur savu elpu. Tieši tāpēc apzināta elpošana pati par sevi ir meditācija. Bet tas ir tikai sākums. Kāpēc apzināta elpošana ir tik svarīga. Kad tu elpo apzināti, tu aktivizē atšķirīgas savu smadzeņu daļas. Neapzinātu elpu kontrolē primitīvā smadzeņu daļa, kamēr apzināta elpošana nāk no attīstītās smadzeņu daļas smadzeņu garozā. Tādejādi apzinātā elpošana stimulē smadzeņu darbību. Apzinātā elpošana sūta signālus no smadzeņu garozas un ietekmē emociju rašanos. Smadzeņu garozas aktivizēšanai piemīt relaksējošs un nomierinošs efekts. Tas kontrolē mūsu emocijas. Ar apzināto elpošanu tu kontrolē sava prāta aspektus, nosakot to, kura tava prāta daļa dominē, liekot tavai apziņai pacelties no primitīvā līmeņa uz daudz augstākiem un attīstītākiem līmeņiem. Izmainot elpošanas ieradumus, tu vari radīt citādus prāta stāvokļus. Palēninot elpu, tu ietekmē savu emocionālo stāvokli.
SMALKĀS ENERĢIJAS KANĀLI
Elpa kontrolē mūsu ķermeni, prātu un emocijas. Ir 72,000 nadis jeb kanāli, pa kuriem smalkā enerģija pārvietojas mūsu ķermenī. Un ir 3, kuri ir vissvarīgākie : Ida, Pingala un Sušumna.
- Ida Nadi sākas Muladhara čakrā, virzās cauri čakrām un beidzas kreisajā nāsī. Ida ir saistīts ar mēness enerģiju. Tam piemīt atvēsinoša un nomierinoša enerģija.
- Pingala Nadi sākās Muladhara čakrā, virzās cauri čakrām un beidzas labajā nāsī. Saistīts ar saules enerģiju un tam piemīt karstuma īpašības.
- Sušumna Nadi ir centrālais kanāls. Caur šo kanālu virzās kundalīni enerģija. Tas ir saistīts ar līdzsvaru.
Dienas laikā parasti viens no blakus kanāliem, labais vai kreisais dominē. Šo dominanci nosaka tā brīža emocionālais, garīgais un fiziskais stāvoklis. Dienas laikā tie mainās. Brīdī, kad tie mainās, aktivizējas centrālais kanāls, bet tikai uz pāris minūtēm. Svarīgi ir aktivizēt centrālo kanālu uz ilgāku laika periodu. To var panākt tad, ja abi blakus kanāli ir līdzsvarā.
PRĀNA UN PRĀNĀJĀMA
Jogas laikā mēs mācāmies kontrolēt prātu caur pranajāmu. Mēs izmantojam elpu pranajāmas laikā, lai iemācītos kontrolēt prānu, taču nejauciet prānu ar elpu. Prāna ir enerģija, kas stimulē plaušas. Tā nav elpa. Izmantot elpu ir vieglākais veids kā kontrolēt prānu. Brīdī, kad tu esi spējīgs kontrolēt prānu caur pranajāmu, tu spēj labāk kontrolēt prānas plūsmu uz orgāniem un citām ķermeņa daļām.
Pranajāmas laikā mēs koncentrējamies uz 3 elpošanas stadijām: ieelpu, elpas aizturi un izelpu. Balstoties uz ajūrvēdu, pranajāma pieder pie elpas aiztures. Ieelpa un izelpa ir metodes, kas ietekmē elpas aizturi.
Kumbhakai jeb elpas aizturei ir psiholoģisks efekts uz smadzenēm. Pirmkārt, tā nodrošina šūnām vairāk iespēju absorbēt skābekli un izvadīt ogļskābo gāzi. Tādējādi radot nomierinošu efektu uz mūsu garīgo un emocionālo ķermeni. Zinātniskie pētījumi pierāda, ka nelieli ogļskābās gāzes pieplūdumi mazos apmēros pazemina nemiera līmeni. Un tomēr, tie ir vērtīgi tikai līdz zināmam līmenim. Lielos apjomos ogļskābā gāze kļūst ļoti kaitīga, un var novest pat pie fatāla rezultāta.
Vēl vairāk, kad elpa tiek aizturēta, smadzenes ir panikā, jo ogļskābās gāzes līmenis paaugstinās , un tas savukārt stimulē smadzeņu kapilāru izplešanos. Šādā veidā vēl vairāk kapilāru smadzenēs tiek atvērti, lai uzlabotu smadzeņu cirkulāciju. Tas pienes neizmērojamu daudzumu nervu enerģiju smadzenēm, piespiežot radīt jaunus nervu ceļus un aktivizēt jaunus centrus. Smadzenes ir aktivizētas un atmodušās!
ELPA UN SKAŅA
Katra vibrācija ir skaņa. Elpai, vibrācijai arī piemīt skaņa. Jogas Chudamani Upanišadu uzskata, ka elpai piemīt skaņa, kuru var dzirdēt dažādos apziņas līmeņos. Balstoties uz
Upanišadu, elpas skaņa ir “So” ieelpas laikā un “Ham” izelpā.
Kad tavas maņas nefokusējas tikai uz ārējām skaņām, tu spēj pieslēgties iekšējai skaņai un vari saklausīt savu iekšējo elpu. Ja mēs mentāli skaitam So-ham, šī mantra izpaužas kā skaņu skaņa mūs iekšējā dzirdē.
Prāts, prāna un elpa
Mēs varam skatīties uz elpu kā uz degvielu automašīnai. Prāna tad būtu benzīns un prāts -dzinējs. Saprotot abu savstarpējās attiecības, tu spēj labāk vadīt savu dzīvi augstākā līmenī un vari arī salabot to, ja kaut kas salūzt. Jogas paklājiņš ir tikai tava ceļojuma starta pozīcija.
Autors: Amardžit Singh. No angļu valodas tulkojusi Kristīne Somere.
Foto:depositphotos.com