Parasti jūs varat atļauties ēst, ko vien vēlaties, bet, ja pīta nav līdzsvarā, labāk ir ievērot turpmākos padomus. Maltītēm jābūt atvēsinošām un nomierinošām gan sastāvdaļu, gan gaisotnes ziņā.
Sāciet dažus ēdienus gatavot ar gī, jo tā ir atvēsinoša taukviela atšķirībā no eļļām, kuras dabiski ir sildošas (izņēmums ir kokosriekstu eļļa, kura ir atvēsinoša).
Ēdot apsēdieties (ne pie rakstāmgalda); ēšanai ir nepieciešama mierīga vide.
Biežāk izvēlieties saldus, rūgtus un savelkošus produktus, piemēram, munga pupiņas, kokosriekstus, koriandru, sparģeļus, saldus augļus un salātus.
Sāls, skābums, garšvielas un eļļa izraisīs pītas disbalansu, tāpēc maltītēm jābūt pēc garšas vienkāršām. Izvairieties no etiķa, marinētu dārzeņu, čili un dzeltenā siera lietošanas.
Produktiem pēc to dabas ir jābūt atvēsinošiem, tādēļ izvēlieties saliktos ogļhidrātus, augļus, augļu sulas, pienu, kokosriekstus, salātus un saknes.
Gaļa, alkohols un tabaka ir sildoši. Jums jācenšas iegūt proteīnus no augu valsts produktiem, piemēram, munga pupiņām un tofu. Ja ēdat gaļu, izvēlieties gaišāko, balto gaļu; atsakieties no vēžveidīgiem un olu dzeltenuma (baltumu var ēst).
Neizlaidiet ēdienreizes, negaidiet, līdz esat ļoti izsalcis. Uzkodas starp ēdienreizēm jums ir nepieciešamas, izvēlieties krekerus, auzu plāceņus ar svaigu maigu balto sieru vai humusu, pilngraudu batoniņus, svaigu dārzeņu uzkodas, svaigus augļus vai piena kokteiļus (labāk vaniļas, jo augļi ar pienu nav laba kombinācija). Jums piemēroti ir arī kaltēti augļi, īpaši dateles, jo tās attīra asinis. Nelīdzsvarota pīta var izraisīt asins slimības.
Jums piemēroti zaļi dārzeņi un salāti, tāpēc tos bagātīgi lietojiet uzturā, it īpaši vasarā. Izmantojiet citronu mērces, jo tās ir neitrālākas par citām.
Izvairieties no kofeīna, melnās tējas un karstu dzērienu lietošanas vasarā. Dzeriet ūdeni, siltu zāļu tēju, saldu lassi, pienu un augļu sulas. Jums ideāli piemērota ir granātābolu sula.
Galvenie produkti pītas ēdienkartē rīsi, auzas, kvinoja, lēcas, pupas, miežu putraimi, plēkšņu kviešu milti, kokosriekstu piens vai kaltēti kokosrieksti, musli vai granola, ķirbju sēklas, žāvēti augļi, auzu plāceņi, gī, nerafinēts cukurs, stingrs tofu, augļu sulas.
PĪTU LĪDZSVAROJOŠS DZĪVESVEIDS
Nelīdzsvarotas pītas cilvēkam ir tendence būt aizkaitinātam, nepacietīgam, dusmīgam un konkurējošam. Kaislīgai pītai vajag atdzist gan fiziski, gan garīgi.
- Nepavadiet pārāk ilgu laiku saulē, īpaši, ja jūs tikko esat ēdis asus ēdienus vai esat tušā dūšā. Savukārt, atrodoties saulē, valkājiet cepuri.
- Nepārspīlējiet ar fizisko slodzi (ķermenis ir pārkarsis) un pirms došanās siltā dušā ļaujiet ķermenim atdzist. Aktivitātes dabā vai ūdenī jums ir ideāli piemērotas, bet izvairieties no sporta veidiem, kuros ir ļoti liela sāncensība.
- Lai nepārkarstu, neejiet saunā vai tvaika pirtī.
- Ir vairākas metodes, kas palīdz nomierināt un atvēsināt prātu. Izmēģiniet meditāciju, jogu (izņemot aštanga un bikrama jogu, jo tās rada karstumu), taiči un atvēsinošus prānājāmas elpošanas vingrinājumus.
- Klausieties nomierinošu mūziku, pastaigājieties parkā vai gar jūru, īpaši to ieteicams darīt mēnesnīcā.
- Izvairieties no dusmīgiem un nervoziem cilvēkiem, izkopiet mierpilnas emocijas, pavadiet laiku un izklaidējieties kopā ar saviem mīļajiem.
- Apgūstiet prasmi atjaunot līdzsvaru starp ģimeni, darbu un draugiem. Arī ikdienā atvēliet sev nedaudz izklaides un baudas. Izvairieties no konfliktiem; esiet atklāts, pieticīgs, laipns un dāsns. Izbrīvējiet laiku, lai izietu pastaigā spirgtā vējā, paverieties apkārt, lai novērtētu dabas skaistumu, pasmaidiet un saprotiet, ka nav jēgas raizēties par katru nieku. Jebkurā dzīves situācijā rīkojieties saprātīgi.
Raksta tapšanā izmantota grāmata: Anjum Anand, „Pareizs uzturs tavam ķermeņa tipam. Ājūrvēdas iedvesmota īpaši veselīga diēta.”, Zvaigzne ABC.
Foto: http://kaboompics.com/