Mājas ir ne tikai cietoksnis, bet arī vieta, kur jūs atgūstat mieru un dvēseles līdzsvaru. Radīt harmonisku telpu palīdzēt Vāstu likumi.
Vāstu ir attāls ķīniešu Fen Šuj radinieks. Vāstu likumi tika noformulēti gandrīz pirms 50 gadsimtiem. Ja ēkas, gan iekšpusē, gan ārpusē ir veidotas balstoties uz šiem senajiem principiem, tās sāk harmoniski vibrēt kopā ar Visumu. Vienkāršāk sakot, jebkura māja ir Visuma daļiņa un tā samazināts modelis. Taču, iepazīstoties ar šo seno mākslu, nav obligāti jāaizmūrē logi, kas izbūvēti nepareizajā pusē vai jāsteidz pārkrāsot sienas cita krāsā. Senajā Indijas tradīcijā galvenais ir līdzsvars. Šajā situācijā starp teorētiskām zināšanām un praktiskiem pielietojumiem interjerā.
UZ MALĀM
Atslēgas izpratne Vāstu mākslā ir vāstu puruša mandala – jantra (kosmiskās enerģijas sadalīšanas shēma), kura ir arī kvadrāta formas diagramma. Šī kvadrāta centrā, gluži kā kompasa iekšpusē, atrodas 7 virzieni. Tas arī ir tas plāns, kam ir jāatbilst ideālajam mājoklim. Mūsu apziņa instinktīvi reaģē uz četrām debespusēm. Austrumi ir visu sākumu būtība, jo tur lec saule, kas vēsta par jaunas dienas sākumu. Rietumi ir pretējā pusē: saulriets atgādina mums par nezināmo un noslēpumaino. Ziemeļi asociējās ar polārzvaigzni, kas simbolizē patstāvību un cerību. Dienvidi simbolizē mūsu pagātni un mūsu senčus.
ZVAIGZNE AR ZVAIGZNI RUNĀ
Vāstu Vidja – Vāstu kodeksam ļoti svarīgs ir horoskops. Pēc tā nosaka labvēlīgu brīdi mājas celtniecībai, izvēlas vispiemērotāko vietu ārdurvīm; nosaka dienu, kad ir vispiemērotākais brīdis pārvākties uz jauno māju un svinēt ievākšanos. Indijas zodiakā ir 12 segmenti, katrs no tiem ilgst mēnesi. Rietumu astroloģijā tās sauc par „mājām”, bet Indijas – „raši”. Katrā segmentā atrodas zvaigznājs, bet arī to nosaukumi hindi valodā skan citādi: Mežāzis – Makara, Auns – Meša, Vērsis – Vrišans, Dvīņi – Mithuna, Vēzis – Karkata, Lauva – Simha, Jaunava – Kanya, Svari – Tula, Skorpions – Vrishchika, Strēlnieks – Dhana, Ūdensvīrs – Kumbha, Zivis – Mina.
TRĪS LAIVĀ
Katrā gaismas pusē ir kāda no trim gunām, kas veido galveno matēriju. ZA ir sattvas zona, radošās, pozitīvās enerģijas zona, kas pieprasa brīvu telpu, kas nav aizkrāmēta ar mantām. Šeit ir jābūt durvīm un logiem, lai Sattvai būtu iespēja iekļūt telpā. DR valda Tamas , inertums, kur ir ideāla vieta smagu priekšmetu un mēbeļu novietošanai, kā piemēram noliktavai, mantu kambarim. ZR un DA ir Radžas virziens, pārmaiņu enerģija. Ideālā variantā šeit ir dzīvojamā telpa, kā, piemēram, virtuve vai vannas istaba. Ziemeļu un Austrumu daļā telpas veido Sattva un Radžas. Dienviddu un Rietumu virzienā uz pusēm saimnieko Radžas un Tamas. Turklāt katra no gunām ir ar savu nokrāsu. Zilā, zaļā, baltā un visi gaišie toņi ir satviskās krāsas. Radžas ir košās, uguns toņi, sarkanie, oranžie, rozā veicina kaisles un iekāres palielināšanos. Tas der guļamistabai un arī virtuvei. Tamas ir visi melnie un pelēkie toņi, jūras viļņi, no kuriem vajadzētu izvairīties. Baltā krāsa tiek uzskatīta par sēru krāsu un asociējas ar nāvi. Vēl viens princips telpas organizēšanai ir atbilstība piecām stihijām. Piesātinājuma atmosfēra krāsās un gaisā tiek radīta ar pareizā apgaismojuma palīdzību, svaigi grieztiem ziediem (zemes elements), spoguļiem (ūdens elements) un tekstilu (faktūra stimulē apziņu, attiecas uz gaisa elementu).
MAGNĒTISKĀS VĒTRAS
Tie, kas nopietni aizraujas ar Vāstu, zina, ka magnētiskie Ziemeļi atrodas 11 grādus tālāk no ģeogrāfiskiem Ziemeļiem. Tieši magnētiskie Ziemeļi tiek uzskatīti par īstajiem. Un kosmiskā enerģija, kas ieplūst no ZA virzās uz DR. ZA virziens apzīmē Visuma pozitīvo spēku. Bet DR stūrī nekādā gadījumā nedrīkst būt durvis vai izeja, jo šajā zonā bloķējas un aizkavējas pozitīvā enerģija. Patiesībā Vāstu sistēmā katram stūrim ir savas raksturīgākās īpašības un vadošā Dievība. DA dzīvo Agni, kas rūpējas par mājas sieviešu veselību, bet R Varuna, no kura ir atkarīgs cilvēku liktenis un negaidīti notikumi. Ja attiecīgajos stūros novietot Dievību figūriņas, tad tās arī bez īpašām ērtībām pildīs savas funkcijas.
IENĀKOŠIE, IZEJOŠIE
Durvis ir pirmais kontakts ar māju. Ja tās ir A, tās nesīs slavu, spēku un palīdzēs piepildīt sapņus. Durvis, kas iziet uz Z, garantē auglīgumu un veiksmi it visā. Turklāt, Indijā ļoti populāras ir aizsardzības yantras, kuras pielīmē pie durvīm jebkurā pusē. Daudzās Indijas mājās pie ieejas tiek audzēts Tulsi, svētais baziliks. Tiek uzskatīts, ka tas atvaira negatīvo enerģiju, bet vējš, kas tiek cauri viņa lapām, kļūst attīrošs. Vēl viens populārs aizsardzības simbols – Ganeša, Dievs ar Ziloņa galvu. Tā figūriņu vai attēlu, ir jānovieto mājās tad, ja durvis atrodas mājas DR daļā. Arī Lakšmi, bagātības un labklājības Dieviete ir ļoti populāra. Durvis ar līdzenu virsmu nes neveiksmi, bet lapu, putnu un ziedu attēls uz durvīm un stūriem, tieši pretēji, rada labvēlīgu ietekmi uz māju. Nav obligāti jāpārvērš savas durvis par mākslas priekšmetu, pietiks ar pāris elementiem. Durvju krāsai ir jābūt harmonijā ar mājas sienu krāsu. Piemēram, Z durvis vislabāk būtu nokrāsot zilā krāsā. Iespējams, ar to pietiks, lai „pievilinātu” pozitīvo enerģiju savās mājās.
ČETRU SIRDIS
Ģeometriski ornamentāli motīvi, īpaši dažāda izmēra apļi, simbolizē sauli, kuru Indijā pielūdz un kurai paklanās, ir Indiešu māju iecienīts rotājums. Viss, kas simbolizē saules gaismu: tiešas līnijas, kas iziet uz malām, košas krāsas uz sienām. Bet šīs 4 lietas ir jebkurā mājā Indijā.
GANEŠA ir slavens ar savām spējām pārvarēt visus šķēršļus, tāpēc viņa vārds tiek izrunāts pirms jebkura jauna darba uzsākšanas. Tas atnes veiksmi un labklājību, tieši tāpēc uz viņa figūru ir ierasts mest monētas. Īpaši noderēs uzņēmējiem, vai vienkārši spītīgajiem un mērķtiecīgajiem.
ZILONIS
Karaliskās varas simbols, kas aktivizē ilgu mūžu, uzplaukumu un laimi. Priekšniekiem un vadītājiem.
ČŪSKA
Vienīgā, kas dzīvo tuksnesī. Kārdinājuma, vieduma un lielu noslēpumu simbols. Ataino mīlestības spēku, kas saistīta ar dzīves ratu.
PĒRTIĶIS
Hanumans, Indiešu pērtiķu Dievs. Ilga mūža un dziedniecības simbols. Talismans, ka aizsargā no apmelojuma, simbolizē viedumu un piesardzību: neredzu ļaunu, nedzirdu ļaunu, nerunāju ļaunu, nedaru ļaunu.
http://yogajournal.ru/conscious/philosophy/iskusstvo-vassu-kak-garmonizirovat-domashnee-prostranstvo/