Šķiet nav tāda jogotāja, kas ne reizi nebūtu izpildījis āsanu sveicieni Sveiciens Saulei, visā jogas pasaulē tas tiek uzskatīts par vispopulārāko āsanu kompleksu. Daži uzskata, ka Surya Namaskar ir “iesildīšanās” vingrinājums, taču tas liecina vien par paviršu šī kompleksa iedarbības uz ķermeni un prātu izpratni. Lai pilnībā izjustu uz sevis Surya Namaskar iedarbību, pēc tā izpildes ir vismaz 5 minūtes jāpaguļ Šavāsanā jeb nedzīvajā pozā. Ļoti bieži šo soli daudzi izlaiž. Šis aerobais treniņš vispār ir ļoti netipisks jogai, tāpēc pēc tā izpildes ir nepieciešams nomierināt ķermeni, elpošanu un prātu.
Sveiciens Saulei jeb Surya Namskar ir ļoti populāra jogas prakse, kuru izmanto veselības uzturēšanai un enerģētiski aktīvas dzīves vadīšanai.
Ieguvumi, no Surya Namaskar prakses, ja izpildāt to pareizi:
• Visa ķermeņa līdzsvarošana;
• Stiprina vēdera muskuļus un uzlabo gremošanas sistēmas darbību,
• Masē iekšējos orgānus (vēderu, aknas, liesu, zarnas, nieres),
• Sinhronizē kustību ar elpošanu, izvēdina plaušas, piepilda asinis ar skābekli, darbojas kā detoksikants, atbrīvo mūs no ogļskābās gāzes un citām indīgām gāzēm ķermenī,
• Uzlabo asins piegādi mūsu ķermeņa ekstremitātēm,
• Nostiprina nervu sistēmu pateicoties vingrojumu iedarbībai uz muguras smadzenēm,
• Uzlabo miegu,
• Uzlabo atmiņu,
• Samazina nemiera un trauksmes sajūtu,
• Stimulē un normalizē endokrīnā dziedzera un vairogdziedzera darbību,
• Atsvaidzina ādu un uzlabo sejas krāsu,
• Uzlabo visa ķermeņa muskuļu struktūru,
• Pozitīvi ietekmē olnīcu un dzemdes funkcijas, kas palīdz ieņemt bērniņus,
• Novērš platās pēdas rašanos un stiprina potīti,
• Palīdz atbrīvoties no tauku slāņa uz vēdera, gurniem, sāniem, kakla un dubultzoda,
• Nostiprina imunitāti,
• Sniedz grāciju un kustību cilvēka kustībām,
• Atjauno un nostiprina jaunību.
Ideālais laiks, kad veikt Surya Namaskar – saules lēkts, vismierīgākais laiks, kad atmosfēra ir piepildīta ar saulesstariem, kuri ir tik svarīgi cilvēka organismam. Ja no rīta šo praksi veikt nav iespējams, tad to var veikt jebkurā citā laikā, bet obligāti tukšā dūšā, 3-4 stundas pēc ēšanas. Laiks pirms vakariņām (plkst. 17:00-18:00) arī ir piemērots šai praksei, jo Surya Namaskar komplekss stimulē gremošanas uguni.
Surya Namaskar dēvē par universālu jogas vingrinājumu, taču tā nav taisnība. Tam ir virkne kontrindikāciju, starp kurām, pirmkārt ir paaugstināts asinsspiediens un pārciests insults, kā arī nabas trūce. Turklāt šo kompleksu nepilda pie augstas ķermeņa temperatūras, iekaisuma procesiem, ja organisms ļoti piesārņots ar šlakām vai ir notikusi saindēšanās, ja ir nopietnas mugurkaula problēmas (trūce, mugurkaula diska trūce utt.), menstruāciju laikā, pēc 12.grūtniecības nedēļas un 40 dienas pēc dzemdībām.
Kopā ar Surya Namaskar nāk dažādas „papildus tehnikas”, kas patiesībā ir neatņemama šīs prakses sastāvdaļa. Tās ir 2 veidu mantras (īsās bidža mantras un garās, „poētiskās mantras”), kā arī drišti (uzmanības koncentrācijas) punkts – čakras. Šajā kompleksā koncentrācijā notiek uz zemākajām sešām čakrām, septītā, pareizas prakses izpildes laikā, pieslēdzas pati.
Mantras var izrunāt skaļi, čukstus pie sevis, vai tikai domās. Ja kompleksu pilda savienojoties ar elpu, tad mantras izrunāt skaļi nemaz nav iespējams.
Surya Namaskar garās jeb „poētiskās”mantras
1.Om Mitraaya Namaha
Slavinājums Tam, kurš ir Draugs visiem
Drišti: Anahata čakra
2.Om Ravaye Namaha
Slavinājums Mirdzošajam
Drišti: Višudha čakra
3.Om Suryaaya Namaha
Slavinājums Tam, kurš dod ierosmi darbībai
Drišti: Svadisthana čakra
4.Om Bhaanave Namaha
Slavinājums Tam, kurš izgaismo
Drišti: Adžna čakra
5.Om Khagaaya Namaha
Slavinājums Tam, kurš ceļo caur debesīm
Drišti: Višudha čakra
6.Om Pooshney Namaha
Slavinājums Tam, kurš dod spēku un barību
Drišti: Manipura čakra
7.Om Hiranayagarbhaaya Namah
Slavinājums Kosmiskajai Zelta Sākotnei
Drišti: Svadhisthana čakra
8.Om Marichaye Namaha
Slavinājums Saules stariem
Drišti: Višudha čakra
9.Om Adityaaya Namaha
Slavinājums Aditi (Kosmiskajai Mātei)
Drišti: Adžna čakra
10.Om Savitre Namaha
Slavinājums Saules rosinošajam spēkam
Drišti: Svadhisthana čakra
11.Om Arkaaya Namaha
Slavinājums Tam, kurš ir tā vērts, lai slavinātu (arka= enerģija)
Drišti: Višudha čakra
12.Om Bhaaskaraaya Namah
Slavinājums Tam, kurš ved uz apgaismību
Drišti: Muladhara čakra
Daudzi uzskata, ka mantru skanēšana un drišti Surya Namaskar kompleksā ir vien izgudrojums, kas nav būtisks un to var neņemt vērā, taču tie ir maldi. Surya Namaskar prakse ir pilnīga visos līmeņos tikai tad, ja šie 3 komponenti – āsana, drišti, mantra tiek pildīti vienotā unisonā, turklāt visam jānotiek sinhronizācijā ar elpu.
Aštanga Vinjasa jogas tradīcijā Surya Namskar kompleksā tiek pielietoti citi drišti punkti, arī āsanas ir citas, turklāt to ir vairāk. Kopumā viss komplekss tiek izpildīts pēc nedaudz citādiem principiem kā tas ir Hatha jogā, tādējādi arī tā ietekme, acīmredzot, atšķiras. Grūti noteikt to, kam pieder pirmtiesības – Šivanandam vai Krišnamačarjam, taču skaidrs ir viens, ka šīs divas pieejas, kā šis komplekss tiek mācīts ļoti atšķiras.
Daži fakti, kas jāzina
- Gayatri mantra tiešā veidā nav saistīta ar Surya Namaskar praksi.
- Surya Namaskar praksei nav arī nekāda sakara ar „5 Tibetiešiem” vai budistu klanīšanos.
- Šivas Rias kompleksam Čandra Namaskar nav nekāda tieša sakara ar klasiskiem Surya un Chandra Namaskar (saules un mēnes sveicieni) kompleksiem, bet ir paša autora izgudrots āsanu komplekss.
- Tāpat ir arī ar daudzām citām Surya Namaskar virknēm, kuras pārstāc dažādas jogas skolas. Daudzi skolotāji ir izveidojuši savas Surya Namaskar virknes, kurās reizēm ir par maz vai par daudz āsanu, cik nepieciešams, lai noskaitītu visas nepieciešamās mantras un veiktu nepieciešamo skaitu Drišti.
Dažādu autoru Surya Namaskar variācijas ļoti spilgti ataino to radītāju raksturu, ieradumus un varbūt pat trūkumus vai nepilnības. Lai nesaputrotos vēl vairāk, tādas virknes nevajadzētu saukt ar Surya Namaskar, jo, ja tajās nav 12 āsanu, 12 mantru un 12 drišti, tad tas nekādi nevar saukties par Surya Namaskar, jo tieši skaitlis 12 šeit ir būtiskākais, lai prakse būtu pilnīga.
Ne visi jogas skolotāji par Surya Namaskar kompleksa tēvu atzīst Svami Šivanandu, sakot ka šī kompleksa saknes ir meklējamas indiešu cīņas mākslās, taču balstties uz to visa ezotēriska tajā kļūst lieka un šis komplekss ir jāpilda pēc iespējas ātrāk un intensīvāk, kā spēka un izturības treniņu, bet vai tā ir?
Pastāv mīts, ka Surya Namaskar sievietēm ir jāsāk ar citu kāju nekā vīriešiem. Tas neatbilst patiesībai. Un lūk, arī pats jautājums, kādā secībā nāk kājas? nepavisam nav lieks.
Satyananda jogā ir atrasts lielisks risinājums šim jautājumam. Pašā sākumā un pēc tam arī katrā ciklā (2 pusapļi) pirmais solis ceturtajā pozā tiek sperts ar labo kāju. Kreisā kāja sanāk priekšā. Astotajā pozā ,mēs ar kreiso kāju speram soli uz priekšu un atkal kreisā sanāk priekšā. Otrajā aplī, saprotams, visu darām otrādi. Vispirms speram soli atpakaļ ar kreiso kāju (labā priekšā), pēc tam otrajā aplī speram soli ar labo kāju (labā atkal priekšā). Respektīvi, vispirms vienu kāju, pēc tam otru. Taču var kājas mainīt arī katrā pusaplī, lai vispirms priekšā būtu viena, pēc tam otra kāja. Fiziski tas būtu vispirms spert soli ar labo kāju atpakaļ un pēc tas ar labo kāju uz priekšu.
Citi skolotāji māca, ka kuru kāju liekam, ir atkarīgs arī no diennakts laika, kad pildām praksi. Ja veicam Surya Namaskar no rīta, darām to ar labo kāju, ja veicam Chandra Namaskar vakarā, tad ar kreiso.
Runā, ka Saules sveiciens ir ļoti vērtīgs komplekss, kas iesilda ķermeni, bet pamēģiniet šo praksi veikt apzināti, ar pareizu elpošanu. Sajūtiet kāds būs efekts. Un kas notiek, ja klāt paņemsiet vēl mantras un drišti? Prakse notiek nevis jūsu fiziskajā ķermenī, bet apziņā, vai ne tā? Pilnībā apgūstot šo kompleksu vienreiz, to vajag veikt ar aizvērtām acīm, pareizi elpojot un pārnesot drišti no vienas čakras uz otru. Tikai tā var iegūt kādu labumu no šīs prakses. Tas arī ir šīs prakses noslēpums.
Surya Namaskar nevajadzētu veikt steigā, izrādiet cieņu sev, jogai un Surya Namaskar. Veiciet to brīdī, kad esat viens, kad neviens neskatās, neklausās un netraucē. Pamēģiniet ar mantrām un drišti, un bez. Ātri, lēni, enerģiski, relaksējoši, pamēģiniet dažādus tempus un sajūtiet, kurš ir jums piemērotākais šobrīd. Pēc tam paguliet Šavāsanā un veiciet vēl dažus apļus. Ejiet praksē dziļāk, sajūtot katru kustību, katru elpu tajā.
Raksta tapšanā izmantota informācija no Alekseja Sokolovska raksta portālā http://hanuman.ru/ un no Arņa Siliņa Jogas kursu palīgmateriāliem praktiskajām nodarbībām.