Tibetas joga tiek praktizēta jau vairākus tūkstošus gadu un tās mērķis ir savienoties, saplūst ar cilvēka paša dabīgo prāta stāvokli. Iepazīt to!
‘Tsa Lung”. Ko tas nozīmē? „Tsa” nozīmē „kanāli” un „Lung” nozīmē „vējš”. Mūsdienu sabiedrībā mēs pārspīlējam konceptuālā prāta stāvokli un tā nozīmi un meklējam “atbrīvošanos” caur intelektu, bet tas, kā mēs izprotam paši sevi un savu prātu, ir vēja elementa jeb LUNG (tib.) produkts. Citās austrumu kultūrās to dēvē par prānu.
Prāta asums, tā skaidrība apmulsuma situācijās, kā arī tā nemiers ir pilnībā atkarīgi no Lung. Kā mēs varam to kontrolēt? Viens no visefektīvākajiem veidiem kā kontrolēt un manipulēt ar Lung ir apzināta elpošana, Tsa Lung populārākais veids būs vingrinājums „9 elpas”. Šī vingrinājuma laikā praktizētājs iemācās kontrolēt savu ķermeni, savu elpu un vēlāk jau arī savu prātu, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tieši Tibetas Joga ir tik populāra arī rietumos. Kontrolēt prātu ir ļoti grūti, daudz vieglāk ir kontrolēt fizisko ķermeni, tieši tāpēc fiziskie vingrinājumi un elpošana ir labs mūsu garīgās prakses sākums. Brīdī, kad mēs pārvaldām savu elpu, mēs spējam kontrolēt arī mūsu fiziskajā un emocionālajā ķermenī notiekošos procesus.
Kas jāzina pirms mēs veicam šo vingrinājumu?
Ja vēlamies labi uzsākt dienu, tad viens no nosacījumiem ir labi izgulēties, taču tas nenozīmē gulēt ilgi no rītiem, jogi parasti ceļas līdz ar sauli, sakot to, ka tas ir vispiemērotākais laiks garīgām praksēm. Protams, ja esam izteiktas pūces, tad celšanās agri no rīta un vingrinājumu veikšana, mums var izraisīt īstas mocības, tādējādi panākot pretēju efektu, liekot nevis iemīlēt šo praksi, bet pamest novārtā. Jo, ja ķermenis būs noguris, tad tas nespēs koncentrēties vingrinājumam ne fiziskā, ne garīgā līmenī. Jebkurā gadījumā iesākumā ir ļoti grūti pāriet uz citu režīmu, tāpēc katrs pats var piemērot praksi sava ķermeņa dabiskajam ritmam un veikt vingrinājumus tajā brīdī, kad jūtas visērtāk. Fiziskus vingrinājumus vieglāk ir veikt tieši vakarā, jo dienas laikā ķermenis ir iekustējies un tas ir daudz lokanāks nekā no rīta, taču elpošana no rīta attīrīs kanālus un diena būs možāka. Ja praksi veiksiet vakarā, būs labāks miegs, ja no rīta tad jutīsiet enerģijas pieplūdumu. Regulāri praktizējot, radīsies vēlme atmest neveselīgus un kaitīgus ieradumus.
Ja veicam praksi no rīta:
- Uzreiz pēc pamošanās mums vajadzētu iztukšot gan urīnpūsli, gan zarnas (ja gremošanas sistēma ir kārtībā, tad tas notiek katru dienu apmēram vienā un tajā pašā laikā. Tie, kas cieš no aizcietējumiem, uzreiz sajutīs efektu, ko sniedz šis vingrinājums), tādējādi, attīrot ķermeni no naktī uzkrātajiem toksīniem, mēs to sagatavojam ikdienas gaitām.
- Pēc tam izpūšam degunu, atbrīvojot kanālus un nodrošinot lielāku skābekļa uzņemšanu. Vingrinājumus ir vieglāk veikt ar tīrām nāsīm, taču arī tad, ja aizmirsīsiet iztīrīt degunu pirms elpošanas, tad elpošanas laikā tas iztīrīsies pats. Tāpēc nav jāuztraucas grupā praktizējot, vai jākaunas, ja spēcīgas izelpas laikā no nāsīm kaut kas iztīrās ārā.
- Zobu un mēles tīrīšana ir nākamais etaps. Lieki piebilst, ka nakts laikā mums mutē sakrājas, savairojas neskaitāmi daudz mikrobu un baktēriju, tāpēc pirms ūdens dzeršanas, mums būtu vēlams no tiem atbrīvoties.
- Nākamais solis ir silta, vārīta ūdens dzeršana, kas noregulē visus ķermeņa procesus, gan vielmaiņas, gan gremošanas. Karsts ūdens dod signālu mūsu iekšējiem orgāniem uzsākt darbu. Tibetas Medicīnā tas ir viens no galvenajiem ārstniecības līdzekļiem. To lieto gan agri no rīta, gan dienas laikā pirms ēšanas. Karsts ūdens iekustina gremošanas sistēmu un palīdz attīrīt ķermeni no toksīniem.
Pēc tam mēs esam gatavi veikt vingrinājumu „9 elpas”. Vislabāk šo vingrinājumu ir veikt tukšā dūšā, vēlams agri no rīta, taču, ja mēs to veicam citā dienas laikā, tad jāievēro pārtraukums – vismaz 2 stundas pēc ēšanas.
„9 attīrošās elpas”
„Deviņas attīrošās elpas” ir vingrinājums, kura laikā mēs kontrolējam savu elpu. Jāpiebilst, ka elpošana ir vienīgā autonomās nervu sistēmas izraisīta funkcija, kuru mēs paši varam kontrolēt. Šis elpošanas vingrinājums ir balstīts uz dažādām ieelpām un izelpām un elpas aizturi gan pēc ieelpas, gan pēc izelpas. Sākumā mēs aizturam elpu ļoti minimāli, tik cik mūsu ķermenim un organismam ir ērti, nekad neaizturam, izturoties vardarbīgi paši pret sevi. Mūsu elpa ir mūsu ķermeņa un prāta kontrolēšanas instruments un katra manipulācija, ko veicam ar savu elpu, atstāj iespaidu uz mūsu prātu. Šim vingrinājumam ir gan tūlītējs efekts, gan tāds, kurš parādās un nostiprinās laika gaitā. Regulāri praktizējot elpas aiztures un dziļās elpas, mēs ne tikai uzlabojam savu fizisko veselību, bet arī stabilizējam savu emocionālo stāvokli un pagarinām savu mūžu. Tibetieši tic, ka katram cilvēkam dzīves laikā ir noteikts savs elpu un izelpu skaits un katra minūte elpas aizturē pagarina mūžu par vienu minūti. Jāpiebilst, ka arī elpas aiztures efekts, ko iegūstam pēc ieelpas un izelpas atšķiras. Katra elpas aizture pēc ieelpas, nodrošina asinis ar skābekli un Lung, katra aizture pēc izelpas jeb tukšā aizture – norūda mūsu nervu sistēmu.
„9 elpas” ir viens no vingrinājumiem, kuru regulāri praktizē gan laicīgie cilvēki, kas grib uzlabot savu veselību, gan mūki, lai uzlabotu sava prāta darbību un stabilitāti. Šie vingrinājumi ir dziļi meditatīvi, to laikā lielākais uzsvars nav uz fiziskām kustībām, bet gan uz vizualizāciju un elpošanu. Šī vingrinājuma laikā, elpojot vairāk kustās vēders nevis ribas, tādēļ, to veicot, jāseko līdzi arī vēdera kustībām, lai tās būtu harmonijā ar elpu. Ieelpā vēders pipeūšas, izelpā ienāk iekšā. Vairumam cilvēku, kuri nekad nav veikuši nekādus elpošanas vingrinājumus, elpa un vēdera kustības sākumā strādā pretējos virzienos, taču, elpojot apzināti, mēs varam panākt to, ka pie katras ieelpas vēders uzpūšas kā balons un pie katras izelpas tas iztukšojas. Šis princips ir jāsaglabā ne tikai veicot šos vingrinājumus, bet patstāvīgi katras ieelpas un izelpas brīdī.
Visa vingrinājuma laikā mēs veicam 3 dažādas ieelpas un izelpas, katru – 3 reizes, kopā iegūstot 9 elpas.
- Pirmā ieelpa ir lēna, dziļa, plūstoša, bet ar asu uzsvaru uz izelpas beigām.
- Otrā ieelpa ir strauja, asa un spēcīga, tāda pati ir arī otrā izelpa.
- Trešā ieelpa un izelpa ir dziļa, lēna, mierīga.
Vingrinājuma laikā mēs vizualizējam un attīrām trīs mūsu ķermeņa kanālus: centrālo- zilo, labo -sarkano un kreiso- balto kanālu. Centrālais -zilais kanāls ir mūsu īkšķa biezumā un blakus kanāli -mūsu mazā pirkstiņa biezumā, respektīvi, katram tie ir individuālā lielumā. Sarkanais kanāls ir sievišķā enerģija un baltais –vīrišķā. Vingrinājuma laikā, mēs ne tikai harmonizējam šīs divas enerģijas, bet arī uzlabojam un harmonizējam smadzeņu labās un kreisās puslodes darbību.
Lielos vilcienos, praktizētājs ieņem pozu, kurā mugurkauls ir pilnīgi taisns, tas nodrošina lielāku koncentrēšanas spēju un prānas plūsmu, un iedomājas vienkāršu, triju mūsu ķermeņa gaismas kanālu anatomiju. Šis vingrinājums palīdz nomierināt mūsu satrauktos prātus un rada pozitīvu prāta stāvokli un nostabilizē koncentrēšanos, lai varētu veikt pārējos Tsa Lung vingrinājumus.
Sēžot meditācijas pozā, vizualizē trīs kanālus sava ķermeņa centrā. Pašā centrā, paralēli mugurkaulam, ir centrālais kanāls, zilā krāsā, kurš atveras -sākas kroņa čakrā, labajā pusē ir smalkāks kanāls, sarkanā krāsā, kurš sākās labajā nāsī un kreisajā pusē ir balts kanāls, kas sākās kreisajā nāsī. Šie trīs kanāli satiekas augšā kroņā čakrā un lejā -zem nabiņas, nabiņas čakrā.
Šis elpošanas vingrinājums ir domāts tam, lai mēs attīrītu visus negatīvos nospiedumus mūsu prātā. Pieķeršanās, dusmas un nezināšana ir trīs galvenie negatīvie prāta stāvokļi jeb prāta indes, kas rada negatīvus karmiskos nospiedumus prātā.
Tātad 9 elpas
Sēžot meditācijas pozā
- Izveido mudru, ar īkšķi piespiež pie zeltneša, rādītājpirksts paliek atvērts, pārējos pirkstu savelk kā dūrē. Plaukstas uz ceļgaliem. Pa blakus kanāliem virzot rādītājpirkstus uz augšu, “uzmet apli”, un kreiso rādītājpirkstu iespiež labā elkoņa bedrītē. Veic ieelpu, izelpu.
- Pacel labo roku un ar labo rādītājpirkstu aizspied kreiso nāsi, (kreisā roka paliek zem labās rokas elkoņa)
- ieelpo caur labo nāsi – dziļa, lēna, mierīga ieelpa, vizualizējot kā prāna ieplūst tevī caur labo nāsi, aiziet līdz kroņa čakrai un virzās lejā pa labo, sarkano kanālu līdz punktam zem nabiņas, kur satiekas visi trīs kanāli. Aizturi elpu, ar labo rādītājpirkstu aizspied labo nāsi.
- Izelpo caur kreiso nāsi – dziļa, lēna izelpa ar uzsvaru uz beigām. Izelpojot vizualizējam kā prāna izplūst pa kreiso, balto kanālu, no nabiņas čakras tā paceļas uz augšu pa kanālu līdz kroņa čakrai un pa kreiso nāsi iziet ārā.
- Pēc tam seko ātra un spēcīga ieelpa caur labo nāsi un tikpat ātra un spēcīga izelpa caur kreiso. Starp ieelpu un izelpu elpas aizture.
- Pēc tam seko trešā ieelpa caur labo nāsi – lēna, dziļa, mierīga, klusa un tāda pati izelpa caur kreiso nāsi. Katrā ieelpā un izelpā koncentrējamies uz vizualizāciju kanālos.
- Pēc tam samaini rokas, kreisā roka iet augšā, labā apakšā zem kreisā elkoņa, aizspiežam labo nāsi un ieelpojam pa kreiso.
- Veicam trīs ieelpas, izelpas pēc tāda paša principa kā caur labo nāsi.
- Šeit attiecīgi vizualizējam kā prāna ieplūst caur kreiso, balto kanālu, noiet lejā līdz nabiņas čakrai, un iziet pa labo, sarkano kanālu.
- Pēc tam rokas novieto uz ceļgaliem un veic trīs ieelpas, izelpas caur abām nāsīm pēc tā paša principa. Šeit vizualizē kā prāna ieplūst pa abiem blakus kanāliem, sarkano un balto vienlaicīgi un izplūst pa centrālo zilo kanālu.
Šis vingrinājums ir ļoti svarīgs, jo tas attīra mūsu kanālus, ļaujot mūsu iekšējam vējam jeb enerģijai brīvi plūst.Tas, savukārt, ietekmē mūsu prāta un apziņas darbību. Tāpēc ļoti svarīgi ir sēdēt pareizā pozā, tas nodrošina pareizu enerģijas plūsmu, kas attiecīgi rosina mūsu prāta atrašanos pilnīgā apzinātībā. Elpa ietekmē mūsu prātu daudz spēcīgāk kā mūsu pašu prāts, kad cenšamies to kontrolēt. Kad mēs uz kaut ko lūkojamies, arī mūsu prāts turp virzās, tāpat ir arī ar mūsu meditāciju, kad mēs uz kaut ko koncentrējamies , mūsu prāts saplūst ar elpu un brīdī, kad mēs to apzināmies, ka to sajūtam, mēs varam šo enerģiju kontrolēt. Šī vingrinājuma mērķis ir darbs ar mūsu enerģijām un mūsu kanāliem, tā ir apzināta elpas kontrolēšanas prakse, kuras laikā, mēs strādājam gan mentāli, gan fiziski.
Veicot 9 elpas -mēs vienlaicīgi koncentrējamies uz elpošanu, kustību un vizualizāciju – ķermenis, prāts un elpa strādā kopā!!! Iesākumā tas var šķist sarežģīti, tāpēc ir jāsāk pamazām, ar iejūtību un pacietību pret sevi. Sākumā apgūstam fiziskās kustības un elpu un vēlāk jau koncentrējamies uz vizualizāciju.
Foto: Kristīne Somere