Ha –Tha jogā ir 6 attīrīšanās prakses, kuras sauc Šat Karma Krijas vai Shat Karmas. Viena no tām ir Tratak. Šo praksi ir viegli apgūt un saprast, un to var veikt jebkurš, iegūstot ļoti lielu labumu sev. Pat iesācēji, ieguldot nelielas pūles un uzņēmību, var daudz ko iegūt no šīs prakses salīdzinoši īsā laikā un ar pavisam nelielām priekšzināšanām par jogu. Un pats galvenais, šī prakse var ielikt stabilus pamatus meditācijas praksei. Tratak prakse sevī ietver skatīšanos uz kādu objektu bez acu plakstiņu mirkšķināšanas. Šī ir acu un arī prāta koncentrēšanās uz vienu objektu, izslēdzot visu pārējo. Objekts, uz kuru notiek koncertēšanās var būt gan ārējs attiecībā pret ķermeni, tādos gadījumos šo praksi dēvē par bahir tratak, (ārējais skatiens), gan iekšējs un tad to sauc par antar tratak (iekšējais skatiens).
Kad tu veic šo praksi, tad sāc ar apņemšanos sēdēt pilnīgi nekustīgi visu prakses laiku, lai novērstu apziņas un koncentrēšanās klaiņošanu.
Tratak meditāciju iedala 3 veidos: iekšējais, vidējais, ārējais.
Iekšējais Tratak ir meditācija, kuru veic ar aizvērtām acīm. Šajā meditācijā koncentrēšanās objekts ir iekšējs; notiek koncentrēšanās uz trešo aci. To darot, tu vari sajust karstumu vai sāpes, taču ar laiku šīs sajūtas pāries. Šī prakse palīdz attīstīt spēcīgāku inteliģenci un pārliecību, kā arī atbrīvo no visām negatīvajām domām.
Nākošais ir vidējais Tratak. Šajā praksē tavas acis ir atvērtas un tev ir jākoncentrējas uz sveces liesmu vai kādu citu statisku punktu. Kad tu to dari, vari sajust dedzinošas sajūtas acīs, sausumu un niezi. Tas rodas no tā, ka acu plakstiņi netiek mirkšķināti.
Ja kādā brīdī tu sajūti, ka sajūtas ir nepanesamas, samirkšķini acis vai piever un sāc visu no sākuma. Praktizējot regulāri, tu sajutīsi, ka šī spēja skatītes vienā punktā tikai pieaug un tu vari nemirkšķināt acis daudz ilgāk. Vidējais Tratak uzlabo koncentrēšanās spējas un arī atmiņu. Uzlabojas arī redze.
Nākamais Tratak veids ir ārējais Tratak. Tas ir vissarežģītākais. Šī prakses laikā notiek koncentrēšanās uz jebkuru ārēju objektu dabā, kā piemēram, sauli, mēnesi, zvaigznēm, koku vai kalnu un to var veikt gan dienā, gan naktī. Lai praktizētu šo Trataka veidu, ir jābūt ļoti labai redzei, jo ir jākoncentrējas uz objektu,kas atrodas ļoti tālu no tevis.
Iespējamie koncentrēšanās objekti
Jūs varat izvēlēties praktiski jebkuru priekšmetu. Izlemiet, kas jums ir vispiemērotākais.
Vispopulārākie objekti :
- Sveces liesma
- Krustiņš
- OM simbols
- Zieds, lotoss vai roze
- Melns punktiņš uz baltas papīra lapas
- Degungals
- Trešā acs
- Cita cilvēka acis
- Debesis
- Zvaigznes
- Mēness
- Personīgā dievība
- In un Jaņ simbols
- Kristāls
- Jantra vai mandala
- Jūsu pašu ēna
- Budas statuja vai zīmējums
- Jēzus Kristus statuja vai zīmējums
- Jūsu pašu acis spogulī
Koncentrēšanās uz sveces liesmu ir ļoti vienkārša, bet tajā pašā laikā spēcīga attīroša prakse. Tai ir ļoti spēcīga ietekme uz Adžni jeb trešās acs čakru, un tā attīra un izmazgā acis gan no iekšpuses, gan ārpuses. Kamēr tu lūkojies uz sveci, redze joprojām darbojas un acis fokusējas; tas rada nelielu spriedzi, un pakāpeniski acīs parādās nepatīkama graušanas un niezes sajūta, pēc tam sāk tecēt asaras. Acis attīrās un paliek tīras un dzidras. Šī prakse palīdz mums nofokusēt prātu un parāda mums tā klaiņojošo dabu.
Tehnika
- Sēdi ērti meditācijas pozā.
- Sev priekšā novieto sveci un aizdedz to. Sveci turi apmēram rokas attālumā no sevis. Liesmai jābūt tavu krūšu augstumā. Svarīgs nosacījums ir pilnīgs bezvējš, lai sveces liesma nekustētos, tāpēc neveic šo praksi pie atvērta loga.
- Aizver acis un ļauj sev brīdi atpūsties un relaksēties. Atbrīvo ķermeni pilnībā un kļūsti par pieminekli, apņemoties nekustēties visu prakses laiku. Mentāli apzinies to, ka tev priekšā ir svece.
- Atver acis un lūkojies uz sveci, nemirkšķinot plakstiņus un nekustinot savu ķermeni. Virzi savu skatienu uz liesmas spožāko daļu. Lūkojies uz liesmu 10-15 sekundes. Pakāpeniski, lēnām paildzini šo laiku līdz 1 minūtei. Ja nevari noturēt acis vaļā, palīdzi sev, ar pirkstiem pieturot plakstiņus. Pēc kāda brīža parādīsies asaras un var sākt tecēt deguns.
- Kad jūti, ka koncentrēšanās ir stabila, aizver acis un ļauj sveces attēlam atkal parādīties tavu acu priekšā mentāli. Pēc ieelpas aizturi elpu un ar pirkstiem uzspied viegli uz acs ābolu un fokusē skatienu uz trešās acs čakru. Koncentrējies uz šo attēlu, bet nesatraucies, ja tas neparādās. Atkārto šo vingrinājumu vēl pāris reizes un tad attēls parādīsies. Taču atceries –nepārspīlē ar laiku pašā sākumā, kamēr apgūsti šo praksi. Spēja lūkoties bez acu mirkšķināšanas ir jāattīsta pakāpeniski, nelaužot sevi. Brīdī, kad tu vēro attēlu ar aizvērtām acīm, novēro liesmas īpašības; krāsu, formu un distance starp tevi un liesmu. Vienkārši novēro, necenšoties kontrolēt šo attēlu. Ja tas aizplūst, mēģini to atgriezt atpakaļ.
- Atver acis un mēģini saglabāt savu skatienu uz iekšpusi, nepievieršoties uzreiz ārpasaulei.
- Kad pabeidz šo praksi, tad paliec brīdi meditācijas pozā un mēģini sajust šīs prakses ietekmi uz tavu ķermeni un emocionālo stāvokli.
Ieguvumi no Tratak
Šī prakses balansē nervu sistēmu atbrīvojot no nervu spriedzes, aizkaitinājuma, dusmām, depresijas un bezmiega. Uzlabo atmiņu, attīsta labu koncentrēšanos un gribasspēku un ir lieliska prakse, lai sagatavotos meditācijai.
Materiāls tapis iedvesmojoties no Arņa Siliņa Ha -Tha jogas nodarbībām.